Karaosmanoğlu, AKP’ ye değil, Kocaeli’ye hesap vermeli

MAKALEYİ DİNLE

“Kocaeli’nin Başkanı” sloganı ile seçim propagandası yapan Büyükşehir Belediye Başkanı sayın İbrahim Karaosmanoğlu 25 Mart’ta  AKP’ li Kocaeli teşkilatına çalışmaları hakkında bilgi verdi.Burada önemle seçim öncesi taahhüt ettiklerinin % 75’ ini tamamladığını ve çok başarılı olduğunu iddia etti.AKP’ liler hayatlarından çok memnun, belediye başkanlarını hararetle alkışladılar.Alan memnun veren memnun ,ne ala memleket…?

 

BÜYÜKŞEHİR  DENETİMDEN UZAK BAĞLI ŞİRKETLERLE  ÇALIŞIYOR-DENETİMDEN KURTULMAK İÇİN YENİ ŞİRKETLER KURUYOR

Antikkapi AŞ- Belde AŞ-İzaydaş AŞ –Kent Konut AŞ –Kent Sigorta AŞ.  gibi şirketlerle yönetilen belediyede bu şirketlerin yönetim kulununu, denetim kurulunu ve profesyonel çalışanlarını AKP atadığına, burada dışarıdan kimse olmadığına, bunların denetimleri kendi denetim kurullarında yapıldığına, yani denetim büyükşehir Meclisi’nde yapılamadığına göre AKP bu şirketler aracılığı ile dilediğine ihale vermekte, dilediği gibi belediye/şirket sermayesini kullanmakta, dilediği gibi kadrolaşmakta ve belediyeyi kendi şirketi gibi yönetmektedir.

 

ULAŞIM A.Ş DE NEREDEN ÇIKTI?

Bu durumu dahi yeterli görmeyen belediye geçen dönem KÜLTÜR A Ş ve SPOR A Ş adlı iki şirketi kurmak istemiş, CHP grubunun açtığı dava ile bu şirketlerin kurulmasına engel olunmuştu. Ulaşım ile ilgili harcamaları meclis denetiminden kaçırmak için olsa gerek ; ULAŞIM A. Ş’yi kurdukları anlaşılıyor.ULAŞIM A Ş’ nin kurulmasına kim izin verdi? Kent parlamentosu olan belediye meclisi hiç sorgulamaz mı? Muhalefet bu durumu nasıl atladı ? Muhalefet parti il başkanları, Büyükşehir grup başkanı  olarak ve milletvekilleri de muhalefeti temsilen bu konulara izin vermemeli?

 

ŞİMDİ SAYIN BAŞKANA SORALIM;

 • 2009’ da vaat ettiğiniz ve halen 7 yıldır yerine getiremediğiniz, BEŞ YIL SONRA KOCAELİ kitapçığınızdaki vaatleri örneğin, RAYBÜS-TELEFERİK-METRO gibi ulaşım taahhütlerinizi, BÜYÜK KONGRE SALONU vs gidi diğer vaatlerinizi yerine getirdiniz mi?
 • Kent Konut usulsüzlükleri ile ilgili müfettiş raporları ve belediye ile ilgili  Sayıştay Raporlarını kente açıklamanız gerekmez mi? Sorumlular hakkında halk adına hiç işlem yaptınız mı? Bugüne kadar koruduğunuz kişiler var mı? Varsa bunlar kimler?
 • Sapanca-Yuvacık boru hattı /davet usulü ihalenin yargısal süreci ne alemde, hala sümen altı mı?
 • KOMEK’ e yıllık ne kadar para harcıyorsunuz?
 • Danışmanlarınız kimler, bunlara ne kadar maaş ödemektesiniz?
 • Belediyenin bağlı şirketlerinin yönetim, denetim kadrolarında, profesyonel kadrolarında kimler çalışır ve ne kadar maaş alırlar. En azından yeni kurduğunuz anlaşılan ULAŞIM AŞ’ de kimler var?
 • Belsa Plaza teminat mektubunu ( iki trilyonun üzerinde) 5-6 yıldır neden hala paraya çeviremediniz, sorumluları hakkında ne gibi işlemler yaptınız?
 • Belediyenin bu yılkı 1.900.000,oo TL ( Eski para ile yaklaşık 2 katrilyon) bütçesi ile kalıcı ne yapacaksınız ?
 • Belediyenin bağlı şirketlerinin 2015 BİLONÇOLARI, BORÇ ALACAK İLİŞKİLERİ NEDİR? Belediyenin bağlı şirketlerle birlikte bu yılkı bütçesi nedir?
 • İSU adına aldığınız krediler dahil belediyenin bağlı şirketlerle birlikte TOPLAM BORCU NEDİR ?
 • 12 yıldır 10 MİLYAR DOLARA yakın kaynak ile hangi kalıcı eser yarattınız?
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bizim bütçemizin yarısı bütçe ile yaptığı ulaşım, spor vs gibi birçok alandaki başarıları karşısında savunmanız nedir ?

 

 

KARAOSMANOĞLU, KYÖD GİBİ  KURULUŞLARA DA HESAP VERMELİDİR

Yöneticiler demokrasilerde sadece seçimden seçime hesap vermezler. Nasıl AKP teşkilatlarına yıllık hesap verilmekte ise aynı şekilde halka da hesap verilmelidir. Bu nedenle belediye başkanının sivil toplum kuruluşlarının, meslek oda temsilcilerinin ve kent konseyinin ve kent dinamiklerinin bulunduğu bir ortamda en azından yukarıda sayılan konulara da kapsayan geniş bir ölçüde hesap vermesi gerekir. O zaman belediye başkanı, Kocaeli’nin başkanı sıfatını kazanabilir. Aksi durumda yıllardan bu yana olduğu gibi sadece AKP’nin belediye başkanı olarak bilinmeye devam eder. Zaten KYÖD’ e bu konuda bir sözü olduğunu da bliyoruz.

Siyasetin bir erdem ve ahlak anlayışı ile yapılacağı  bir Türkiye dileklerimle, sağlıcakla kalın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR