Bu hakem, hakemliği bıraksın (!)

MAKALEYİ DİNLE

Yarım asrı geçen meslek hayatımda ne böyle bir hakem, ne de böyle bir basket maçı görmedim. EBBL’nin Yalova-Karamürsel karşılaşmasını izlerken inanın utandım. Yalova Salonu’nda basket maçı mı, yoksa harp mi vardı, anlayamadım!.. Olayları anlatacağım ama öncelikle karşılaşmanın hakemlerini anlatmalıyım…

Yalova’daki karşılaşmanın hakemleri KOCAELİ bölgesi hakemleri, Aysun Ergin ve Ali Osman Kınık (!). Deplasman takımı ise Karamürsel. O da Kocaeli bölgesinin takımı. Yani, Federasyon sanki ‘KIYAK’ yapmış (!) Karamürsel’in maçına kendi bölgesi hakemlerini vermiş. Hani askerde ‘Torpil’ vardır ya. Bu torpil, TERS tepen cinsinden! Federasyon’un hangi hikmetse Karamürsel’in Yalova deplasmanına verdiği Kocaeli’li hakemler ters tepti. Hele hele Ali Osman Kınık isimli hakem argonun tam deyimi ile karşılaşmanın içine etti! İlk yarı her 2 takım içinde gereksiz düdük çalan KINIK, 2 yarıda maçı çığırından çıkardı. Çaldığı yanlış düdükler ve kullandığı taktir hakkı ile arkadaşı Aysun Ergin’i de zor durumda bıraktı.

Hele hele Yalovalı oyuncuların Karamürselli Sami, Metin, Emin, Adnan ve Erman’la genç oyuncular Can, Oytun’a attıkları yumruk, tekmeleri, dirsekleri hiç mi hiç görmedi. Üstelik düşürüldükleri yerden kalkamayan Karamürselli oyuncular aleyhine FAULLER verdi. Öncelikle Basketbol Federasyonu bu hakemi önce iyi bir göz, sonra da iyi bir ruh doktoruna göndermeli. Bu nasıl bir hakemdir? Gözünün önünde olan olayı ters görüyor! Karşılaşmanın 3 periyotunu hakem özellikle Ali Osman Kınık’ın görür-görmez yanlı düdükleri ile önde tamamlayan ve ‘Nasıl olsa maçı aldık’ diye tamamlayan Yalovalı basketçiler, Kocaeli Bölgesi hakem’inin ; ‘-Ben Kocaeli Bölgesindenim ama bakın Karamürsel’i himaye etmiyorum!’ gibi garip tutumuna, tekmelere, yumruklara, tribünde Karamürsel’in ve kendilerine KOYMADIK yer bırakmayan çirkin o kadar da edepsiz seyircinin devamlı aleyhte tezahüratına, KARAMÜRSELİ BASKETÇİLER…

Attıkları birbirinden nefis 3’lüklerle cevap verdi ve karşılaşmayı 3 sayı farkla kazanırken, Yalova’dan hem rövanşı aldı hem de guruptaki yenilmezliklerine son verdi. Şişe, kova, çakmak attılar… Sahada yenilgiyi hazmedemeyen Yalovalı basketbolcular, tribünde devamlı Karamürsel ve Karamürselli Basketbolculara saldırmaya başladı. Hakeme küfür eden Yalovalı (9 numaralı oyuncu) bu defa Karamürsel Koçu Turgut Taşçı’ya saldırdı. Araya girip ayırması gereken Yalovalı teknik adamlarda ateşe körükle gidince saha maç sonunda iyice karıştı.

Salondan soyunma odasına gitmek üzere çıkmaya çalışan Karamürselli basketçilere bu defa çıkış kapısının üstünde biriken taraftarlar; çakmak, çöp kovası ve şişe atmaya başladı. Uzun süre soyunma odasına gidemeyen Karamürselli oyuncular atılanlardan darbe alırken polis, tribünde emniyet tedbiri aldı ve kova, şişe çakmak atanları kordon altına alarak dışarı çıkardı. Ancak, Yalovalı taraftarlardan bir gurup dışarıda Karamürselli sporcuları götürecek aracın etrafını sardı ve sporcuları taşlamak için kaldırımlardan taş sökmeye başladı. Ellerinde taş olan ve devamlı Karamürsellilere hakaret eden taraftarla polis arasında karşılıklı tartışma başladı. Çevik Kuvvet ekiplerinin müdahalesi sonunda grup dağıtıldı ve Karamürsel kafilesi 2 polis aracının ortasında Yalova’dan uzaklaştırıldı.

Şimdi… Bu tip stresli maçlara Basketbol Federasyonu; böyle maçların tansiyonunu kaldıramayacak, ev sahibi takımın kenar yönetiminin baskısına boyun eğmeyecek, tribündeki ÇİRKEF seyircinin ÇİRKEF tezahüratını önleyecek, gördüğünü çalacak, kuralların dediğini uygulayacak, seyirciden, oyuncudan teknik adamlardan KORKMAYACAK hakemler yerine, Ali Osman KINIK gibi KORKAK hakemleri atamasın. Çok merak ediyorum; acaba Basketbol Federasyonu’nun saygın Kurulları, bu maç ve olaylar olayların buraya gelmesinde 1 nolu kişi olan hakem Ali Osman Kınık hakkında ne karar verecek? Bu hakemi de ne yapacaksa yapsın!..

Zira… Böyle hakemler yüzünden garip, bir avuç insanın desteklediği; Grubunda değil ilçe takımları, SAKARYA, YALOVA, KIRKLARELİ il takımlarını takır takır yenen ve gruplara kalmayı garantileyen KARAMÜRSEL GK. Basketbol takımına yazık olmasın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR