Ve erken seçime gidiyoruz…

MAKALEYİ DİNLE

Bu durum öyle sık sık karşılaşabileceğimiz bir durum değil. Yani seçim bitecek altı ay sonra yeniden sandık başına gideceksiniz. Böyle bir vaziyet açıkçası kimsenin hazırlıklı olduğu bir seçim ortamı değil mutlaka.

Ancak erken seçim olacağını, daha doğrusu mevcut yapıda bunun bir mecburiyet halini aldığını daha önce defalarca ifade etmiştim. Aslında yaptığım kahve ziyaretlerimde edindiğim dostlardan, otobüste yanlışlıkla (!) ayağına bastığım kişilerden, camide tesadüfen karşılaştığım (!) cemaatten edindiğim intiba, ülkenin büyük bir çıkmaza girdiği, bu sıkıntılardan kurtuluş yolunun da tek başına iktidardan geçtiği şeklinde oldu.

Hatta şuna inanın, elinde bastonu ile yolda yürümekte zorlanan, ancak aklının hala genç kaldığına kanaat getirdiğim bir dedenin söylediği şu sözü hiçbir zaman unutmayacağım:

“Evladım, ben senin ne yapmak istediğini anladım. Belli ki sorgulamak istiyorsun bazı şeyleri. Sana sadece şunu söyleyeyim, bu İtalya denilen gavur ülke kafayı mı yedi ki, koalisyonu yasakladı…”

Bakın işte burası çok önemli. Kocamış, bir ayağı çukurda, diğer ayağı da direnmeye çalışan bir dedenin söylediği söze bakar mısınız…

Bu dedemizin söylediği İtalya ne yapmıştı?

İtalya parlamentosu, aldığı bir karar ile ülkelerinde yüzde 40’ı geçen bir partinin tek başına hükümeti kurmasının önünü açtı. Yani toplumun, milletvekili sayısında en yakın rakibine neredeyse iki kat fark atmış bir siyasi partiye net rakamı tutturamamasına rağmen tek başına iktidar görevi verdiğini düşünerek bu kararı aldılar…

İşte bu dedemiz de belli ki geride kalan 13 yıllık dönemde tek başına iktidarın sağladığı kolaylıkları yaşamış. Kendince meseleye hep olumlu tarafından bakmış. Ancak o elindeki bastonla yarı kambur yürüyen dedemizin söylemek istediği, daha doğrusu bana ve çevresindekilere hatırlatmak istediği şuydu:

Çok seslilik elbette zenginliktir. Ancak devleti yönetmek farklı bir şeydir. Burada çok seslilik olmaz…

AK Parti’yi düşünerek söylemiyorum bunu. Hangi parti olursa olsun, hangi mantık yürütülürse yürütülsün, bugünün Türkiye’sinde artık koalisyon dönemlerine güvenle bakacak insan sayısı öyle fazla olmayacaktır.

Bana göre, millet, tek başına iktidarı devletin bir güç gösterisi olarak görmeye başladı. Dahası insanlarda şöyle bir fikir oluştu: Lider varsa, millet de vardır…

Şeyh Edebali’nin, o unutulmaz sözünü, siyasilerimizin hiçbir zaman akıllarından çıkarmamaları gerekir. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” öğüdü aslında koca bir imparatorluğun atılmış temelidir. Millet, en kötü olduğu dönemlerde bile bir ismin arkasından yürüyorsa, bir parti en sıkıntılı zamanlarında dahi yüzde 41 seviyesinde oy alıyorsa ortada bir devlet-millet ilişkisi var demektir.

İşte belki de buna güvenen günümüz siyasileri erken seçim fikrini artık daha gür bir şekilde dile getirmeye başladı.

Burada akıllara gelecek başka bir durum var. Erken seçim olursa sandıktan nasıl bir sonuç çıkar?

Bu çok basit aslında:

AK Parti ve CHP yükselişe geçer, MHP ve HDP geriler…

Ancak şahsi kanaatime göre, yine dört partili bir meclis oluşur. İktidar ise tek başına hükümeti kurması için yeterli güce ulaşan bir partiye verilir.

Zira millet, yine tek başına iktidar istiyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR