Meclis Başkanı Cemil Çiçek toplantıya damgasını vurdu

MAKALEYİ DİNLE

12 Aralık Pazartesi günü Ankara Sheraton Oteli’nde saat 17.30’da Haydar Aliyev’in ölümünün sekizinci yıl dönümü nedeni ile geniş katılımlı yemekli bir anma toplantısı yapıldı. Türkiye’den Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye-Azerbaycan Parlamento dostluk grubu Başkanı Adana Milletvekili-Necdet Ünüvar, Grup Başkan Yardımcısı Şuay Alpay, ve otuz civarında milletvekili katılmıştı. Yabancı misyon şefleri, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Ali Doğramacı, bazı bilim adamları ile iş adamları da vardı.
Azerbaycan’dan Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Siyasi Yardımcısı Ali Hasanov, Bakanlar, ilim adamları ile diğer yetkililer katıldılar.
Anma toplantısının açılış konuşmasını Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov yaptı. Daha sonra Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mısır Merdanov günün anlam ve önemi üzerine açıklamalar yaptıktan sonra iki ülkenin “Eğitim İşbirliğini” gündeme getirdi. Türkiye’den gidip Azerbaycan’da çeşitli üniversitelerde okuyan 5000 öğrenci ve Türkiye’de okuyan 4000 Azeri öğrenciden bahsettiler.
Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) adına ben, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Ali Doğramacı ve en sonda Meclis Başkanı Cemil Çiçek konuştu. Cemil Çiçek açık ve gündeme damga vuran çok da alkış alan bir konuşma yaptı. “Türkiye-Azerbaycan tarihin her döneminde birbirinin yanında olmuştur. 1918’de Azerbaycan’ı Rus-Ermeni Katliamından Nuri Paşa komutasındaki 6000 kişilik Kafkas İslam Ordusu kurtardı. Azerbaycan’ı 1992’de bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. Türkiye sonuna kadar kardeş Azerbaycan’ın yanında olacaktır. Azerbaycan’ın işgal edilen Karabağ’dan ve beş yerleşim yerinden koparılıp, yurdundan edilen bir milyon kaçkıncı vardır. Bunlar doğup, büyüdükleri yerlere dönme umudu ve arzusu ile yaşamaktalar. Uluslararası toplumlar bu konuda duyarsızlık ve tutarsızlık içindeler.
Azerbaycan Ordusu şimdi çok güçlüdür. Bu toprakları geri alma mecburiyetindedir. Türkiye bu konuda her zaman yardıma hazırdır” diyerek sözünü tamamlayan Meclis Başkanı yoğun bir alkış aldı.
Ben de günün anlam ve önemini belirttikten sonra Kartepe Haydar Aliyev Parkı, Derince Haydar Aliyev Parkı’nın açıldığını dile getirerek Büyükşehir Belediyemizin verdiği Azerbaycan Kültür Merkezi’nin önümüzde ki günlerde açılışının yapılacağı müjdesini verdim. İzmit Belediyesi’nin TADEF Genel Merkezi olarak verdiği tarihi binanın da 2012 yılında açılacağını dile getirerek dört Belediye Başkanımıza yürek dolusu teşekkürlerimizi dile getirdim. Birçok kişi aferin Kocaeli’ne ve Belediye Başkanlarına ifadeleri ile memnuniyetlerini dile getirdiler.
Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mısır Merdanov ve Cumhurbaşkanlığı Siyasi Yardımcısı Ali Hasanov konuşmaların da “Kocaeli Azerbaycan’da yaptıkları ve verdikleri ile herkes tarafından takdir edilmekte ve bilinmektedir. Bizler de öz minnettarlığımızı bildiriyoruz” diyerek Kocaeli’ne ve Belediye Başkanlarımıza ayrı ayrı ikisi de özel selam gönderdiler.
Anma töreninin ilk bölümü aynı gün saat 15’te Batıkent Haydar Aliyev Park’ında başladı. Burada Harp Okulu’nda okuyan öğrenciler, üniversitede okuyan öğrenciler ve burs gören subaylar adına birer kişi günün anlam ve önemi üzerine birer konuşma yaptılar.
Toplantıyı Büyükelçilik ve Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığı müştereken düzenlediler. Toplantıya her iki ülkenin basını yoğun ilgi gösterdi. İlişkilerin güçlenmesine katkı sağlayan bir anma toplantısı oldu.
Mutlu, huzurlu günler dileğimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR