Emeklilik yaşının yükselmesine belediyeler mi neden oluyor?

MAKALEYİ DİNLE

Birçoğumuz emeklilik yaşını görene kadar yaşayıp yaşamayacağımızı kestiremiyoruz.

SGK zarar ettikçe olan yine emeklilik hayali kuran çalışanlara oluyor.  

Bir zamanlar 40-42 yaşında bile emekli oluna biliyorken şimdi yaş erkeklerde 65, bayanlarda ise 60’a çıktı.

Peki, neden çıktı?

Bunun en önemli nedeni sağlık harcamaları gibi görünüyor.

Kuşkusuz SGK’nın zararının en büyük kalemini sağlık giderleri oluşturuyordur.  Bazı özel hastanelerin, SGK’lı hastalar üzerinden yapılmadıysa da yapılmış gibi gösterdiği tetkikler ve operasyonlar tahlil, bilinçsiz kullanılan ilaçlar, gereksiz muayyene ve ilaç tüketimi SGK’nın batık bir kurum haline gelmesine neden oldu.

Tabi birde kurum ve kuruluşlar tarafından ödenmeyen pirim borçları var.

Bu primlerle ayakta durmaya çalışan SGK’nın nasıl bu hale geldiğini kaba bir hesap yaptığımızda fark ede biliriz.

Pirim borcu olan kurumların başında belediyeler geliyor. Neredeyse hiçbir belediye çalıştırdığı işçisinin SGK primini yatırmıyor.

Borçlar zaman zaman yapılandırılıyor ancak yine ödeme yapılmıyor.

Düşünün bizim ilimizde bile binlerce belediye çalışanı var. Tabloya Türkiye genelinden baktığınızda, yatırılmayan ve zamanında tahsil edilmeyen SGK primlerinin kurumu zarara uğratıyor.

Kendince önlem almaya çalışan SGK ise ya emeklilik yaşının yükseltilmesini istiyor ya da sağlık harcamalarında katkı payı almaya başlıyor.

Hal böyle olunca primi yatmayan SGK’lı çalışanların cezasını hem diğer SGK’lılar hem de Bağkur’lular çekiyor.

Bir çalışanın SGK pirimi yatsa bile o kişi sağlıktan yararlana biliyor ve hatta emekli olabiliyor. Ama iş, kendi iş yeri olan esnafın Bağkur primine gelince aynı rahatlık yaşanmıyor. Bağkur’lu primini yatırmadığı zaman sağlık hizmetinden faydalanamıyor. Aynı uygulama SGK’da yapılmadığı içinde kurum ve kuruluşlar çalışanların SGK primlerini ödemiyor. SGK primi tahsil edemeyen kurum ise ayakta durmak için çalışanların pirim gün sayısını, hizmet yılını ve emeklilik yaşını artırmak zorunda kalıyor.

65 yaşında emekli olan SGK’lı ise en fazla 5-10 yıl emekliliğin tadını çıkarta biliyor.

Sonramı malum…

 

Yanmayan aydınlatma lambası  korkuya neden oluyor

İzmit Yeni Mahalle’de eski yıkılan cezaevini Seka sitelerine bağlayan cezaevi köprüsünün üstündeki aydınlatmalar iki aydır yanmıyor. Gazetemiz ile iletişime geçen Hüseyin Furkan Tataroğlu isimli vatandaşımız iki aydır yanmayan sokak lambalarından şikayetçi. Telefon ve e-mail yoluyla Sedaş ile Karayollarını arayan Tataroğlu’na her seferinde alt yapıda problem olduğu ve bir hafta içinde onarılacağı bilgisi verildi fakat iki aydır bir şey yapılmadı. Seka sitesi sakinleri ve civarda oturanlar bu köprüyü akşam saatlerinde kullanmak zorunda olduklarından karanlığın çöktüğü saatlerde köprüden geçen vatandaşların kendilerini tehlikede hissetmesine ve korkmasına sebep oluyor. Tataroğlu ve çevrede yaşayan vatandaşlar yetkililerin bir an önce aydınlatma sorununu çözmesini istiyor.

 

Bunlarda İzmit Belediyesi’nin laleleri

Kentin her köşesi rengarenk lalelerle doldu. Festival kapsamında ekilen laleler, şehrimize ayrı bir güzellik kattı. Büyükşehir ve merkezde İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından dikilen laleler, kentimize ayrı bir hava kattı.

İzmit Belediyesi tarafından kışın ekilen laleler çiçek açıp kenti renklendirdi. Sabri Yalım Parkı, Yenicuma Parkı, Cumhuriyet Çocuk Parkı, Kültür Tepesi, Kınalı Asker Parkı gibi birçok noktada seyrine doyum olmayan görüntüler ortaya çıktı. Rengarenk görünümleriyle muhteşem bir görüntü oluşturan laleler İzmitlilerden tam not aldı. Ocak ve şubat aylarında toprakla buluşan 200 bin adet  lale; Fevziye Parkı, Yenicuma Parkı, Yahya Kaptan Anıtı, başta olmak üzere pek çok alanda  yepyeni bir nefes kazandırdı. Baharı rengarenk karşılayan ve şehrin görüntüsünden memnun olan vatandaşlar, lalelerin İzmit’e ayrı bir güzellik kattığını belirtti.

 

Türk Telekom mağdur etmiş

Türk Telekom kendi müşterisi olmayan fakat alt yapısını kullanan vatandaşları mağdur ediyor. Özellikle yeni yapılan binalarda yaşanan bu sorunda fiber alt yapı bulunmayan internet kullanıcıları Türk Telekom’un alt yapısını kullanmak durumunda bulunuyor. Eğer Türk Telekom müşterisi değil de farklı bir iletişim firması müşteri iseniz Türk Telekom yeni hat çekilmesi ve nakil işlemlerinde vatandaşları mağdur ediyor. Kadıköy Mahallesi Tercümanoğlu Sokak’ta yeni yapılan bir binanın internet alt yapısı mevcut olmasına rağmen Türk Telekom ekipleri 10 metrelik bağlantı kablosunu çekmemekte direniyor. Her seferinde çeşitli bahaneler ile gelmeyen ekipler resmen “benim müşterim olmazsan böyle uğraşırsın” mesajını vermeye çalışıyor. Alt yapı Türk Telekom’a ait olduğu için Türk Telekom ekiplerinden başka bir firmanın müdahale edemediği sorunda Türk Telekom’un vatandaşların sorunun ne zaman çözeceği merakla bekleniyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR