Kadın vekiller meclise damgasını vurdu

MAKALEYİ DİNLE
Perşembe günü T.B.M.M. oturumunda grupları adına konuşmaları kadın milletvekilleri yaparak alışılmışın dışında bir görüntüyü izledik. Meclis Başkan Vekili Meral Akşener oturumu yönetti.
MHP adına Ruhsar Demirel erkeklere seslenerek” mahremiyetimize girmeyiniz, her kadının anası, babası, kardeşi, evladı olduğunu düşününüz. Mobbing uygulamayınız. Bizde sizin gibi görev üstlenmiş kişileriz.” diyerek önemli uyarılarda bulundu. Meclise türbanlı giren dört hanım milletvekilini tebrik edip hacı olmaları nedeni ile kutladı.
Daha sonra BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan grubu adına yaptığı konuşmasında “ İkinci Merve Kavakçı olayı yaşanmadı. Bunun nedeni ise kadınların yıllardır verdiği mücadelenin sonucudur. Kadınlar üzerinden kimse siyaset yapmasın. Kadınları konuşmak ne kimsenin hakkı ne de haddidir. Kadınların kaç çocuk ve ne şekilde doğuracağı erkeklerin ağzına da yakışmıyor.” Diyerek önemli uyarılarda bulundu.
Hep kadınlar konuşmacı olunca AKP adına Başkan Yardımcısı Mahir Ünal konuşmasından feragat ederek yerine Belma Satır kadın Milletvekili konuştu. Kısa konuşmasında kadınları savunup Hacdan gelen başörtülü kadın milletvekillerini kutluyarak kadınlar üzerinden siyaseti reddediyorum dedi.
Bilahere HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel yine kadın hakları ve kadınlar üzerine yerinden bir uyarı konuşması yaptı.
CHP Grubu adına ilk konuşmayı gündem dışı söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey yaptı.
Hac dönüşü kapanma kararı alan kadın vekillerden birinin “Başımı açarak, bir daha kirlenmeyeceğim.” Dediğini söyleyen CHP ‘li Pavey “Bu durumda başı açık olanlar kirlenmişler midir? İnanç üstünden öbürünü kirli ilan edebilmek kimin haddi olabilir. Çiçekli başörtülü ve daracık pantolonuyla, Çamlıca Parkının kuytularında, sevgilisiyle öpüşen genç kıza, özgürlüğünü Mustafa Kemal’e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türbanla özgürlük ilişkisi bıçak sırtı gibidir. Bir yandan inanç özgürlüğünü temsil eder, öte yandan inanç baskısını” dedi. Türbanlı vekillerden beklentisinin çok büyük olduğunu söyleyen Şafak Pavey “ Mesela, ülkemin neden, kadın hakları konusunda dünyanın 120’incisi olduğunu anlatmalarını bekliyorum” ifadesini kullandı.
CHP’li Şafak Pavey sözlerine şöyle devam etti:”Bundan böyle mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülen, dekoltesi bakanın hoşuna gitmediği için linç edilen, oruç tutmadığı için öldürülen, Hristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek, onların sorumluluğudur. İnanç özgürlüğünün en büyük güvencesi, geleceğimizi dini rehberlikle kontrol etmek değil, kusursuz bir laikliktir.”
PANTOLON SİSTEMİNE YANIT: GİYİLEBİLİR
1996’ da İsviçre’de geçirdiği kaza sonrası sol kol ve bacağını kaybeden Şafak Pavey’ in protez bacağını gizlemek için Genel Kurul’a pantolonla girme isteği Meclis Başkanlığı’nca geri çevrilmişti. CHP’li Pavey dünkü konuşmasında “Pantolon giymesi, bir erkek vekil tarafından engellenen; olmayan bacağı, erkekler tarafından siyaset sohbetine dönüştürülen biri olarak konuşuyorum. Bir kanun yapıcı olarak ben İçtüzük değişmeden asla pantolon giymeyeceğim” diye sitem etti. Şafak Pavey’in sitemi anında yanıt buldu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek “Bu konuda anlayış göstereceğim. Pantolonla Genel Kurul’ a girmesinde sakınca yok” dedi. Cemil Çiçek “İç tüzük değişikliği olmadan nasıl olacak?” sorusuna da “Bir kısım şeyler İçtüzükte yok ama uzlaşmayla çözüldü. Mesela Meclis Başkanvekili Sayın Akşener’in bugün (dün) giydiği kıyafet İçtüzükte yok. Uzlaşı var” diye konuştu.
Kısaca mecliste kadın milletvekilleri ilk kez kadın dayanışmasını çok güzel sergilediler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR