300 metrekarelik “vali makamı” olur mu?

MAKALEYİ DİNLE

Ne tesadüf!

Terk edilmek üzere olan vilayet binası 1975 yılında tamamlanıp hizmete açılmıştı.

40 yıl önce…

Elinizde tuttuğunuz gazete de aynı yıl yayın hayatına başlamış, yeni hükümet binası ile ilgili haber yapmış ve aşağıdaki başlığı atmıştı:

“Vilayet konağı öngörülen zamandan önce açılacak”

40 yıl sonra bugün, valilik yeni “Vilayet Kompleksi”ne büyük oranda taşındı ve mevcut bina bir süre sonra yıkılacak.

Bu arada bir bilgi daha vereyim.

1975 yılından önce vilayet, halen Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından kullanılan tarihi ruhban okulu binasındaydı.

Tarihi binanın önünde başka bina yoktu, burası bahçe idi, girişte sol tarafta tek katlı polis karakolu vardı, sağ taraftaki iki katlı binada ise valilik makamı bulunurdu.

1975 yılında Kocaeli Valisi rahmetli Ertuğrul Ünlüer idi.

Şimdiki proje yarışma ile hazırlandı, yapılıp hizmete açıldığı zaman bu projeden büyük övgüyle söz ediliyordu.

40 yıl hizmet verdi, ihtiyaca yetmez hale geldi, yenisi yapıldı.

Yakında Vali Hasan Basri Güzeloğlu da yeni binaya geçince, eski bina alınan karar gereğince yıkılacak, yeri meydan olarak düzenlenecek.

 

Rakamlarla yeni valilik kompleksi

Önce sizi yeni valilik kompleksiyle tanıştırmak istiyorum.

Adına “kompleks” deniyor, çünkü tek bina değil, 9 blok!

Üç bölümden oluşuyor.

Valilik hizmet binası…

İl müdürlükleri hizmet binaları…

Kapalı otopark bölümü…

38 bin 194 metrekare büyüklüğündeki arsa üzerine kurulu.

Binaların oturduğu inşaat alanı, 19 bin 500 metrekare.

Toplam inşaat büyüklüğü, 46 bin 660 metrekare.

Valilik binası 4, diğerleri 3 katlı.

İki toplantı salonu ve bir yemekhanesi var.

31 Ekim 2011 tarihinde ihale edilmiş, 2014 Mayıs ayında tamamlanması gerekirken 2015 Mayıs ayına sarkmış.

Valilik kompleksiyle ilgili size verebileceğim rakamsal ve tarihsel bilgiler bu kadar.

 

Valinin makam odası 300 metrekare

Dün kimseye haber vermeden yeni valilik kompleksine gittim.

Fazla zamanım yoktu, kısa süreli bir tur attım.

Gözüme batan olumsuzlukları sizlerle paylaşmak istiyorum.

*Çevre duvarları çok komik. Güvenlik amaçlı değil, süs olsun diye yapılmış. Duvar var mı var… Üstüne boydan boya ferforje parmaklık geçilmiş. Zıplasan içerdesin. 38 bin metrekarelik alanın güvenliği bu duvarlarla nasıl sağlanacak, çok merak ediyorum. 25-30 metrede bir güvenlikçi dikilmesi gerekir. Yazın şuraya, yakında mevcut duvarların “güvenlikli” hale getirilmesi işi ihaleye çıkarılır.

*Dışarıdan valilik kompleksine şöyle bir baktım. Geniş bir arazi üzerine kurulmuş, içinde 9 köşk bulunan “konut sitesi” görünümündeydi. Sadece bir yüzme havuzu eksikti, yüzme havuzunu da koy, buranın valilik kompleksi olduğuna kimseyi inandıramazsın. Köşk köşk, konak konak bir valilik kompleksi. Dünyada görülmüş değil.

*Bahçede dolaşırken, ana girişten bloklara ulaşım mesafesine baktım. Vatandaş geldi, giriş kartını aldı, işini halletmek için bir il müdürlüğüne gidecek… Vay haline! Yürü babam yürü! En yakın blok 80-90 metre, en uzak blok 200 metreye yakın. Bunun yağmuru karı var. Yazın göbeğinde cehennem sıcağı var. Tam bu satırları yazarken yazı işlerinden bilgi notu geldi. Kompleks içi ulaşım sorununu çözmek için “akülü taşıt” alınacakmış. Doğrusunu yapmışlar… Hastası var, yaşlısı var, vatandaş o blok bu blok nasıl dolaşacak?

*Gelelim binaların içine… Ölçüler çok hovardaca kullanılmış. Gördüğüm kadarıyla yüzde 30-35 ölü alan var. Bu kadar kaynağa yazık günah! O koridorların genişliği ne öyle? Kale kur, top oyna!

*Müdür odaları çok geniş. Çalışma adası değil de, misafir ağırlama odası, sohbet odası… Koltuk koltuk koltuk… Nasıl bir şeyse, aynı anda 8-10 kişiyi ağırlayabilirsin.

*Ya valinin makam odası! Vali Bey henüz yeni makamına geçmedi, donanımı yapılıyor… Şöyle bir göz attım, aman Allah’ım! Önce tahmin yürüttüm, sonra teyidini aldım, doğruymuş… 300 metrekare! Her tarafa mobilya koysan, mobilya mağazasına benzer, koymasan olur oyun alanı!

*Son anda yapılan düzenlemeyle, Dernekler İl Müdürlüğü ile İl Nüfus Müdürlüğü’ne de yer bulunmuş. Şu anda dışarıda kalan resmi daire yokmuş. Ancak gördüğüm kadarıyla, 2015 yılı itibariyle bu kompleks Kocaeli’ne yeter.  Dört beş yıl sonra, “yeni bir vilayet kompleksinin yapımı” daha konuşulmaya başlanır. Tıpkı adalet sarayında olduğu gibi…

                                                                             

Bu olumsuzlukların sorumlusu kim?

Yeni vilayet kompleksinde kısa bir tur attıktan sonra, ofise dönerken şunları düşündüm:

*38 bin metrekarelik alan çok hor kullanılmış. Böyle bir alan, ihtiyaç halinde yeni binaların da yapılmasına imkân verecek şekilde düzenlenebilirdi.

*Veya yeni emniyet müdürlüğü binası da buraya yapılabilirdi. Böylelikle yeni kompleksin güvenlik sorunu da ortadan kalkmış olurdu.

*Proje, tartışılmamış, ihtiyaca göre yapılmamış. Gelecek yılların ihtiyaçları hiç planlanmamış. Resmi daireler, çok geçmez üç beş yıl sonra kiralık binalar aramaya başlar.

*Bence, eski vilayet binası yıkılmamalı. Birkaç yıl sonraki ihtiyaçlar için elde tutulmalı. Yazık günah! Biz yepyeni binaları yıkıp meydan yapacak kadar zengin bir ülke değiliz.

*Bir de eski binaya kısa bir süre önce yapılan masraflara acıyorum. Sahi eski valilik makamı ne olacak? Yapılalı daha iki yıl olmadı.

*Dün, yeni vilayet kompleksini gezerken devletteki akıl almaz israfı bir kez daha gördüm. Üzüldüm, utandım…

*En son şunu sordum kendi kendime. Bu olumsuzlukların sorumlusu kim? Yeni Vali Hasan Basri Güzeloğlu mu? Güzeloğlu’nu suçlamak mümkün değil. En nihayet geleli sekiz ay olmuş. Projenin başında yoktu, geldi projeyi kucağında buldu. Kendisiyle ayrıntılı konuşmadım, ama olup bitenlerden büyük üzüntü duyduğunu sanıyorum. Yeni yere giderken, eski odasına yapılan masraflara acıyordur, yeni komplekste ise 300 metrekarelik makam odasını ne yapacağını da kara kara düşünüyordur.

***

Sizlere 2015 Türkiye’sinden bir “savurganlık kesiti” sunmaya çalıştım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Kandıralı Hikmet - Mimari eser Sayın Seyhan SERİMER ' in.

Ekseriyetle devlet dairelerinin proje müellifidir.

Tabi siz daha iyi bilirsiniz.

Yanıtla . 0Beğen 06 Mayıs 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR