Işık’tan Ergün’e nispet…

MAKALEYİ DİNLE

 

“Siyasetin Türkiye’de yapılış nedeni aslına bakarsanız, hizmettir…

En azından öyle olmalıdır. Fakat bizim siyasilerimizde politikaya giriş sebebi iki ayrı başlıkta açıklanabilir.

Bunlardan bir tanesi, makam mevkidir. Yani siyasilerimiz belirli noktalara gelmeyi kendilerine bir hak, bu hedefe ulaşabilmek için de her yolu mubah olarak görürler…

Diğeri taraftan ise tamamen rant düşüncesi üzerine yapılır siyaset denilen iş.

Koltuk da tatlı olduğundan oraya oturan bir daha kalkmak istemez. Sıcaktır çünkü koltuk.

Rahattır…

Getirisini de hesap ettiğinizde oldukça ekonomiktir.

Ayrıca bakanlık gibi bir hedefiniz var ise, hele ki bu hedefinizdeki koltukta hali hazırda oturan güçlü bir isim bulunuyorsa, o kişinin kentin patronu olduğunu düşünüp, için için kendini yiyip, kentte liderliğe soyunmanın derdine düşmüşseniz ve bu doğrultuda planlarınız varsa, asla iflah olmazsınız demektir…

Bunun için yapılması gereken, yani yolu yordamı bellidir. Kentteki seçilmişler üzerinde etkili olmak, en basit ve etkili yöntemdir…”

xxx

İşte buraya kadar ki yazdıklarım, siyasetine çok güvendiğim, fikirlerine değer verdiğim bir büyüğümün ifadeleridir…

Kendisi sanki günümüz Kocaeli siyasetini, hatta bizzat AK Parti siyasetini anlatmış ve görmüştü. Aslında 2007 seçimlerinden hemen sonra yaptığımız bu sohbetteki konumuz da AK Parti idi.

Ve iktidar partisinin meclis listelerini şöyle bir değerlendirdiğimde aklıma hemen o büyüğüm geldi. Gelinen noktayı şöyle bir düşündüm ve konu başlığı olarak da taze Bakan Fikri Işık ismini uygun gördüm…

Fikri Işık, tıpkı 2009 seçimlerinde yaptığı gibi, bu kentin belediye başkan adaylarının belirlenmesinde birinci derecede etkili oldu. Özellikle belli başlı noktalarda bu böyleydi. Açıkçası ben kendisinin, “Adaylara müdahil olmadım” şeklindeki sözlerini gerçekten uzak olarak görüyorum.

Hele ki açıklanan meclis listeleri açıklandığında ise, artık Fikri Işık’ın bu kentte patronculuk oynamaya başladığını artık herkes gördü, aklında ‘Acaba’ diye soru işareti bulunanlar da son kararını verdi.

Örneğin Körfez ilçede kentin değerlerinin, kalabalık nüfusa sahip şehirlerin temsilcilerinin dikkate alınmadığını düşünüyorum. Bu ilgisizliğin ise tek bir izahı olabilir:

“Bizim bu listemiz bu, ne de olsa liderimiz Erdoğan. Siz de paşa paşa gelip AK Parti’ye oy vereceksiniz…”

Yukarıda belirttiğim sevgili büyüğümün ifadesinde kullandığı makam mevki derdindeki siyasetçi tipi, bana kalırsa Fikri Işık’ı tam manası ile yansıtıyor. Fikri Bey de, kentin tek hakimi olduğunu ortaya koymak için seçilmişler üzerinde belirleyici ve etkili olmak istiyor. Bu anlamda, seçim kazanıldıktan sonra alınan oy oranının açıkçası Fikri Bey’i çok ilgilendirdiğini düşünmüyorum.

Her ne kadar büyük hedeflerden söz etse de, Fikri Işık, bana kalırsa ‘Küçük olsun, ama benim olsun’ mantığını savunuyor. Bu da Başbakan’ın, ‘Sen Türkiye’sin büyük düşün’ yaklaşımı ile ne kadar uyuşur orası da ayrı bir konudur.

Ayrıca dikkatimi çeken bir başka nokta daha var. Bakanlığa ilk geldiği dönemde ve sonrasındaki açıklamalarında sürekli olarak yerine geldiği Nihat Ergün’ü örnek alacaklarını söyleyen Fikri Işık’ın sözünde hiç de samimi olmadığını bu süreçte görmüş olduk.

Çünkü bizim bildiğimiz Nihat Ergün, bu kadar özel konularda belirleyicilik noktasında çok da etkili olmazdı. Kimsenin kendisinden bu yönde bir şey istemesine izin vermez, hatta terslerdi.

Eski bakandan bahsederken ilginç kelamlar kullanan Fikri Işık da, Nihat Ergün’ün hangi özelliğini örnek alarak listelere bu kadar müdahil oldu, orasını da anlayabilmiş değilim.

Kısacası, AK Parti’nin seçimlere girecek olan yerel yapılanmasını, özellikle Körfez ilçeden baktığımda kente değer katacak ölçüde bulmuyorum. Böylesine bir konuda adamcılık peşinde koşarak değerlerden uzak çalışmalar yapan Fikri Işık’ın da yanlış yaptığını düşünüyorum.

Bana kalırsa listelerdeki hakimiyeti, kente patron olmak düşüncesinin etkisinde kalan Işık’ın, eski Bakan Nihat Ergün’e nispeti gibiydi…

“Bak işte bu şehrin sefiri benim” der gibiydi…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR