Kocaeli’de en çok hangi günler trafik kurallarına uyulmuyor?

MAKALEYİ DİNLE

İstanbul Gelişim Sanat tarafından sahnelenen Kazasız Kul Olmaz tiyatro oyunu, iş ve trafik kazalarına dikkat çekmek adına bayram boyunca trafik kazaları ve trafik kurallarına uyma alışkanlıklarıyla ilgili çeşitli araştırmalarda bulundu.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;

Kocaeli, Türkiye için çok önemli bir yere sahip hem coğrafik olarak hem de sanayi performansı olarak ciddi adımlar atılan bir şehirdir.

Anadolu’nun adeta ana kapısı olarak ele aldığımız bu şehirde kazalar elbette meydana geliyor.

İşte bu noktada dünya da bir ilke imza atan Kazasız Kul Olmaz ekibi, ilgisini çekti ve şehrin bir bölümünü trafik kazalarının sosyolojik ve psikolojik yönünü araştırmada bulundular.

**

Projenin yazarı yönetmeni Zahrettin Çelik çarpıcı açıklamalara buldu.

Çelik; Bu proje esasında bir tiyatro oyunudur. Aynı zamanda kamu spotu ve Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü izniyle de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde (Boğaziçi Köprüsü)  trafik etkinliği gerçekleştirdik.

 

OTOBÜS ŞOFÖRLERİ:

Geçenlerde hatırlarsınız. İzmit’te bir halk otobüsü yol çalışmasından dolayı güzergah değişikliğinden kaynaklı bir yolcu şoförü bıçakladı.  Şu anda şahıs yakalandı. Şimdi toplum içinde öfke kontrolü denen bir olgu oluşturmak için zaten çaba gösteriyoruz

 

DİKKATSİZLİK!!!

Yine ana yolda birçok kazaların raporları yada tanık olduklarımız oluyor. Bunların hepsi “dikkatsizliktir”.  Bunun açılımını yaparsak; bakın bir sürücü alkolü araç kullanıyor, o haliyle direksiyona geçmesi hem kendini hem de  çevresine nasıl dehşet bir kazaya karışacağının fotoğrafını önüne koysanız bunu ben mi yaptım. Der! Kimse kabul etmez, suç olayını zaten alkolü ama bir an  düşünse,  yani dikkatli olsa her şey çok güzel olacaktı.

 

SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK

Şimdi bu örnekte biraz geriye gidelim, bu içkili araç kullanan kişinin  çocukluğuna  biz iniyoruz.  Sosyolojik ve psikolojik kavram bu sırada devreye giriyor. Eğer bu şahıs çocuk yaşta ilkyardım ve trafik kuralları eğitimi almış olsaydı bunlar yaşanır mıydı?

 

KOCAELİ ÇARPICI BİLGİLER:

En çok kurallara riayet edilen günler Çarşamba ve Cuma günleridir.

En çok kuralları uyulmayan günler Pazartesi, Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar tespit edildi

En çok kurallara riayet eden araç model, renk, şunlardır; 2008 model üst araçların tamamı kuraları uydu. Renk olarak ta kırmızı ve beyaz renkli araçlar oldu.”

**

Açıklama ve araştırma böyle…

Yani Çarşamba ve Cuma günleri trafik kurallarına uyuyoruz…

Pazartesi, Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri de trafik kurallarına uymuyoruz…

Ayrıca kırmızı ve beyaz renkli araç sürücülerinin kurallara uyduğu tespiti yapıldı.

İlginç bir araştırma…

Şu bir gerçek ki; Hangi gün olursa olsun, hangi saat olursa olsun, arabanızın rengi ne olursa olsun, her zaman trafik kurallarına uyalım…

Önceki gece Uzuntarla civarında trafik kazası yaşandı…

3 genç hayatını kaybetti…

Trafik kazalarında ölüm oranında Dünya birincisiyiz…

Bu da gösteriyor ki; Ehliyet verirken, daha dikkatli olunmalı… 

 

İzmit’te iki caddede  park yasağı başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı tarafından, dün saat 08,30’dan itibaren İzmit Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi’nin Santral-M. Ali Paşa arası ile Turan Güneş Caddesi’nin Bekirdere Üçyol-Santral arası boyunca her iki cadde üzerinde sol şeritlerde parklanma yasağı başladı. Söz konusu caddelerde bilgilendirme ve katlı otoparka yönlendirme çalışması yapılacak.

Bilindiği üzere Kadıköy Mahallesi’nde her iki caddeye ve bölgeye hizmet etmesi amacıyla kamyonet ve minibüslerin de park edebildiği bin 106 araç kapasiteli Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Katlı Otoparkı, bu yılın mayıs ayında hizmete girmişti. Bu tarihten itibaren her iki cadde boyunca sol şeritlere park eden araçlar çekilecek, aynı zamanda cezai işlem de uygulanacak

 

Körfez’de ilk saat kulesi tamamlandı

Körfez'deki görselliği artırmak ve estetik mimariyi geliştirmek amacıyla başlattığı her mahalleye saat kulelerinin ilkini Yeniyalı Mahallesi’nde tamamladı.10 metre yüksekliğindeki saat, Selçuklu mimarisinden oluşuyor. Gövde üzerinde ise dört yönde zamanın simgesi saatler yer alıyor. Son olarak eserin üst noktası ise külahla tamamlandı. Saat kulesinin çevre düzenleme çalışmalarına başlayan belediye ekipleri, zemini temizleyerek kaplama beton ile hürrem taşı döşeyecek.

 

Üroloji uzmanı Çeçen, CHP Karamürsel’e konuk oldu

Aile Konak Hastanesi’nde görevli üroloji uzmanı Doçent Dr Ķürşat Çeçen, önceki gün CHP Karamürsel İlçe Merkezi’nde üroloji konusunda ve kanser tedavisi hakkında bilgi verdi. CHP Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar, verdiği bilgilerden dolayı Çeçen’e teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR