Çocuklarımızın gelecekleri karartılıyor!..

MAKALEYİ DİNLE

Sosyal Medya’da bir ileti;

“İlkokullarda, çocuklarımıza meyve ve sebze yetiştirilmesinin öğretilmesini güzel bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bu yazıyı paylaşın.”

Ne güzel olurdu..

İyi ama, ilköğretim okullarında hatta liselerde zemini toprak-çimen olan bahçe mi kaldı? Çocuklarımız, beton zeminli ve çoğu yetersiz alanlarda teneffüs yapıyor.

Sonra bir soru aklıma geliyor;

“acaba bugünkü siyasal iktidar, çocuklarımızın “becerikli ve üretken insan” olmalarını istiyor mu!?”

İlkokulda “elişi” dersimiz vardı. Bir erkek çocuğu olarak yama yapmayı, düğme dikmeyi, iğne kullanmayı o sayede öğrendim. Hala da işe yarıyor!

Ne yazık ki bugün ülkemizde öyle güdük bir eğitim düzeni uygulanıyor ki, üniversiteye gelen gençlerin pek çoğu “düzgün Türkçe cümle kuramıyor!”

Oysa, eğitim ÜRETİM içindir.

Eğitim, insanı hayata hazırlamak içindir.

İnsan “insanı, yaşadığı kenti, ülkesini ve dünyayı” eğitimle öğrenir.

Ama bugünün Türkiye’sinde 4 işsizden biri üniversite mezunu!..

Her ile üniversite açmakla “kaliteli eğitim” olmuyor!

Çünkü, üniversite eğitiminin içinde de “cemaat ve tarikat kurtları” girmiş!

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz; “İŞ AÇIĞI İŞSİZLİKTEN FAZLA” demiş!

Bu ne demektir?

“Bu ülkede MİLLİ EĞİTİM siyaseti rezalet” demektir!

“Bu ülkede İŞGÜCÜ PLANLAMASI YOK” demektir!

Ekonomik yönden güçlü, bilimsel ve teknik çalışmalara önem veren, AR-GE harcamalarına önemli kaynak ayırıp “buluş yapan, patent sahibi” ülkeler gelişiyor.

O ülkelerde, siyasetin ve çıkar gruplarının “kirli elleri” eğitim-öğretimin içine sokulmuyor!..

Geçenlerde bir araştırma sonucu yayınlandı; “AR-GE liginde 32. Sıradayız!” Örneğin; Güney Kore, Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sının yüzde 4.3’ünü AR-GE yani Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına ayırıyor. İkinci sırada GSYH’sının yüzde 4.1’ini Ar-Ge için kullanan İsrail var! Sonra, sırasıyla Japonya 3.6, İsveç 3.2, Finlandiya 3.2, Danimarka 3.1,İsviçre 3.0, Avusturya 3.0, Almanya 2.8,ABD 2.7 ile devam ediyor.

Ya TÜRKİYE?

GSYH’sının yüzde 1.0’nı Ar-Ge’ye ayırıyor!

Türkiye Bütçesini inceleyin; EĞİTİM’e ayrılan pay, Bilimsel çalışmalara ayrılan pay son derece güdük!

Eğitimin önemine inananlar, toplumun yarısını oluşturan kız çocuklarının da eğitim-öğretim yoluyla “meslek sahibi, üretken ve özgür insanlar” olmaları için; “Haydi Kızlar Okula” kampanyası açıyor, birileri de başlarını ve akıllarını örttükleri kız çocuklarının ellerine; “Baba beni okula gönderme, Ahirette o sorular sorulmayacak” pankartları tutuşturuyorlar!

İnsan, öncelikle bu dünyada kimseye muhtaç olmadan, KÖLE olmadan, üretken bir insan olarak kendi emeği ile yaşayabilmeli. Ahirette verilecek hesabı da kendisi düşünmelidir.

Şunu unutmayın; “Bütün okullar İmam Hatip olacak” diyen efendiler, kendi çocuklarını yabancı-özel okullarda ve ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin en ileri üniversitelerinde okutuyorlar!

Sevgili veliler, anneler ve babalar;

lütfen çocuklarınıza sahip çıkın. Onları “mesleksiz, niteliksiz ve umutsuz” hale getiren güdük eğitim-öğretim düzenini dayatan kirli siyasete karşı durun.

Çağdaş, üretken, meslek sahibi yapan,  “yaşama keyfi” verecek bir eğitim çocuklarımızın en temel haklarından biridir.

Bu hakkı savunun.

Yoksa çocuklarımız ve torunlarımız bize hayır dua okumayacaklar!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR