İzmit üzerine düşler…

MAKALEYİ DİNLE

İzmit üzerine düşler…

İnsan “düşünen” bir varlık.

Düşünmek, yaşanan sorunlara çözüm bulabilmek için bir ilk adım.

Düşüncenin ilk adımı da galiba “düş kurmak.”

Ben de kimi zaman, yaşadığım kimi sorunlar canımı sıktıkça düşler kurarım.

Bugün, İzmit üzerine düşlediklerimi paylaşmak istiyorum.

İzmit Kent Konseyi’nde bir toplantıdayız;

Değişik kesimlerin temsilcilerinden oluşan Kent Konseyi üyeleri, birbirinin sözünü kesmeden sırayla söz alıyorlar. Konu İzmit’in sorunları ve çözüm yolları.

Ayşe Hanım; Arkadaşlar, 5393 sayılı Belediye Yasası’nın 76. Maddesine göre Kent Konseyleri, toplumun değişik kesimlerinin Yerel Yönetimlerde “Halkın söz ve kararlara katılması” için oluşturulmuş. Bizler, “kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve hizmet süreçlerinde tüm kenti kapsayan ORTAK BİR AKLIN oluşturulmasına katkıda bulunmakla” ödevliyiz. Yani, gezi düzenlemek, kermes yapmak, ev ziyaretleri yapmak değil! Biz, dermek değiliz!

Eşref Bey; “Evet, Ayşe Hanım doğru söylüyor. “KATILIMCILIĞI, DEMOKRASİYİ ve UZLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ geliştirmek temel görevimiz.”

Kent Konseyi Sekreteri; “Unutmayın ki, mali kaynak belediye yönetiminin elinde. Kent Konseyi bütçesi de!”

Murat Bey; “Bu bir tehdit mi? Yani, biz şimdi hiçbir proje üretemeyecek ya da belediye icraatlarını eleştiremeyecek miyiz? Örneğin; İzmit’ten İstanbul’a düzenli deniz otobüsü seferleri olsun diye düşünüyorum. Her yönüyle dışa bağımlı karayolu taşımacılığının ülke ekonomisine verdiği büyük zarar bir yana, her yıl binlerce insan karayollarında ölüyor, sakat kalıyor. OTOMOTİV sektörünün çıkarlarını korumak adına bu ceza çekilir mi?”

Kent Konseyi Sekreteri; “Ulaşım, Büyükşehir’in işi. Bizim işimiz değil.”

Murat Bey; “İzmit Belediye Başkanı ve bazı Meclis Üyelerimiz Büyükşehir Meclisi’nde yer almıyorlar mı?”

 

Hüseyin Bey; “ Ben üç kuşak pişmaniyeciyim. Pişmaniye İzmit’le anılır. Belediyemiz Pişmaniye Anıtı bile yaptı. Pişmaniye’nin mucidi Kandıralı Agop Usta’dır. Ama, geçen gün ilimizde bir sempozyum yapıldı, bir akademisyen hanım; “Pişmaniye İran’dan gelmiş olabilir” dedi. Niye suskun kalıyoruz?”

 

Şükran Hanım; “Bizler belediye Meclis toplantılarını izlemeliyiz. Gazetelerden öğreniyoruz ki;  belediyenin öz kaynağı 136 milyon TL, aktifler toplamı 344 milyon TL. Arada 207 milyon fark bütçe açığı mı? Başkan; ‘kimseye borcumuz yok’ diyor. Hangisi doğru?”

 

Kent Konseyi üyelerinin tartışmaları sürüyor.

Ama, somut bir sonuç yok!

Çünkü; KENT KONSEYLERİ Kuruluş, Görev ve Sorumlulukları hakkında hemen hiç kimsenin “yeterli” bilgisi yok! Kimileri için “Konsey Üyesi” olmak, yetiyor olmalı. Hele bir de yurt içi ve yurt dışı geziler varsa, toplantı yemekleri lezzetliyse, mesele kalmıyor!

DEMOKRASİ, tek kelimeyle tanımlanırsa “KATILIM” dır!

İzmit Belediyesi ya da diğer ilçe belediyelerinde ve Büyükşehir’de neler olup bitiyor? Bu kentin hemşehrileri olarak ne kadar farkındayız?

Bizi bırakın, KENT KONSEYİ üyeleri farkındalar mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR