Sukay sezona hazır!

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe’ye yapılan önemli hizmetler düşünüldüğünde ilk olarak akla gelenlerden biridir “Sukay” projesi...  Seka Kampı’nın yanı başında kurulan bu tesis, ilçenin de prestiji konumundadır. Geçen yaz yaşanan su sıkıntısı yüzünden hiç açılmadan sezona veda etmişti. Bu yıl yağan kar ve yağmurlar ile birlikte göl doldu ve tesisler hizmete hazır hale geldi. Sukay, teknik olarak da Avrupa standartlarına ulaşmış bir su kayağı parkı durumunda. Bunun yanı sıra eşsiz manzarası ile de misafirlerini büyülüyor.

Ancak tesiste gördüğüm iki önemli detay var. Birincisi; kış sporlarından Kartepeli vatandaştan çok İstanbul’dan gelen misafirlerin yararlanması gibi, bu tesisten de dışarıdan gelen vatandaşlar daha çok yararlanıyor. Bizim insanımız bu tür sporlara pek alışık değil. Kablolu su kayağının ne olduğunu bile bilmiyoruz henüz. Ancak bu keyifli spor keşfedildiğinde eminim tesis ilçemizin ve ilimizin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayacaktır. Bu konuda yapılacak düzenlemeler ve tanıtım çalışmalarıyla hepimizin kablolu su kayağı ile buluşmasının önü açılmalı.

Diğer önemli dikkat çeken detay ise, çevreye duyarsızlığımız. Milletçe yerlere çöp atma konusundaki ısrarımız anlaşılır gibi değil. Her yer çöp kovaları doluyken elindeki su şişesini yere fırlatmak insana ne kazandırır? Sukay’da çalışan personel, çöp toplamaktan bıkmış durumda. Özellikle otoparkın olduğu kısımda, biraz da çevre düzenlemesinin eksikliğinden, çöplerin etrafa saçıldığı görülebiliyor. Ne olursa olsun kimsenin çevreyi böyle kirletmeye hakkı yok.

Eski Seka Lojmanları restore edilebilir

Sukay tesislerinin hemen yakınında Seka’ya ait binalar var. Tek katlı bu yapılar ilgisizlikten harabeye dönmüş durumda. Eskiden Seka Lojmanları olarak kullanılan binalar, fabrika kapatılınca kaderine terk edilmiş. Binalar bu haliyle restore edilip her birine farklı işlevler yüklenebilir. Projenin ekonomik getirisi olduğu gibi, etrafta oluşabilecek muhtemel tehlikelerin de önüne geçilmiş olunur.

 

Kartepe’ye yeni bir İmam-Hatip Lisesi daha!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kartepe temasları sırasında KİMMED’e de uğradı. Bakan Işık burada İmam-Hatip Liselerinin önemine vurgu yaptı. 1996 yılında İmam-Hatip Lisesine giden öğrenci sayısında rekor kırıldığını belirten Işık, bugün bu sayının neredeyse ikiye katlandığını söyledi.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kartepe’de de İmam-Hatip ihtiyacının giderilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kartepe’ye yeni bir İmam-Hatip Lisesi için adım atacaklarını belirten Işık, bu konuda çalışmalara başlayacağız diyerek Kartepe’ye yeni bir okul kazandıracaklarını söyledi. Bakan Işık bunları söylerken, okulların yapılması kadar eğitim kalitesinin artması gerektiğinin de özellikle altını çizdi.

İmam-Hatip Lisesi’nin nereye yapılacağı şimdilik belirsiz. Fakat Bakan Işık böyle bir açıklama yaptıysa, sanırım fazla değil birkaç yıl içerisinde Kartepe yeni bir İmam-Hatip Lisesi daha kazanmış olacak.

 

Hani göle iniş izni vardı?

Geçtiğimiz haftalarda Sapanca Gölü’ne deniz uçağı ile iniş için izin alınmıştı. Bu konuda yıllarca mücadele verilmiş ve sonunda deniz uçağı ile göle inilebilmişti. Ancak buna rağmen, göle yapılan ilk iniş sonrası soruşturma başlatıldı. Madem soruşturma açılacaktı neden izin verildi? Üstelik göle zararı olmadığı gibi yararı olan bu tür girişimler neden soruşturma konusu olmaya devam ediyor? Birisi bu konuyu izah etmesi gerekiyor. İzin verilecek, iki gün sonra soruşturma açılacak! Bu nasıl bir çelişki anlaşılır gibi değil…

 

Akar biraz kırgın!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Suadiye’de yaptığı konuşmada bölge insanının her zaman yanında olmasına rağmen, kendisine yeterli destek verilmediğini söyledi. Özellikle Sumotaş eylemlerinde hep kamyoncu kardeşlerimle birlikteydim diyen Akar, “O gün güvenilen kişiler sahayı terk ettiler. Ben her zaman yanınızdayım, bölgenin evladıyım ama yeterli desteği vermiyorsunuz” diyerek biraz da sitem etti bölge halkına. ”Kim sizlerle birlikte oluyorsa ona destek verin. Sorunlarınızla ilgilenenlere kulak vermenizi istiyorum. Bu kez yeterli desteği alacağıma inanıyorum” diyerek bu kez kez ümitli olduğunu kaydetti.  Bakalım Suadiye’den CHP’ye destek ne düzeyde olacak? Bu sorunun yanıtı için 7 Haziran’ı bekleyip göreceğiz.

 

Kitap Fuarı’na rekor katılım!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Kitap Fuarı rekorlarla açıldı. İlk günkü ziyaretçi sayısıyla dikkatleri çeken etkinlik, toplam ziyaretçi sayısıyla da şimdiden kendi rekorlarını kırmış durumda.  Siyaset, edebiyat, eğitim gibi farklı alanlarda birçok ünlü yazarın ve ziyaretçinin ağırlandığı fuar organizasyonu, her yıl bir öncekinden daha başarılı olmaya devam ediyor. Ziyaretçi sayısının artmasında, etkili reklam çalışmaları yapılmasının ve tanıtımların il geneline yayılması büyük etken. Sadece İzmit’te değil, bu yıl her ilçede “Ağaçlar Kitap Açtı” örneğin. Yayınevleri %30’a varan indirimlerle satıyor fuarda kitaplarını. Bu oran kulağa iyi gelse de, okuma alışkanlığını yeni yeni kazanmaya çalışan bir toplum için kitap satın almayı herkes için kolaylaştırmak gerekiyor. Üstelik okurun “aracısız” olarak kitaba ulaşabildiği bu tip organizasyonlarda yayınevlerinden alınan ücretler de an aza çekilerek kitap fiyatlarının daha da düşürülmesi sağlanabilir. Kitap fuarını ticari bir alandan ziyade kültürel-toplumsal bir etkinlik olarak görmek bu sorunu büyük ölçüde çözecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR