CHP ve MHP’nin listeleri nasıl olmalı…

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz hafta yaptığım yorumumda, AK Parti’nin hali hazırdaki milletvekillerini değerlendirmiş ve iktidar temsilcilerinin vekillerinin sadece kişilere hizmet edecek tarzda seçildiklerine vurgu yapmıştım.

En azından mevcut yapıdaki isimlerin şehrin potansiyellerine sahip kimliklerden uzak olduklarını ifade etmiştim. Özellikle Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker ve Zeki Aygün’ün kişiliklerinin iyi olmasına rağmen partilerine oy kazandırdıkları kanaatinde olmadığımı söylemiştim.

Yani kısacası AK Parti, 7 Haziran’da şehrin gerçeklerinden kendini soyutlamış, kanaat önderlerinin taleplerini dikkate almamış, sosyal kimlik sahibi adaylardan ziyade, sözüm ona milletvekilliği yapacak adaylarla yola çıkmayı kendine uygun görmüştü.

Ancak benim bu yorumlarıma nedense bazı AK Partili dostlarım pek sıcak bakmamışlar. Bakmadıkları gibi genelde şahsıma yönelik eleştirilerde bulunmuşlar. Akılları sıra bir yerlere yaranmak isteyen bu dostlarım maalesef yanlış kişiye bu yorumları yaptıklarının farkında bile olamamışlar. Zira şahsi olarak AK Parti teşkilatlarını genel merkezden itibaren iyi tanıdığımı, bunun yanı sıra şehrin gerçeklerinin iktidardan nasıl taleplerde bulunduklarını iyi bildiğimi düşünüyorum.

O açıdan bakıldığında şayet AK Parti, 7 Haziran sürecinde toplum çizgisinde hareket edebilecek, milletin derdinin ne olduğunu bilen, biraz da siyasetin sillesini yemiş potansiyel sahibi birkaç ismi listeye almış olsaydı, Kocaeli’deki seçim tablosu çok daha farklı olurdu kanaatindeyim. Bu yüzden hala AK Parti’nin 7 Haziran listesini ‘olağanüstü’ gibi ifadelerle savunmaya çalışanları da, “AK Parti içinde AKP’liler” olarak nitelendiriyorum…

 

***

 

Gelelim, CHP ve MHP’nin 7 Haziran listelerine…

Daha önce de ifade etmiştim. Listeler içinde en doğru ve aklıselim yapı CHP’deydi. Fatma Kaplan Hürriyet’in, yani bir kadının listenin tepesine yerleştirilmesi bu parti için gerçekten büyük bir değişimdi. Allah’ı var, Hürriyet de kısa süren vekilliği döneminde gerçekten iyi çalıştı diyebilirim. Hemen her ilçeye uzanmaya çalıştı. Her sorunla yakından ilgilendi. 17 Ağustos’tan iki kere mağdur olan Ahmet Özden’e olan ilgisi ise takdire şayandı. İyi bir performans sergiledi.

Aynı şekilde Haydar Akar da vekillik tecrübesi ile hareket ederek kendini göstermeyi başardı. Fakat aynı şeyi maalesef Tahsin Tarhan için söyleyemeyeceğim. Yeniden listede yer alacağı konuşuluyor. Elbette olabilir, ancak Tarhan’ın 8 Haziran’dan bu yana istenen düzeyde olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliyorum. Her şeyden önce halka yakın durmalı, elit tabakadaymış izlenimi vermemeli. Biraz daha heyecanlı çalışması, belki de ekibi tarafından çalıştırılması gerektiği inancındayım.

 

***

 

MHP’ye gelince…

Bir kere listenin ilk iki sırasına, iki tane göçmenin konulması toplumun olumlu bakabileceği bir durum değildir. Hadi bir tanesini değerlendirdin, bari araya bu şehre hitap edecek farklı bir ismi yerleştir. Yani MHP’nin 7 Haziran listesi de tıpkı AK Parti’nin listesi gibi toplumda karşılık bulmayacak, sadece genel merkez performansı ile yükseliş gösterebilecek yapıdaydı.

Özellikle üst sıralardaki isimler için söylüyorum, bu listede yer alan kişiler maalesef MHP’ye katkı sunabilecek, sağdan soldan oy getirebilecek düzeyde değildi.

“Peki, ilimizdeki MHP’nin oy artışı neden oldu?” diye sorabilirsiniz…

Cevabı çok basit, sadece HDP…

Yani ülke genelindeki Kürt milliyetçiliğinin karşısında, Türk milliyetçiliğinin bir yansımasıdır MHP’deki oy artışı. Terör operasyonlarının gölgesinde yapılacak olan 1 Kasım seçimlerinde aynı tablonun olabileceğinin garantisi var mı?

Elbette yok…

O halde MHP’nin de tıpkı AK Parti gibi listesini şöyle bir çek etmesinde fayda gördüğümü belirtmek istiyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR