Mühür polemiği!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Valiliği, önceki gün mühür ve beratlarla ilgili bir açıklama yaptı…
Açıklamasının bir bölümü şöyle idi;
“İlimizde bazı belediye ve muhtarlıklara ait mühür ve beratların kaybolduğu, bağlı bulunduğu kaymakamlıklar tarafından tespit edilerek, ilgili makamlara ve valiliğimize bildirilmiştir.
1-Gebze İlçe Belediyesi’nin 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 10. 11. 12 No’lu mühür beratlarının, 9 ve 13 No’lu mühür ve beratlarının kaybolduğu tespit edilmiştir.”
Valiliğin açıklamasında sadece Gebze değil, mühür ve beratını kaybeden “diğer belediyelerin ve muhtarlıkların” da isimleri yazılıydı…
***
Valiliğin bu açıklaması yerel basında yer alınca diğer belediyelerden ve muhtarlardan ses çıkmazken, Gebze Belediyesi harekete geçti.
Gebze Belediyesi, Valiliğin bu açıklaması üzerine konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.
Gebze Belediyesi’nin açıklaması şöyle;
“Konuyla ilgili basında çıkan haberlerde yer alan “Gebze Belediyesi’nin 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 No’lu mühür beratlarıyla 9 ve 13 No’lu mühür ve beratları ortadan kayboldu” şeklinde ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.
Kullanım neticesinde zaman içerisinde yıpranan ve eskiyen mühürlerin ve beratlarının yenilenmesi için, ilgili yazıyla kaymakamlığa ve Kocaeli Valiliği’ne başvuruda bulunulmuştur.
Darphane kayıtlarında Gebze Belediyesi’ne ait 16 mühre ilişkin beratların yenilenmesi işlemi gerçekleştirilerek yasal zorunluluk yerine getirilmiştir” denildi…
***
Gebze Belediyesi’nin bu açıklaması üzerine Kocaeli Valiliği de dün başka bir açıklama daha yaptı.
Açıklama aynen şöyle;
Valiliğimiz tarafından; 09.12.2011 tarihinde ilimizde bazı belediye ve muhtarlıklara ait mühür ve beratların kaybolduğuna dair basın duyurusu yapılmıştır.
14.12.2011 tarihli bazı yerel gazetelerde ise; Gebze Belediye Başkanlığının mühür ve beratlarının kaybolduğuna dair açıklamaların gerçeği yansıtmadığı, yapılan işlemin 16 mühür beratı ve mühürlerin yenilenmesinden ibaret olduğu belirtilmiştir.
Valiliğimizce yapılan 09.12.2011 tarihli basın açıklamasında; Gebze Belediyesini ilgilendiren bölüm “Gebze İlçe Belediyesi’nin 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 10. 11. 12 No’lu mühür beratlarının, 9 ve 13 No’lu mühürlerin ise mühür ve beratlarının kaybolduğu” şeklindedir.
Valiliğimizin basın açıklamasındaki ifade Gebze Belediye Başkanlığı’nın 15.04.2011 tarih ve 3947 sayılı yazısından aynen alınmış olup, herhangi bir yorum ve ilave bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
***
Gebze Belediye Başkanlığının 15.04.2011 tarih ve 3947 sayılı yazısının bir paragrafı şöyle;
Gebze Kaymakamlığı’na
“Bu mühürlerden bazıları kullanılmayacak derecede eski, bazıları kullanılabilir olmasına rağmen beratların bulunmadığı, bazılarının ise hem kullanabilir durumda, hem de beratların bulunduğu, 2 adedinin ise hem mühür, hem de beratların Belediyemizde “bulunmadığı” anlaşılmıştır”
Sıra No: 8, Mühür No: 9 (Kayıp, yapımı gerekmektedir)
Sıra No: 12, Mühür No: 13 (Kayıp, yapımı gerekmektedir)
İmza;
Başkan adına Başkan Yardımcısı Ahmet Kisbet.”
***
Gebze Belediyesi, Kaymakamlığa gönderdiği yazıda 9 ve 13 No’lu mühürlerin “kaybolduğunu” açık açık beyan ediyor.
Bu arada Gebze Belediyesi’nin mühür kaybolma olayını neden bu kadar büyüttüğünü anlayamadık.
Gebze Belediyesi, Gebze Kaymakamlığı’na başvurarak iki mührün “kaybolduğunu” bildirmiş, Kaymakamlık da onay için Valiliğe göndermiş…
Valilik, Gebze Belediyesi’nin Gebze Kaymakamlığı’na gönderdiği yazıyı basına göndererek Gebze Belediyesi’nin mühür kaybolma foyasına ortaya çıkardı.
Aslında geçmiş yıllarda Valiliğin, başka bir kurumu zor duruma düşürecek açıklamalarda bulunmasına pek şahit olmamıştık…
Anlaşılan, Gebze Belediyesi’nin “mührümüz kaybolmadı” deyip basın açıklaması yapması Valiliğin tepkisine neden oldu ki, Valilik böyle bir açıklama yapma gereği duydu…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR