Unutulmayanlar!

MAKALEYİ DİNLE

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Batı dünyası geçmişi unutmuyor ve unutturmuyor. Her ne kadar bizler Türk milleti olarak geçmişte yaşanan olayları çabuk unutma gibi bir özelliğe sahip olsak da Batı dünyası bizlere bunları her daim hatırlatmakta!
Geçtiğimiz günlerde ulusal bir gazetede yayınlanan bir haber Batı toplumlarının tarih hafızasına dair önemli bir örnek teşkil edecek nitelikte. Haber şöyle:
Papa Francesho 1480 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İtalya’nın Otranto eyaletine düzenlediği ve tarihte de Otranto seferi olarak geçen savaşta ölen 813 Hristiyan’ı aziz ilan etmiş. Saint Piyer meydanında düzenlenen törene de yüzlerce kişi katılmış.
533 yıl önce olmuş bir olayın bugün hatırlanarak ölen kişilere azizlik unvanı verilmesi son derece manidar bir olaydır.
Yine bu hafta gazetelerde yer alan 29 Mayıs’ta Kıbrıs Rum kesimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yapacağı Birleşmiş Milletler nezaretindeki görüşmeye, 29 Mayıs İstanbul’un fetih günü olduğu için itiraz eden Rum kesiminin görüşmenin başka bir tarihe alınmasını istemesine dair haber de önemlidir.
Anlaşılıyor ki aradan 560 yıl geçmesine rağmen İstanbul’un fethi ve fethin yansımaları halen hafızalarda tazedir.
Her iki olayın perde arkasına baktığımızda aslında Batı’nın Türk milletine bakışının değişmediği anlaşılmaktadır. Türk milletinin Anadolu’ya yerleşmesi ve akabinde yaşananlar Batı dünyasının "unutulmayanlarında" önemli bir yerdedir.
Bugün aktörler değişse de amaç aynıdır: Türk milletini Anadolu topraklarından çıkarmak!
Kısaca bu şekilde özetleyebileceğimiz bu amacı bugün içimizden birçoğu komplo teorisi olarak algılamakta ve böyle düşünenleri eleştirmektedir.
Fakat gazetelere yansıyan bu iki haber aslında Batı dünyasının perde arkasında Türk milletine karşı bakışının seneler geçse de değişmediğinin bir göstergesidir.
Çünkü Türkler olmasaydı bugünkü dünya haritası bambaşka olurdu. Tarihe baktığımızda Doğu’nun zenginliği için düzenlenen haçlı seferlerinin önüne set çeken Türkler, fetihleriyle de İslam'ın hakimiyet kuran yüzünü temsil etmişlerdir.
En son doksan yıl kadar önce yine bu topraklar üzerinde düzenlenen ve Batı'nın son haçlı seferi diyebileceğimiz savaşta kurtuluş mücadelesi vererek Batı dünyasını tekrar geri püskürten de Türklerdir.
Dolayısıyla bugün bu topraklardan Türk adının silinmesinin Batı dünyası için neden önemli olduğu da bu vakalardan hareketle umarım anlaşılmaktadır.
Tabii belirtmek gerekir ki son zamanlarda ülkemiz içerisinde yaşanan olayları değerlendirmede ve tarih hafızamızın zayıflığını göstermesi açısından bu iki haber bize önemli dersler de vermektedir.
Yazıma Ahmet Cevdet Paşa’nın bugün için çok manidar bir sözüyle son vermek istiyorum: “Tarih bilmeyen diplomat pusuladan anlamayan kaptana benzer. Her ikisinde de karaya oturma tehlikesi vardır.”
Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR