Büyükşehir - Hokus Pokus-Ulaşım A.Ş.

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta bu sütunda ULAŞIM A Ş.’ de nereden çıktı demiştim. İzleyenler bilir geçen dönem belediye iki şirket kurmak için meclis kararı aldırmış, bu karar mahkemeden iptal edilmişti. Yeni şirket için gerekli BAKANLAR KURULU kararını da artık iktidar vermiyor. Ulaşımda sınıfta kalan belediye ciddi ulaşım harcamalarını meclis ve Sayıştay denetiminden kaçırmak istiyor. Yeni şirket açamadığına göre buna bir formül bulması gerekiyor. Çünkü denetim dışı işi ihalesiz istediğine vermek istiyor. Belediye ve Sayıştay denetiminden kaçmak istiyor.

 

GELELİM KANUNA KARŞI HİLE ve  HOKUS POKUSUN NASIL İŞLEDİĞİNE.

08.09.2015 tarihindeki genel kurulda 100 BİN TL SERMAYESİ BULUNAN KENT SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD ŞTİ .nin adı ve amacı değiştirilerek. Adı  ULAŞIM PARK ULAŞTIRMA HİZMETLERİ LTD ŞTİ , amacı da TURİZM, KARA, HAVA DENİZ ULAŞIMI şeklinde değiştirilir.

28.12.2015 tarihinde dikkat edin şirketin ana sermayesi 100 BİN TL den 6.500.000,oo ( ESKİ PARA İLE ALTI TRİLYON BEŞYÜZ MİLYAR TL)’ ye, bir ay sonra da YÜZALTI TRİİLYONA ÇIKARTILARAK ŞİRKET ANONİM ŞİRKETE DÖNÜŞTÜRÜLÜR.

Yeni şirket kurmak için şart olmasına rağmen, ne belediye meclis kararı var, ne BAKANLAR KURULU kararı var. Ne de bu kadar ciddi sermayeyi belediye kaynaklarından aktarırken HİÇ KİMSEDEN izin almak var.

Böylece ULAŞIM A Ş HOKUS POKUS ile ULAŞTIM A Ş( ULAŞTIM ALLAHA ŞÜKÜR) haline gelmiş bulunmaktadır. Aslında neye ulaştıklarını da kamu oyunun takdirine bırakıyorum.

ULAŞIM A. Ş. KURULURKEN  BELEDİYE MECLİSİ-BAKANLAR KURULU ve KENTTEKİ TÜM SİYASİ PARTİLER YOK KABUL EDİLMİŞTİR. BELEDİYE ŞİRKET GİBİ ÇALIŞMAKTADIR.

Bakanlar Kurulu kararı alınmadan, meclis kararı alınmadan kurulması imkansız olan şirketi kanuna karşı hile ile kuran belediye başkanı, aslında kendi partisinin bakanlarını, iktidar ve muhalefeti ile belediye meclisini, tüm muhalefeti ve iktidarı, esasında Kocaeli halkını yok kabul etmiş, adeta onlarla alay ederek YÜZ ALTI TRİLYON gibi bir rakamı DENETİMDEN KAÇIRMAYI, şirket adına istediği kadar KREDİ ALMAYI,belediyenin parasını  kafasına göre yönetmeyi başarmıştır.

BUNDAN BÖYLE ULAŞIMDA NE İHALE VAR, NE DENETİM VAR. ULAŞIM HARCAMALARI ŞİRKET YÖNETİR GİBİ YAPILACAK, SANKİ KENDİ ŞİRKETLERNİ YÖNETİYORLAR

106 TRİLYONU KARAR ve YETKİ OLMADAN BELEDİYEDEN ŞİRKETE DEVRETMEK SUÇTUR.

Bu kaynağın hangi yasal dayanakla, inandırıcı şekilde şirkete aktarıldığını belediye yetkililerinin açıklaması mümkün gözükmüyor. Bu kadar ciddi bir kaynağın belediye bütçesinden her ne şekilde olursa olsun bu paravan şirkete aktarılması suçtur. Bu hususun muhalefet il örgütleri ve milletvekilleri tarafından sorgulanması işin kaynak ve belgelerine inilmesi ve gereğinin yapılması topluma karşı bir sorumluluktur.

MUHLEFET İL BAŞKANLARI İADE-İ ZİYARETTE BU HUSUSU SAYIN BELEDİYE BAŞKANINA SORARLAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Geçen hafta sayın belediye başkanı muhalefet il başkanlıklarını ziyaret etti. Bu kadar açık ve net bir konuda Kocaeli halkını uyutarak gerçekleştirilen belediyenin /HALKIN 106 TRİLYONLUK parasının paravan bir şirkete aktarılması ile denetimden kaçırılması ve bundan sonra da denetim dışı ulaşım harcamalarının yapılması çok önemli bir konudur. Siyasetçi hesap vermek, muhalefet de halk adına hesap sormak zorundadır. Ziyarette ayağına kadar gelmiş belediye başkanına zannederim fark edilmediği için muhalefet bunları sormamıştır. Zira ben de bu ayrıntıyı yeni fark ettim. Muhalefet il başkanlarının iade-i ziyaretle kentte, MİLLETVEKİLLERİNİN de BU HUSUSU MECLİSE TAŞIYARAK SORACAKLARINI DÜŞÜNÜYOR ve BEKLİYORUM.

Kanuna karşı hile ile bakanlar kurulu kararı aldırmadan, meclis kararı olmadan 106 TRİLYON SERMAYELİ bir şirketin bu şekilde kurulması, 106 TRİLYON belediye yani halkın parasının bu şirkete aktarılması tam anlamıyla KANUNA KARŞI HİLE’dir. Bu Büyük şehir Meclisini ,yani iktidarı ve muhalefeti ile kenti hiçe saymaktır. Bu konuda AKP yöneticilerinin de belediyeden ne oluyor diyerek hesap sorması gerekmez mi? Bu konu ayrıca yargıya götürülmeye değer gözüküyor. Muhalefetin dikkatine sunuyorum.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE YETKİLİLERİNE SORULACAK  ŞUDUR..

106 TRİLYON  ayni ya da nakdi sermayeyi bu şirkete hangi yetki ve kaynakla, nereden ve  nasıl aktardınız. KENT KONUT A Ş’ nin burada ne işi var ?

Kent konseyleri AKP’ nin arka bahçesi olmaya devam mı edecek ?Bu şirketin yönetim kurulu başkanları,üyeleri kimlerdir,ne kadar maaş alırlar,mavi yaka dahil tüm çalışanları kimler ve ne kadar maaş alırlar.?Tabii muhalefet bu konuda harekete geçecek mi ?

Kentin bunları öğrenmeye ve bilmeye hakkı var.Yoksa gerçekten KENT SİGORTA  LTD ŞTİ’ yi ULAŞIM AŞ’ ye dönüştürülürken,ULAŞIM A. Ş  (ULAŞTIM A Ş)YANİ ULAŞTIM ALLAHA ŞÜKÜR MÜ oldu ?neye ulaşmaya çalışıyorsunuz?

Haftaya kadar bakalım kent kamuoyu, hesap sorması gereken siyasi yapı, yada iktidar duyarlılığını gösterecek mi? Duruma göre haftaya bu konuda daha fazla ayrıntı, ya da bir başka belediye kara deliğini konuşacağız gibi gözüküyor. Siyasetin bir erdem ve ahlak anlayışı ile yapılacağı  bir Türkiye  ve Kocaeli dileklerimle,sağlıcakla kalın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR