Her tarafımız “Arena!”

MAKALEYİ DİNLE

Bir “ulus” ve o ulusu temsil eden DEVLET kurumunun “ortak onuru” ULUSAL DİLİDİR!

Uluslar ve Devletler, dillerinin yaygınlığı, kültürlerinin köklü ve çağa uyumlu olması ile “saygınlık” kazanırlar.

Eğer, dünya aleme borçlu, bilim ve teknolojide geri, Bütçesi sürekli açık veren, işsizliği tırmanan, halkının büyük çoğunluğu geçim kaygısı içinde ve güçlü devletlerin Kültür Emperyalizmi” içinde ezilen bir ülke iseniz, Saraylar ve lüks makam otomobilleri ile “saygınlık” kazanamazsınız! Üstelik, dünya aleme alay konusu olursunuz!

Türkçe, küresel ölçekte yaygın ve köklü bir dildir. Ancak; ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi konum, yani Siyaset Bilimi diliyle “Jeopolitik” konumu, bu ülke üzerinde “emperyalist müdahalelere” neden olmuştur. Halen olmaktadır ve hepbirlikte uyanmazsak daha sonra da olacaktır!

Emperyalizmin bir ülkeye ilk adımı, o ülkenin dilini bozmaya çalışmakla olur!

“Yabancı dille öğretim” bu eylemin somut örneğidir!

Yabancı dil öğrenmekten söz etmiyorum; birkaç yabancı dili bilmek çok önemli ve değerlidir. Ama, “kendi dilinin yozlaştırılmasına seyirci kalmak” büyük bir yanlıştır.

Ne yazık ki, dilimize İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Farsça sözcükler girmiştir. Bu sözcüklerin belirli ölçülerde olması da kötü değildir ama ana dilinize “egemen” olmaya başlamaları büyük bir yanlıştır!

Siyasetçilerimiz, her vesileyle bir ticari işletmenin açılış kurdelasını kesmeye bayılırlar! Ama, “yabancı isimli” bir işyerinin açılışında “neden yabancı isim?” diye sormazlar!

Bazı belediyeler bu konuda hassas tutum gösteriyor ve yabancı isimle işyeri açılmasına karşı koyuyorlar. Ama azınlıkta kalıyorlar.

Toplum da yabancı diziler ya da farklı kültürlere öykünme kompleksiyle bu yabancı isimlere büyük ölçüde ses çıkarmıyor!

Şimdilerde, birçok kentte ve özellikle “ATATÜRK” adını taşıyan futbol sahalarının (stadyumların) yıkılıp yeniden inşası ve yeni yapılan sahalara “ARENA” adı verilmesi yaygınlaşıyor!

“Arena” sözcüğü; Fransızca kökenli ve “Boğa güreşi yapılan yer” anlamına geliyor!

Arena, “Siyasi çekişmelerin geçtiği yer” anlamında da kullanılıyor.

“Stadyum” da Fransızca kökenli “stade” sözcüğünden geliyor ve “oyun sahası” anlamında.

Hani; “önüm arkam sapım solum sobe!” örneği, binmişiz bir alamete yürümüşüz kıyamete!

Uluslar arası ilişkilerde kolay anlaşılır, küresel bir dilin kullanılması da gereklidir. Bu nedenle “stadyum” gibi sözcükler artık yerleşmiştir ve “ortak bir tanım” ifade eder. Ama yeni yabancı sözcükler peşinde koşmanın da anlamı yoktur!

Sanırım, “ARENA” sözcüğünün yaygınlaştırılmasında, “ATATÜRK ve İNÖNÜ” başta olmak üzere bazı isimlerden arınmak! Düşüncesi de var!

Somut bir başka örnek de, İstanbul-Taksim’deki “ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ” yani, kısa adıyla A.K.M.

1969 yılında hizmete açıldığında “Dünyanın 4. Kültür Merkezi” olan AKM’de pek çok Opera, Operet, Tiyatro, Konser, Uluslar arası Konferans ve Sergiler izledik. Ne yazık ki, Taksim’de son kalan yeşil alan Gezi Parkı’nı yok ederek TOPÇU KIŞLASI kurmak isteyen anlayış, 2008 yılından bu yana önce “tadilat yapılacak” dedikleri ve daha sonra “yıkılması” için nabız yoklayıp fırsat kolladıkları bu kültür merkezini çürümeye terk etmişlerdir!

Her yere “Atatürk” isminin verilerek bu onurlu adın yıpratılmasına karşıyım ama özellikle AKM’nin çürütülüp yok edilmesine ve zorlama ile yeni yabancı isimler türetilmesine karşıyım.

Ya sizler?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR