Acık cezaevinde sıkıntılar varmış

MAKALEYİ DİNLE

Açık cezaevinde yatan mahkumlar ve yakınlarının bazı iddiaları var.

Bugünkün yazımın bir bölümünde bu iddialara yer vereceğim.

Önce açık cezaevlerinden kimler faydalana biliyor onu bir hatırlatayım…

Mesela, kasıtlı suçlardan üç yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hükümlüler doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir. Örneğin, adam yaralama, dolandırıcılık, hürriyeti tahdit, mala zarar verme, tehdit gibi suçlarda mahkumun aldığı cezanın 3 yıl veya altında olması halinde açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir.

Cezaları yüksek güvenlikli cezaevlerinde veya kapalı cezaevlerinin yüksek güvenlikli kısımlarında infaz edilen hükümlüler, toplam cezalarının 1/3’ünü bu cezaevlerinde “iyi halli” olarak geçirip koşullu salıverilmelerine 3 yıl veya daha az süre kalınca açık cezaevine geçiş hakkını kazanabilirler.

Taksirli suçlarda ise beş yıl veya altında bir cezaya mahkum olan hükümlüler doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir. Örneğin, ölümlü trafik kazası veya iş kazası nedeniyle 5 yıl veya altında ceza alanlar doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir.

Hükümlü hakkında adli para cezası verildiği halde bu adli para cezası ödenmediği için hapis cezasına çevrilmişse bu ceza da doğrudan açık cezaevinde infaz edilir.

İcra-İflas Kanunu gereği tazyik hapsine mahkum edilenler de doğrudan açık cezaevine geçiş hakkına sahiptir.

Yani borç ve alacak gibi suçlardan hüküm giyenlerin yoğunlukta olduğu cezaevleridir buralar.

İlimizde bulunan açık cezaevinde bahsedeyim size.

350 kişilik kapasiteli açık cezaevinde bugün 750 kişinin kaldığı iddia ediliyor.  Kapasite 350, mevcut 700 olunca yerlere yatak atılıyor ve mahkûmlar yerler de yatırılıyormuş.

İddiaya göre yakında mevcut artarsa koridorlar bile yatakhaneye döne bilirmiş. 

Yemekler kötü olduğu için mahkumlar çay ve tost yiyerek ve cezaevinin döner sermayesine katkı sağlayarak karınlarını doyura biliyormuş.

Telekom hatlarının arızalı olması, cezaevindeki diğer şikayet edilen husus.

Ama en önemli sorunlardan biride görüş günlerinin tek güne indirilmesi. Cumartesi ve Pazar günü görüş olması gerekirken, görüşün sadece Pazar günü yapılıyor olması, mevcudu kalabalık olan cezaevinde büyük sıkıntılara ve kargaşaya neden oluyormuş.

Açık cezaevinde bu ve buna benzer pek çok sorunun olduğu kulağımıza geldi.

Mahkum ve mahkum yakınları, sorunların giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

Sağda – solda anlatılanlardan kulağımıza gelen sorunlar bunlar. Umarız araştırılır ve bir çözüme kavuşturulur.

 

Münire Teyze’den Gölcük Devlet Hastanesi’ne övgüler

Gölcükte İkamet eden ve Kocaelispor eski teknik direktörü Hikmet Karaman’ın annesi Münire Karaman bir süredir tevdi gördüğü Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne teşekkür ediyor.  Tedavisinde kendisine yardımcı olan başta hastane başhekimi ve Nöroloji Uzmanı Bahattin Koç, Genel Cerrahi Uzmanı Cengiz Müftüoğlu ve tüm hastane çalışanlarına teşekkür eden Münire Teyze, “ Beni sağlığıma kavuşturanlardan Allah razı olsun” diyor. Bende Münire Teyze’ye geçmiş olsun, Gölcük Devlet Hastanesi ekibine de ilgili davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Kadir ve Hülya’nın bebek sevinci

İstanbul Motor Piston Fabrikası’nda çalışan Metin Kadir Ekinci ile Hülya Ekinci çiftinin nur topu gibi bir erkek çocuğu oldu. Özel Akademi Hastanesi’nde gerçekleşen doğum sonrası 3 kilo 300 gram olarak dünyaya gelen bebeği Eren Erdem ismi verildi. Çiftin ilk çocuğu olan Eren Erdem adı verildi. Çifti kutluyor, dünyaya yeni gelen Eren Erdem’e uzun ömürler diliyorum.

 

CHP Derince gece düzenliyor

Derince CHP İlçe Örgütü Derince Tanyıldız Düğün salonunda gece düzenleyecek. İlçe başkanı Nihat Değer, “ 27 Mayıs Cuma günü düzenleyeceğimiz gecemize tüm üyelerimizi davet ediyoruz” dedi. Partinin birlik ve beraberliğine katkı için düzenlenecek olan gece saat 20.00’da başlayacak. Geceye bölge milletvekillerinin de katılması bekleniyor.

 

Nur Cami Derneği genel kurul yapacak

İzmit 28 Haziran Mahallisi Küme Evler Nur Camii Onarma ve Yaşatma Derneği olağan gelen kurulunu 22 Mayıs Pazar günü yapacak.  Cami içerisindeki dernek odasında saat 11.00’da yapılacak olan genel kurulda 27 üye oy kullanacak. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR