Gümrük kül yutmuyor

MAKALEYİ DİNLE

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihbarı değerlendiren ilimiz gümrük görevlileri, R. Deri ve Tekstil San.ve İhracat İth.Lmt.Şti. adlı firmanın, bulaşıcı hayvan hastalıkları nedeniyle Türkiye’ye ithali yasak olan Moritanya menşeli 16 adet serbest dolaşıma giriş gümrük beyannamesi muhteviyatı (5048 adet kuru sığır derisi, 7350 adet yaş sığır derisi, 510591 adet yaş kuzu derisi) 2.235.730,57 TL değerindeki ham derileri, sahte veteriner sağlık sertifikaları düzenlenerek Burkino Faso menşeli olarak gösterip, ülkemize ithal ettiği belirlendi.Gümrük memurları konuyu yargıya taşıdı.
İkinci olayda ise Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce PTT Kocaeli Kargo İşleme Merkezinde yapılan rutin kontrollerin yaparken yaşandı.
Hollanda-Amsterdam’dan gönderilen kargo gönderisi içerisinde uyuşturucu madde bulunan (psilocin) 20.84 gr yaş mantar, 10.85 gr kuru mantar ile 1546 gr mantar üretme kiti ele geçirilmiştir. Konuyla ilgili olarak, O.G. isimli şahıs hakkında yasal tahkikat başlatıldı. Her iki olayda başarı kaydeden gümrük muhafaza ekipleri bu iki icraatla göz doldurdu. Külyutmaz gümrükçülerimizi kutluyorum.


Valilikten anız uyarısı
Kocaeli Valiliği anız yakılmasıyla ilgili uyarıda bulundu. Yazılı oyarak yapılan uyarı şu şekilde;
Özellikle son yıllarda anız yakma yurdumuzun birçok yerinde olduğu gibi ilimizde de yaşanmaktadır. Çiftçilerimiz tarafından bazı yararlar umularak özellikle toprak işlemeyi kolaylaştırma, böcek ve diğer zararlıları yok edip, bitki hastalıklarını önleme, toprak verimini arttırma gerekçeleri ile hasat sonunda tarlada kalan ürün artıklarının, yani anızların yakıldığı bilinmektedir. Oysa toprağın en önemli kısmını bitki atıklarının çürümesi sonucu meydana gelen organik maddeler teşkil etmektedir.
Yakılan anızla birlikte çıkan duman hava kirliliği oluşturarak, atmosferdeki karbondioksit oranını yükseltmektedir. Yol kenarında yakılan anızlar da karayollarında görüş mesafesini kısaltarak, ölümle biten trafik kazalarına sebep olmaktadır.
Ormanlara yakın tarım alanlarında yakılan anız ateşi ise rüzgarın etkisi ile ormanlık alanlara ulaşarak yangınlara sebep olabilmektedir. Anız yakma, komşu tarladaki henüz hasat edilmemiş ürünlere, meyve ve bahçelere zarar vermektedir.
Anız yangınları; ürünün biçilmesi sırasında yere düşen ürün tanelerini yakmakta dolayısı ile bu ekosistemde yer alan hayvanların bu besinlerden mahrum kalmalarına yol açmaktadır. İlimiz için maddi ve manevi kayıplara neden olan anız yakma, kaybolan doğal kaynaklarla birlikte peyzaj yönünden de kötü görüntü sergilemekte ve telafisi mümkün olmayacak zararlar vermektedir.
Hasat sonrası tarla yüzeyinde kalan materyaller, toprağı tavında tutmakta ve bilhassa meyilli arazilerde su ve rüzgar erozyonuna engel olmaktadır. Anız yakmalar, evcil hayvanların beslenmesinde kullanılan alanlarında tahrip etmekte, bu nedenle de meraların daha yoğun kullanımına yol açmaktadır. Ayrıca yaban hayatın bir parçası olan yırtıcıların anız yakmalar ile besin bulamaması sonucu yırtıcı sayısı azalmaktadır.
İlimizde de hububat hasadından sonra kalan artıkların (anız) yakılması 2013 / II Kocaeli Valiliği tebliği ile yasaklanmış olup, yasaklara uymayanlar hakkında ilgili kurumlarca 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.


Engin Yılmaz Pastaneleri üçüncü şubesini açtı
Engin Yılmaz Pastaneleri Pasta, Tatlı ve Çikolata Dünyası üçüncü şubesini açılışını gerçekleştirdi. Üçüncü şubesinin açılış kurdelesini Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Esnaf Odası Başkanı İsmail Aydın, Pazarcılar Odası Başkanı Yasin Olgun ve işyeri sahibi Engin Yılmaz kesti. Karamürsel’de Cumhuriyet Caddesi no:31 ve Kayacık Mahallesi İznik Yolu bulunan Engin Yılmaz Pastanelerinin üçüncü şubesini Hacımehmet Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde faaliyet göstermeye başladı. Bol kazançlar dilerim…


MOBESKO’dan iftar
MOBESKO Mobilyacılar Çarsısı yönetimi tarafından düzenlenecek olan iftar yemeği Pazartesi günü Yapılacak. İftar MOBESKO’nun içinde gerçekleşecek.


Tabipler Odası öfkeli
Kocaeli Tabipler Odası sağlık il müdürlüğü önünden hükümete seslenecek. Yayınlanan bildiride “Sağlıkta Dönüşüm Kumarının iflasının en somut örneklerinden biri olan ve Aile Hekimlerini Kamu Hastane İşletmelerinin “gündelikçisi” haline getiren 19 Temmuz Genelgesi bir an önce geri çekilmelidir” diyen tabipler gerekçelerini yarın saat 12.30’da açıklayacak.


Maliye 500 kişi alacak
Maliye Bakanı Şimşek, eylül ayında yeni bir meslek giriş sınavı düzenleneceğini belirterek, başarılı olan bin 500 kişinin vergi müfettiş yardımcısı olarak atanacağını bildirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının (VDK) eylül ayının ilk haftasında yeni bir meslek giriş sınavı düzenleyeceğini belirterek, sınavda başarılı olan bin 500 kişinin vergi müfettiş yardımcısı olarak atanacağını bildirdi. Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Şimşek, VDK'nın faaliyetleri ve eylül ayında yapacağı sınavla ilgili bilgi verdi. Şimşek, VDK'nın, 10 Temmuz 2011'de yürürlüğe giren 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulduğunu ve doğrudan Maliye Bakanı'na bağlı olarak vergi denetim çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti.


KOÜ’de görüntü arşivleme ihalesi
Kocaeli Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, görüntü arşivleme ve iletişim sistemleri(PACS) için gerekli, 7/24 destek iyileştirme, yazılım güncelleme ve sistem yöneticiliği hizmetleri işlemlerinin yapılması hizmeti alımına ilişkin ihale açtı. 5 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak ihalede, hizmetin süresi 1 Eylül 2013-31 Ağustos 2014 tarihleri arasındaki süre olarak belirlendi.


Kuyumcular mesai yapacak
Kocaeli Kuyumcular Derneği Yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda Ramazan Bayramı dolası ile Kocaeli’deki tüm kuyumcuların 5-6-7 Ağustos 2013 pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri saat 22:00 ye kadar açık olacağını bildirir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR