Kocaeli’de üç turizm bölgesi!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli sanayide olduğu kadar turizmde de iddialı olmak istiyor…
Kocaeli’nin turizmde de Türkiye’ye sesini duyurması için AKP Milletvekili İlyas Şeker’in il sınırları içerisindeki turizm bölgelerinin planlama çalışmalarının biran önce tamamlanması için yakın takip ettiğini biliyoruz…
**
Bilindiği gibi Kocaeli’de Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından onaylanan 3 adet turizm bölgesi mevcut.
Bunlar:
-Gölcük Termal Turizm bölgesi,
-Kandıra Turizm bölgesi,
-Kartepe Kış Sporları Turizm Bölgesi,
Gölcük termal turizm bölgesinin planlama çalışmasını Bakanlık yaptı.
Kandıra ve Karatepe turizm bölgelerinin planlama çalışmalarını ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yapmakta.
**
Bilindiği gibi Kartepe turizm bölgesinin planlama çalışmalarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2008 yılının ikinci yarısında başladı.
Bölgenin hâlihazır haritalarını, çığ riskine karşılık Çığ Etütlerini, gözlemsel ve detaylı jeolojik etüt raporlarını ve uygulama imar planlarını yaparak bakanlığa 25.01.2011 tarihinde planların onaylanması için teslim etti.
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, mayıs ayının başında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile planların biran önce onaylanması için görüşme yaptı.
Şeker’in yakın takibi sonucunda “Kocaeli- Kartepe Kış Sporları Turizm Bölgesi”nin imar planları bakanlıkça onaylandı.
**
Bir tarafta kış turizmi,
bir tarafta yaz turizmi,
bir tarafta kültür turizmi,
bir tarafta yayla turizmi
ve bir tarafta da termal turizmi ile dikkatleri üzerine çeken Kocaeli, çok yakın gelecekte iç turizmde hareketli bir kent olacağa benziyor…
Özellikle İstanbul gibi on beş milyonluk nüfusa 45 dakikalık bir mesafede olması Kocaeli’yi İstanbul için turizmde cazibe merkezi yapacak.
**
Kocaeli’nin batısı yanı Körfez, Dilovası, Gebze tamamen sanayi ile doldu, taştı…
Bari Kandıra, Kartepe, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel’e sanayi girmesin…


Derince 16’ıncı Yörük Şenliği’ne davetlisiniz!
Derince Belediyesi’nin yanı sıra bazı ilçe esnafının da katkı gösterdiği 16. Yörük Yayla Şenlikleri, bugün Çenedağ Şenlik Alanı’nda yapılacak.
Yörük örf ve adetleriyle dolu bir şenlik hazırladıklarını duyuran Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Özer, il ve ilçe protokolünün de geniş katılım gösterdiği Yörük şenliğine tüm Kocaeli halkını davet etti.
Saat 11:00’de şehitlerimiz için okunacak Mevlid-i şerifle başlayacak olan programın açılışı saat 13:00’da olup, protokol konuşmalarının ardından el sanatları sergisi, Yörük adetleri, Yörük keyfiyesi takdimi, kostüm yarışması, halk oyunları gösterileri, altın çekilişi ve pilav ikramı gibi etkinlikler şenliklerde yer alacak.
Resim
Yörük


Kaplan’dan hasta ziyareti
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, özel bir hastanede yatmakta olan CHP’li delege ve üye Zeynel Rıza Yıldırım’ı hastane odasında ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Yıldırım’dan ve doktorlarından hastalığıyla ilgili bilgi alan Kaplan, Yıldırım’a bir an önce iyileşmesi temennisinde bulundu.


Seksendört, Derince’ye geliyor
Derince Belediyesi, yaz aylarının gelmesiyle birlikte 60 Evler Harikalar Sahili’nde bulunan Derince Belediyesi Gösteri Merkezi’ndeki programların startını veriyor. Derince Belediyesi’nin Derince İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ve Derince Okul Aile Birlikleriyle birlikte organize ettiği Derince Belediyesi Gösteri Merkezi’ndeki ilk etkinlik grup Seksendört’ün konseri olacak. Özelikle gençlerin büyük bir hayranlık duyduğu Türkçe müzik yapan ünlü alternatif rock müzik grubu Seksendört’ün konseri bugün saat 20.30’da başlayacak. Hava yağmurlu olursa konser ertelenecek.


Gölcük’te sorunlar çözülüyor
AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ve yöneticiler Nurten Özgören, Semih Barış, Osman Özdemir, meclis üyeleri Harun Gencer ve Hasan İstif ile birlikte önceki gün SGK Gölcük İlçe Müdürü M. Salih Aydın’ı makamında ziyaret etti. Aydın, Gölcük’te SGK hizmetlerinin en güzel şekilde halka yansıtılmasında emek veren, destek veren herkese teşekkür etti. Yücel de “Gölcük’ümüzün hangi konuda neye ihtiyacı varsa bunun için topyekün harekete geçerek çözüm üretmede başarılı olduğumuz bilinmekte. Kurumların sağlıklı ortamlarda halka gereken hizmeti sunmalarında bizlerde gerektiği şekilde destek olmaya devam edeceğiz” dedi.


AKP Gölcük’te iki atama
AKP Gölcük İlçe Yeni Mahalle ve Donanma Mahallelerinde gençlik kolları başkanlarının atamaları törenle gerçekleştirildi. Yeni Mahalle’ye Mehmet Kaya, Donanma Mahallesi’ne Aydın Demir atandı. Törende gençlik kollarına katılan 100 gence rozetleri takıldı.


Saraylara yakışan düzenleme!
Gölcük halkının sosyal ihtiyacına önemli ölçüde cevap veren Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı baştan aşağıya yenilenerek Gölcük halkının hizmetine sunuldu. Gerçekleştirilen bir dizi çalışmalar neticesinde estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşan kongre sarayı, adeta saraylara yakışan yeni görüntüsüyle hizmetlerine kaldığı yerden devam ediyor.


Aydınlar Ocağı’na bir yiğit daha katıldı
Kocaeli Aydınlar Ocağı Denetim Kurulu Üyesi Cemal Barış üçüncü defa baba olmanın sevinci içersinde… Çocuklarına Cihan Fatih ismini veren Barış çiftine, tebrikler devam ediyor. Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkan Vekili Selçuk Arslan, Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu, Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Yunus Özen ve eşleri önceki gün Barış çiftini ziyaret etti.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Rusya’da erkek erkeğe dudaktan öpüşmenin sevgi ve saygı ifade ettiğini…


GÜNÜN SÖZÜ- SELAMLAR

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR