Kartepe’ye Aqua Park!

MAKALEYİ DİNLE

Her ne kadar medyada geniş yer bulmasa da, Kartepe’de son zamanlarda olup bitenler heyecan yaratıyor. Vatandaşın öncelikli ihtiyacı olan, yerel yönetimin sorumluluğundaki altyapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra büyük yatırımların da bir bir hayata geçirildiğini gözlemlemek mümkün. Hep söylediğimiz bir şeydi bu; dağınık coğrafya, birbirine uzak insanlar, farklı kültürler, ve birleşimlerinden meydana gelen tek bir ilçe… Yani iletişiminin de yönetiminin de hayli zor olacağı belliydi. Bu sebeple, bu ilçede “kentlileşme” adına atılan adımların ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Kim bu bilinçle hareket ediyor ve bir şeyler yapmaya çalışıyorsa desteklemek gerekiyor. Şimdi değilse bile, zamanla hepimiz daha iyi anlayacağız kentli olmanın önemini.
Büyükşehir ve Kartepe Belediyeleri de bu konuda adım atan aktörlerin başında geliyor elbette. Konuları sosyal boyutlarıyla ele almak, proje üretmek, dönüşüm yapmak ve sonuçlarının analizini iyi yapmak gerekiyor bu süreçte.
Neler oldu peki Kartepe’de? Öncelikle yeni kaymakamlık hizmet binası ve kapalı spor salonu neredeyse bitme aşamasına geldi. Yıllardır Köseköylülerin beklediği yeni okul binası için somut bir adım atıldı geçtiğimiz hafta. Bir süredir yıkılacağı söylenen Köseköy Gazi İlkokulu binasının yıkımı gerçekleşti. Köseköy’ün adeta bir sembolü haline gelmesine rağmen, yerel yönetimler ve bölge halkı tarafından da yaklaşık 60 yıldır hizmet veren eski binanın yıkılması istenmişti. Prosedürlerle birlikte yıkım süreci biraz uzasa da, yerine yapılacak yeni, kaliteli ve daha donanımlı olacağı düşünülen okul binası, Kartepe’de eğitime yapılan önemli yatırımlardan birisi olarak görülüyor.
Eğitim yatırımları demişken, geçtiğimiz hafta bahsettiğim Vefa Küçük’ün projesi olan öğrenci yurdunu da tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Bu yurdun da Kartepe’ye hayli getirisi olacak ve bulunduğu bölgenin cazibesini daha da arttıracaktır. 
Aqua Park projesi de, diğerlerinden farklı olarak, sosyal bir gelişim göstergesi. Aqua Park için Sakarya’ya, Yalova’ya giden bölge insanı açısından oldukça önemli bir adım. “Haftada bir gün bayanlara özel” gibi bir hizmet politikası uygulayan bu tip yerlere ulaşım kadınlar için hem zor, hem pahalı. Derbent Uygulama Oteli’nin bahçesine yapılması düşünülen bu proje, Kartepe’ye şimdiden heyecan getirmiş durumda. Büyükşehir yetkilileri de Aqua Park’ın kısa sürede bitirileceğinin garantisini verdiğine göre, Kartepeliler önümüzdeki yazı bir hayli renkli geçirecek sanıyorum.
Proje biter bitmesine de, dedik ya sosyal boyutuyla ele almak gerekiyor büyük projeleri. Örneğin parkın işletmesi, fiyat politikası nasıl olacak? Her kesime, her yaşa hitap edebilecek mi? Kadınlar için ayrı bölümler ya da özel günler olacak mı? Parka ulaşımı kolaylaştırıcı çözümler üretilecek mi? Bu gibi sorular da henüz belirsizliğini korumakla birlikte, projenin detayları ortaya çıktıkça üzerinde tartışabiliriz diye düşünüyorum.
Bu tip projelerin ilgi görmesi için, kullanıma yönelik birtakım basit tedbirlerin alınması ve şimdiden her detayın vatandaş gözüyle dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. Yoksa beklenen sonuçlar elde edilmiyor ve yapılan yatırıma yazık oluyor. Bizden söylemesi…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR