Körfez’deki yerel yöneticiler

MAKALEYİ DİNLE

Körfez ilçede Erhan Yenilmez döneminden sonra 10 yıllık bir Yunus Pehlivan başkanlığı süreci geçirildi. İlçede iki dönem başkanlık yapmak öyle kolay bir durum değil.

Her ne kadar genelde günü kurtarmaya yönelik bir başkanlık dönemi geçirmiş olsa da, yine de arkasında belli bir seven topluluk bıraktı Yunus Bey. Ancak son döneminde beklentileri karşılık bulmadı. Zira kesin başkanlığı aldığı şeklinde bir sonuç beklerken belki de kimsenin şans vermediği İsmail Baran gelerek başkanlığa oturdu ve yeni belediye hizmet binasının ilk seçilmiş belediye başkanı oldu.

Yunus Bey döneminde iktidar temsilcilerinin en çok rahat oldukları olay, muhalefetin yetersizliği ve kimi yerde de tutarsızlığıydı. Muhalefet bazen öyle anlamsız bir tavır takınırdı ki, cetvelle çizilmiş bir doğruya bile, bir şekilde eğri diyebilmenin çabası gösterilirdi.

Bu da muhalefetin temsilcilerine toplum nezdinde çok itibar edilmemesine neden olurdu.

Ara ara Tayfun Balıkçı’nın tutarlı muhalefetini saymıyorum. Ancak o da bir yere kadar. Sonuçta tek başınıza nereye kadar etkili olabilirsiniz ki…

Ve işin tuhafı Yunus Pehlivan’ın yaşadığı bu kolaylıklar İsmail Baran döneminden de devam ediyor. Yani Baran ve iktidar temsilcilerinin işi gerçekten çok kolay. Çünkü meseleye hakim kişi sayısı çok az. Bu açıdan bakıldığında AK Partililerin en büyük dayanağı olan, ‘Bunlardan başka adam yok’ izlenimi devam edecektir.

Yani muhalefet ne kadar yetersiz ve etkisiz ise toplumun iktidara olan bağlılığı da o kadar artmaktadır.

İşin özünde, direkt ya da dolaylı olarak Körfez Belediyesi’ni ilgilendiren birçok sorun var elbette. Sonuçta dört dörtlük bir ilçede yaşamıyoruz. Tespit edilecek olumsuzlukları adamakıllı şekilde, milletin anlayacağı dilden, toplumsal etki oluşturabilecek ölçüde gündeme getirmek için öyle aman aman bir politikacı olmaya gerek yok…

Kısacası görevini tam manası ile yerine getiren bir politikacı istemesi durumunda gerçekten etkili olabilir, ses getirebilir…

Körfez ilçe bu konuda çok yoksun bir memleket…

 

Çetin Gürol’a başarılar dilerken…

Bu kentin gazetecilerinin örgütlü oldukları cemiyetimizde önceki gün bir seçim yaşandı. Kongrenin yapılacağının belirlenen tarihten sadece bir gün önce bildirilmesine tepki göstermek amacı ile ortaya çıkan Cihan Baylan ile mevcut yönetimdeki Çetin Gürol’un aday olduğu bu kurulda sonuç beklendiği gibi oldu.

172 oy alan sevgili Çetin, cemiyetimizin yeni başkanı oldu. Bugüne kadar ikinci adam olarak cemiyette iyi işler çıkarmıştı. Halit Başkan’ın bıraktığı yerden devam etmesi temennisi ile kendisine başarılar diliyorum. Ancak elbette başkanlık ve ikinci adamlık arasında fark olacaktır. Yani oluşan yeni yönetim mutlaka içinden bir Çetin çıkarmalıdır. Bu olabilir mi, tek listeli kongre yapılmış olsaydı, belki…

Ancak benim büyük olasılık ile olumlu tepki göreceğini düşündüğüm bir önerim olacak. Şu üye konusunda çalışma yapılmasını istiyorum. Cemiyet yönetimi, gerekirse genel kurul üyelerini de içine alacak şekilde çalışma yapmalı.

Çünkü geçimini, ekmek parasını, evindeki çocuğunun nafakasını bu meslekten kazanan gazetecileri, hasta bakıcıları ile psikologlarla, diş hekimleri ile aynı kefeye koymanın mesleğe zararlarının dokunabileceğini düşünüyorum.

Bu anlamda cemiyetin gerçek gazeteciler ile olmayanlar arasına kalın bir çizgi koyması gerektiği fikrine sahibim. Yıllarını bu işe vermiş insanlara eyvallah denilebilir. Ancak önüne gelene ‘meslektaşım’ diyebilmenin bu kadar kolay bir mevzu olduğunu hiç sanmıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR