Karamürsel Devlet Hastanesi açıklama yaptı!

MAKALEYİ DİNLE

31 Aralık 2015 tarihinde gazetemiz yazarı merhum Tarık Bağdat’ın “Büyük Karamürsel’e küçük hastane” başlıklı yazısı çıktı. Bağdat, Karamürsel Devlet Hastanesi ile ilgili şunları kaleme aldı; “14 Aralık akşamı çok rahatsızlanınca beni 112 ile Karamürsel Devlet Hastanesi Acil’ine kaldırdılar. Sağ olsun nöbetçi doktor, hemşire, sağlık personeli elinden gelen ilgiyi gösterdiler. Tabii! Hastanenin ufak Acil Servisi ağzına kadar hasta dolu, gerçi acil bölümünde değişiklikler yapılıyor, ama yatak ve personel sayısı kullanılacak alan m2 olarak aynı. Acil yatması gereken hastalar için yatak bulmak zor. Yaşıma hürmeten beni zor bela yatırdılar. 53 bin nüfuslu Karamürsel’e 50 yatak kapasiteli hastane. Ki 50 yatak kapasite ben yattığım sırada taşınma işlemleri vardı. 20 yatak kapasiteye düşmüştü. Her bölümün sorumlusu hemşire haldır haldır hastasının yatacağı yatak arıyordu. Bu büyük bir haksızlık.”


HASTANEDEN AÇIKLAMA

Karamürsel Devlet Hastanesi, merhum Tarık Bağdat’ın yazısıyla ilgili, Yazı İşleri Müdürü olarak bana bir açıklama gönderdi. Hastanenin açıklamasını sizlerle paylaşıyorum; “31.12.2015 tarihinde gazetenizde yayınlanan köşe yazısında Karamürsel Devlet Hastanesi hakkında bahsi geçen konular hakkındaki açıklamamız şu şekildedir; Karamürsel Devlet Hastanesi 52 yataklı, 9.272 m² yerleşim alanında 7.043 m² kapalı alanda, 3 ameliyathane, 4 yataklı yoğun bakım, 11 cihazlı hemodiyaliz ünitesi, 15 uzman hekim, 6 diş hekimi ile himet vermektedir.

**

Hastanemizdeki acil servis yeniden planlanarak inşaatına başlanmış olup, içine bilgisayarlı tomografi cihazı da kurularak en kısa zamanda hizmete alınacaktır. Böylece yaklaşık 3 katına çıkmış olan acil servisimiz gerek fiziki gerekse donanım olarak üst düzeye getirilmiş olacaktır.

**

Yine ilimiz için önemli bir ihtiyaç olan Palyatif Bakım Servisi inşaatına başlanmış olup, hizmete girmesiyle yaşlı ve sağlık durumu açısından bakıma muhtaç vatandaşlarımızın bu serviste tedavi ve bakımları yapılacaktır. Palyatif bakım servisi, toplam 7 nitelikli odadan (içinde wc- lavabo ve duş olan 1 hasta yatağı, yatak olabilen 1 refakatçi koltuğu, TV ve mini buzdolabı) oluşmaktadır.

**

Mevcut kapasiteyi artırmak ve sağlık hizmeti kalitesini yükseltmek amacı ile 2015 yılı içinde Sağlık Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bir protokol ile yapılacak 2400 metrekare kapalı alanı olan ek bina projesi bitmiş, inşaat ihalesine çıkılmak üzeredir. Ek bina bittiğinde toplam kapalı alan 10.000 metrekareye ulaşmış olacaktır. Yeni binanın devreye alınmasını müteakip ana binadaki tüm odalar tadilata alınarak banyo ve WC li, nitelikli hale getirilecektir. Diyaliz ünitesi, fizik tedavi ünitesi yeniden yapılacaktır. Kısaca hastanemizin tüm alanları yenilenmiş olacaktır.

**

Hastanemizde şu anda norm kadromuza göre hiçbir branşta uzman hekim açığı yoktur. Örneğin, Ocak 2015’de 2 diş hekimi var iken şu anda bu sayı 6’dır. Özetle hastanemizin her geçen gün daha iyi duruma gitmesi için tüm imkanlar seferber edilmektedir. Bu vesile ile ilçemizde sevilip sayılan bir kişi olan Tarık Bağdat'ın vefatı nedeniyle merhuma Allah'tan rahmet, ailesi, dostları ve gazetenize sabırlıklar, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz.”

**

Hastanenin açıklaması böyle. Kocaeli’nin nüfusu 1 milyon 780 bin. Kocaeli’de özel hastane dahil 27 tane hastane var. 1 milyon 780 bini, 27’ye böldüğünüzde, 66 bin kişiye bir hastane düşüyor… Yalova’dan, Sakarya’dan, Bolu’dan, Düzce’den de hastaların geldiğini düşünürseniz, bu sayı daha da artar… Bu arada Tarık Bağdat’ın 7’nci gece okunması bugün akşam ile yatsı namazı arası saat 17.45’te Karamürsel merkez Camii’nde yapılacak.

 

Siz de mektup yazın!

AKP Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve yönetimi ilklere imza atmaya devam ediyor. Alp Güneydoğuda görev yapan polis ve askerlere vatandaşların yazdığı mektuplarla birlikte Türk Bayrağı ve Kur-An'ı kerim göndermeye başladı. Alp, “Bir kısmını kargo yolu ile göndereceğiz bir kısmını ise İlçe yöneticilerimle birlikte bizzat giderek teslim edeceğiz” dedi. Şu bilinsin ki; Polis ve askerlere mektup yazmakla, Türk bayrağı ve Kur-Ar’ı Kerim göndermekle bu iş olmaz beyler. Oraya kalıcı çözümler lazım.

 

KOÜ’ye övgü geldi

Aydın Can adlı okurumuz bize Kocaeli Üniversitesi ile ilgili mail gönderdi. Mailde Kocaeli Üniversitesi’ne övgü vardı. Aydın Can’ın gönderdiği mail şöyle; “Her zaman olumsuz şeyler olacak değil ya. YÖK ün resmi sitesinden edinilen bilgilere göre Türkiye’de toplam 148.903 akademisyen var. Kocaeli Üniversitesi’nde ise 2057 akademisyen bulunmakta. Webometrics adlı kuruluş tarafından yapılan bir çalışmaya göre, yaptıkları yayınlara aldıkları atıflara puan verilerek 2015 yılı için Türkiye’nin en başarılı 5000 Akademisyeni belirlenmiş. Bu listeye Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2 , Diş Hekimliği ve Sivil Havacılık Fakültelerinden ise birer akademisyen girme başarısını göstermişler. Kendilerini ve Üniversitemizi kutlarız…”

 

KOÜ'de paneller engelleniyor mu?

Hasret Gültekin Kozan adlı öğrenci, gönderdiği mailde Kocaeli Üniversitesi’nde bazı panellerin yaptırılmadığını iddia etti. Kozan şu maili gönderdi; “Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) Prof. Dr. Saadettin Hülagü’nün rektör olarak atanmasının ardından birçok anti-demokratik uygulamayla yine gündemde. Daha önce öğrencilerin eylemlerine polis-özel güvenlik saldırıları, üniversitenin kulüp ve topluluklarının etkinliklerine izin verilmemesiyle gündeme gelen KOÜ'de, bir panel daha üniversite yönetimi tarafından iptal edilerek engellendi.

KOÜ'de, Tıp Öğrenci Kolu (TÖK) tarafından yapılmak istenen, CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş ve Emek Partisi (EMEP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Yusuf Karataş'ın konuşmacı olarak katılacağı “Ortadoğu’da ki Gelişmeler” konulu panel, Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın keyfi engellemesiyle karşılaştı. Konuyla ilgili TÖK, bir açıklama yaparak yaşanan engellemeyi kınadı.  Geçtiğimiz günlerde de KOÜ'de Kültür Sanat Sosyal Araştırmalar Kulübü'nün (KÜLSSAK) yapacağı “Yerel Yönetimlerde Özgün Deneyimler” konulu panele önce izin verilmiş, sonra yine keyfi bir biçimde üniversite idaresi tarafından engellenmişti. 

 

Muhtardan kampanya!

Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Aynur Şöhretli Yiğit, “Birlik ve beraberliğimiz için, haydi el ele” kampanyası başlattıklarını açıkladı. Yiğit, “Güneydoğuda görev yapan, güvenlik güçlerimize destek amaçlı bir kampanyadır. Güvenlik güçlerimizin daha çok neye ihtiyaçları oldukları doğrultusunda bir araştırma yaptık. Güvenlik güçlerimiz aylardır evlerinden uzak oldukları için, evde yapılmış boğça elmalı kurabiye buna benzer şeylerin yapılmasını doğru olacağına düşündük. Tatlı, çikolata çerez fındık ceviz kuru üzüm, incir kurusu, v.s. enerji yapıcı yiyecekler bozulmayan saklanabilir gıdalar gönderebiliriz. Kampanyamıza katılmak isteyenler kurumumuzla irtibata geçebilirler. Kampanyamızda kesinlikle para kabul edilmez ”dedi. Kampanyaya destek vermek isteyenler Yiğit’e başvurabilir.

 

 

Görme engelliler için satranç etkinliği

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Hür Gör Görme Engelliler Spor Kulübü işbirliği ile, görme engelliler arasında satranç etkinliği düzenlenecek. 10 Ocak Pazar günü 09.00-19.00 saatleri arsındaki etkinliğin Belsa Plaza 9. katta yapılacağını söyleyen yetkililer” görme engelliler satranç dostluk karşılaşmasına katılmak isteyenler 7 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar Belsa 4. kattaki Kültür Müdürlüğü Sosyal İşler Birimine başvurabilirler” dediler

 

 

Odabaş, Başbakan’dan randevu talep ediyor

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bahri Odabaş, projelerini anlatmak için Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan randevu talep ediyor. Odabaş, Başbakan’a şu maili gönderdi, “Sayın başbakanım, zatı alinize 16.11.2015 tarihinde yazdığım, 19.11.2015 tarihinde Özel Kaleminiz tarafından teslim alınan, seçimden önce MARSİAD adına şahsıma gönderdiğiniz mektubu da iliştirerek cevap niteliğinde ve MİLYONLARCA insanımıza istihdam ve yarar sağlayacak projelerimizle ile görüşmek için randevu talep ettim. Ancak aradan bir ay geçmesine rağmen her hangi bir dönüş olmadı. Meşguliyetinizin farkındayım fakat en azından zatı alinizi temsilen birinin geri dönüş yaparak bilgi vermesini beklerdim. Uygun olan en kısa cevabınızı bekler saygılar sunarım.” Bakalım Başbakanlıktan Odabaş’a nasıl bir yanıt gelecek.

 

 

Hasta nakil ambulansları engel tanımadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, karlı ve yağışlı havaların etkili olduğu günlerde bile yatalak ve yürüyemeyecek kadar hasta vatandaşları gidecekleri sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde ulaştırıyor. Hasta nakil ambulansları, yılbaşından itibaren bu yana bölgemizi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havaya aldırmadan 328 hasta vatandaşa sağlık hizmeti vererek, tedavilerinin yapılması sağladı. Açıkçası Büyükşehir’in bu hizmetini başarılı buluyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR