AK Parti’de patron kim şimdi belli olacak …

MAKALEYİ DİNLE

AK Partili dostlarımı anlamak, bunu becerebilmek açıkçası çok mümkün olmuyor. Çünkü birileri kendi çapında bazı hedefler belirleyip, ileriye dönük hamlelerde bulunurken, aynı hedef doğrultusunda hareket eden başka birileri de o kişinin ayağını kaydırabilmek için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Dahası, bunu yapmayı kendine bir hak olarak görüp, meseleyi de ‘gayet doğal’ diyerek son derece kısa ve net şekilde açıklayabiliyor…

Malum, AK Parti’de bir özel durum daha netlik kazandı. İl başkanlığı görevini yürüten Mahmut Civelek, milletvekili seçimlerinde yeterli sıra garantisini almış olacak, kongrede yeniden aday olmama kararı aldı. Sonrasında ise il başkanlığı koltuğu için sırada bekleyenler bir bir ortaya çıkmaya başladı.

İlk olarak Şemsettin Ceyhan, Adem Koç ve Halit Çokan adaylıklarını ilan eden kişiler oldular.

Sonrasında ise Abdullah Eryarsoy ile İsmail Araç’ın adaylıkları gündeme geldi.

Yani aday sayısı fazla, haliyle heyecan da fazla…

Parti içinde bu sürecin bir güç savaşı şeklinde geçeceğini görmemek için kör olmanın da ötesinde, duyu vasıflarının kaybedilmiş olması gerekir…

Bu süreçten istediği sonucu alarak çıkacak olan kişinin AK Parti’de Kocaeli’nin patronu olacağını söylemek sanıyorum yanlış olmaz. Belki de en keskin ifade budur diyebilirim. Çünkü bakanından büyükşehir başkanına, gücü yetecek partinin kurucularından hali hazırdaki il başkanına kadar hemen herkes meseleye kıyısından köşesinden müdahil olmak isteyecek…

Ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır bilinmez. Ancak mesela bir Şemsettin Ceyhan’ın, Bakan Fikri Işık ile olan yakınlığı dolayısıyla, bu ismin adaylığını bizzat Bakan’ın üzerinde kaldığını bilmeyen yok.

Peki, burada önemli olan sevgili Şemsettin’in bu işi yapıp yapamayacağı konusudur…

Daha önceki bir yazımda da ifade etmiştim. Şemsettin Ceyhan’ı il gençlik kolları başkanlığı yaptığı dönemden bilirim. Partisi için büyük kazanım sağlayabilecek, gelecek vaat eden duruşu ile o dönemki gençlik yapısını çok başarılı bir şekilde derleyip toparlamıştı. Bugün bile hala o sistemin etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Fakat maalesef Şemsettin Ceyhan’dan sonra gelen genç başkanlar bu mirası istedikleri şekilde yürütemediler. Beklenen çıkışı yapamadılar…

Zaman zaman dost sohbetlerinde bulunduğumuz AK Partili gençlerden bazıları da bu durumu yaşadıklarından dolayı o günkü etkinin nasıl oluştuğunu sürekli sorarlar. Aldıkları cevap ise çok basittir:

“O dönemde bir şeyler yapabilmek için gençlik kolları cebindeki olmayan parayı bile teşkilatına harcar, çoluğundan, çocuğundan, ailesinden zamanını esirger, samimiyetle ve fedakârca çalışırdı. Fakat şimdi ise böyle değil. Her şey sizin elinizin altında. Fedakarlık yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Cebinizdeki son kuruşu harcamak şöyle dursun habire o miktar yükseliyor…”

Yani Şemsettin Ceyhan çok zor şartlarda, ilçe teşkilatları ile birlikte başarılı çalışmalar yapmıştır. Teşkilata kendini kabul ettirmiş bir isimdir.

Elbette tartışılacak ya da eksik yanları diyebileceğimiz hususları vardır. Ancak 2011 milletvekili seçimleri için yapılan temayül yoklamasında aldığı o yüksek oy, bugün Şemsettin Ceyhan ismi hakkında ortaya atılabilecek her türlü olumsuzluğun bertarafı için yeterlidir diyebilirim.

İşin dahası, bildiğim kadarıyla sevgili Ceyhan’ın arkasında hala görev yaptığı dönemde birlikte çalıştığı gençler var. Yani ekip ruhunu hiç kaybetmemiş bu zamana kadar.

Haliyle bütün özellikleri ile bazı değerleri hak ediyor diyebiliyorum.

Ancak bu durumun adı siyaset.

Başta söylediğim gibi. Bu süreç bir patronluk mücadelesi şeklinde geçecektir. Kocaeli’nin patronu kimse o kişinin istediği isim il başkanı olacak.

Bu kimilerine göre Fikri Işık, kimilerine göre İbrahim Karaosmanoğlu, bazılarına göre de Mahmut Civelek…

Fakat bunların dışında hala varlıklarını koruyan ve İsmail Araç’ı desteklediği bilinen kurucular…

Genel merkez için de zor bir durum. Çünkü bu tercih ile sadece bir il başkanı değil, aynı zamanda kentin patronu da belirlenmiş olacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR