Kocaeli Adliyesi, şimdiye kadar böyle dava görmedi

MAKALEYİ DİNLE

Dün avukat dostlarla konuştum.

“Tüysüz kardeşlerle ilgili ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. 636 müşteki, 5 şüpheli... Kocaeli Adliyesi böyle bir dava gördü mü?”

Dediler ki, “Görmedi…”

Yüz sanıklı veya yüz müştekili davalar olmuş, ama böyle 636 müştekili bir dava yaşanmamış.

Anlayacağınız, 19 Kasım 2014 gününden başlamak üzere Kocaeli Adliyesi’nde çok hareketli, çok tartışmalı Tüysüzler davasına tanıklık edeceğiz.

Hele 636 müştekiye, şimdiye kadar şikâyetçi olmayan yenileri de eklenirse, müşteki sayısı 1000’i geçerse, işte o zaman seyredin ortalığı siz!

Giriş çıkış, güvenlik…

Saatlerce sürecek duruşmalar…

Her neyse…

Her şeyin bir ilki vardır.

Kocaeli Adliyesi de “Tüysüzler davası” ile “çok müştekili” bir davaya ilk kez tanıklık edecek.

 

Rekor ceza istemi…

Tüysüzler davası, iddianamede şüpheliler hakkında istenen hapis cezası tutarı yönünden de rekora işaret ediyor.

İddianameyi inceledim.

Son bölümünde aynen şu ifadelere yer veriliyor:

“Yapılan soruşturma kapsamında, şüphelilerin bir kısım müştekilerden güven oluşturmak suretiyle kar payı vererek altın, para, döviz topladıkları, kendilerine bir kısım müştekiler tarafından emanet olarak bıraktıkları para, altın ve dövizi alarak kaçtıkları, müştekileri zarara uğrattıkları, müştekilerin şikayetçi oldukları, zararın karşılanmadığı, şüphelilerin her biri müştekiye yönelik eyleminin müstakil suç kapsamında kaldığı değerlendirilerek, şüphelilerin ayrı ayrı 5411 sayılı yasaya muhalefet, 134 kez nitelikli dolandırıcılık, 502 kez hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçlarını işledikleri anlaşılmakla, yetkili ve görevli Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasının yapılarak şüphelilerin yukarıda belirtilen sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına, 53/1 maddesi gereğince hapis cezasına mahkumiyet halinde güvenlik tedbiri uygulanmasına, 54/1 maddesi gereğince emanete kayıtlı suç eşyasının müsaderesine karar verilmesi kamu adına talep olunur…”

Özetle hangi suçlar isnat ediliyor?

*Bankacılık Kanunu’na muhalefet…

*Nitelikli dolandırıcılık…

*Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma…

636 müşteki var, ama şikâyetlerin sadece 134’ünde “nitelikli dolandırıcılık” fiili, 502’sinde ise “hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma” fiili tespit edilmiş.

 

Hangi suçun cezası ne kadar?

“Nitelikli dolandırıcılık” ın suçu 2 yıl ile 7 yıl arasında değişiyor.

Yani en azı 2 yıl, en çoğu 7 yıl.

“Güveni kötüye kullanma” ya verilen ceza ise 1-7 yıl arasında…

“Bankacılık Kanunu’na muhalefet”in cezası ise 3-5 yıl…

Bütün bunlar değerlendirildiğinde, Kocaeli Cumhuriyet Savcısı, Tüysüz kardeşlerin her biri için ayrı ayrı toplam 774 yıl ile 4460 yıl arası hapis cezası istemiş oluyor.

Ceza en düşükten verilirse, 774 yıl…

Ceza en yüksekten verilirse, 4460 yıl!           

 

Dört Tüysüz değil, beş Tüysüz

Bu arada bir yanlışımızı da düzeltelim.

Dünkü haberimizde, ağır ceza mahkemesinde yargılanacak Tüysüz kardeşler olarak Cemalettin Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Cengiz Tüysüz ve Turgut Tüysüz’ün isim ve fotoğraflarını vermiştik. Turgay Tüysüz’ün ismi ve fotoğrafı bir karışıklık nedeniyle unutulmuş. Hakkında dava açılan şüphelilerin arasında Turgay Tüysüz de var. Anlayacağınız “dört Tüysüz” değil “beş Tüysüz” yargılanacak.

***

Tüysüzler’le ilgili en son haberleri vermeye devam edeceğiz.

Bizi izlemeyi sürdürün!

 

Haydar Akar, KENTKONUT’un peşini bırakmıyor

Geçen hafta Kentkonut’la ilgili yazarken, muhalefetten sadece CHP Milletvekili Haydar Akar’dan ses çıktı.

“Geçen yıl Kentkonut’la ilgili soru önergesi vermiştim, önergemin ve aldığım cevabın metnini size gönderiyorum. Yeni yazdıklarınızı da dikkatle izliyorum…”

Gönderdiklerini sizlerle paylaşmıştım.

Dün Haydar Akar, Kentkonut’la ilgili yeni bir soru önergesi vermiş.

Önceki gün, yani 28 Ağustos’ta…

İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin cevaplaması istemiyle vermiş önergeyi.

İki önergenin de konusu aynı, metni aynı…

Kentkonut ve Kentkonut’un özellikle AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’e tanıdığı ileri sürülen ayrıcalık!

Bunları soruyor…

Soru önergelerinin tam metni şöyle:

“Amacı sosyal belediyeciliğin gereği olarak, piyasa şartlarında konut sahibi olamayacak alt gelir gruplarına sosyal konut projeleri sunmak olan ve sermayesinin %95’i Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait Kent Konut A.Ş maalesef bu amaçlarından uzak ve vicdanları rahatsız edecek bir şekilde,  belirli kişilere hizmet ettiği iddiaları ile Kocaeli gündeminde yer almaktadır.

 

Bu bağlamda;

Kent Konut A.Ş’den sadece belediye çalışanlarının yararlanacağı belirtilen %20 peşin ödeme indiriminden AKP Kocaeli İl Başkanı yararlanmış mıdır? Yararlanmış ise sadece Belediye çalışanlarına %20 indirim yapıldığı bunun dışında hiçbir indirimin söz konusu olmadığı belirtilmesine rağmen bu indirimlerden nasıl faydalanmıştır?

AKP Kocaeli İl Başkanı Kent Konut A.Ş’den kaç konut ve işyeri satın almıştır? Almış olduğu konut ve işyerleri için ödemeyi nasıl gerçekleştirmiştir? Senet karşılığı ödeme de bulunmuş mudur? Bulunmuş ise bu senetlerin ödenme tarihleri ve şekli nasıl gerçekleşmiştir? AKP Kocaeli İl Başkanı dışında konut ve işyeri satın alan AKP’li yöneticiler bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise hangi şartlarda kaç konut ve işyeri almışlardır?
AKP İl Başkanının Kent Konut A.Ş’yi ticari bir kazanç kapısı olarak kullandığı, kendisi, akrabaları ve yakınlarına daireler satın aldığı hatta bu daireleri alıp satarak kazanç elde ettiği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? AKP Kocaeli İl Başkanı dışında indirimden faydalanan, senetle ödeme yapmayı taahhüt eden konut alıp satan kişiler bulunmakta mıdır? Bunların hangileri belediye çalışanı ve AKP içerisinde yönetici statüsündedir?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kent Konut A.Ş ile ilgili iddiaların araştırılmasına yönelik müfettiş soruşturmasında ne gibi bulgular elde edilmiştir? Bu bulgu ve bilgiler kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır? Bakanlığınızca ayrıca bir soruşturma ve inceleme başlatılacak mıdır?

***

Soru önergesinde sorulan sorular böyle!

Malum, Kentkonut’ta, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla başlatılan teftiş de devam ediyor.

Bakalım, sonuç nasıl çıkacak?

Olaylar, çevrilen dolaplar belli de, bunlar rapora yansıtılacak mı, yoksa üstü mü örtülecek, bu önemli!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR