Lider dediğin…

MAKALEYİ DİNLE

Bir Müslüman’ın hayatının her alanında örnek alması gereken birinci insan hiç şüphesiz Hz. Peygamber’dir (S.A.V.).

Zira “Andolsun ki, Resûlullah’ta, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 21)

Dolayısıyla dünya ve ahiret saadetini hedefleyen bir Müslüman’ın hayatına model olarak Hz. Peygamber (S.A.V.) yeter…

Lider olarak da öyle…

Çünkü O’nun (S.A.V.) liderlik vasıfları da sadece bir Müslüman için değil, tüm insanlık için bir örnektir…

Neden mi?

Öncelikle sözü ve özü birdir. Yani dosdoğrudur: “O halde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı gitmeyiniz…” (Hud, 112)

Onun nedenle O’nun (S.A.V.) çizgisinde, yani hayata karşı duruşunda “radikal değişimler” göremezsiniz.

Dün söylediğini ertesi gün yalanlayan bir insanın veya dediğini yapmayan, hayatına geçirmeyen bir insanın güvenilir olması beklenebilir mi?

Güvenilir olmayan bir insanın layıkıyla lider olması söz konusu olabilir mi?

O (S.A.V.) liderlik ettiği insanların onurunu zedelemekten ve onlara kaba davranmaktan daima uzak durmuştur: “O zaman Allah'tan bir rahmet olarak onlara yumuşak davrandın! Şayet sen, kaba ve katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından ayrılıp giderlerdi…” (Al-i İmran, 159)

Aksi halde “iman kardeşliği”nin tesisi mümkün olabilir miydi?

O (S.A.V.) bir lider olarak, Allah’ın (C.C.) Rasulü de olsa, istişare etmekten asla kaçınmamış, farklı görüşlere değer vermiş, karar verdikten sonra ise sebatla hedefe ulaşmak için gayret göstermiştir: “…iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven…” (Al-i İmran, 159)

Mücadelenin içinde bizzat yer almaktan imtina ettiği görülmemiştir… Mücadelenin külfetine  katlanmayana “lider” denebilir mi?

Adaletle hükmetmiştir: “…Eğer aralarında hükmedersen adaletle hükmet…” (Maide, 42)

Öyle ki suçu “kimin işlediğine göre” değil, “suça” göre hükmetmiştir.

Ve zanna göre değil, “delile” göre hareket etmiştir.

Nitekim adaleti sağlayamayan bir kişinin toplumu hakkıyla yönetebilmesi nasıl söz konusu olabilir: “(Ey Muhammed!) İşte bunun için insanları tevhide davet et ve sana emredildiği gibi dosdoğru ol. Onların keyiflerine uyma ve de ki: "Ben Allah'ın kitaptan indirdiğine inandım ve bana aranızda adaleti gerçekleştirmem emredildi…” (Şura, 15)

Bir lider olarak daima “birleştirici ve bütünleştirici” olmuş, temel mücadelelerinden birini “bölünmeye” karşı vermiştir: “Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.” (Hucurat, 9)

Kısacası “tevhid” liderliğinin en temel prensiplerinden biri olmuştur.

Böyle olduğu için “siyasetin dini şekillendirdiğini” O’nun (S.A.V.) liderliği esnasında göremezsiniz…

Zira “dinin sahibi Allah’tır” (Hicr, 9).

Ve Hz. Peygamber (S.A.V.) bu gerçeği bir lider olarak da her türlü tasarrufunda ortaya koymuştur.

Hatta kendisine “seyyidina (seyyid: efendi, sahib)” diyen ashabını “Seyyid Allah’tır” diyerek uyarması ve kendisine dahi olsa övgüde aşılığa kaçılmasını “şeytan sizi (mübalağalı övgülerle) konuşturmasın” buyurarak yasaklaması (Ebu Davud) bunun en önemli örneklerinden biri değil de nedir?

Peki, böylesi bir örneği biz hayata geçirebiliyor muyuz?

Hayata geçirip de insanlığa örnek olabiliyor muyuz?

İşte çok uzun süredir temel meselemiz bu…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Banu Gürer - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ekrem ERTÜRK Türk Emekli Sen. Kocaeli Şube başk. - HARİKA BİR YORUM.ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ,ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ... YÜREĞİNE SAĞLIK KIZIM.ALLAH(CC) YOLUNU AÇIK ETSİN.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ağustos 18:40
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR