Sirmen teklif bekliyor

MAKALEYİ DİNLE

Sefa Sirmen’in İzmit Belediyesi ile ilgili düşünceleri bulanık.
Bu bulanıklığın nedeni belli,
Sen Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptın…
CHP Milletvekilliği yaptın…
İstanbul’a talip olup, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Adayı oldun…
Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partiyi, CHP’yi yönetmeye talip oldun ve Baykal’ın karşısına aday olarak çıktın.
Eee bu kadar siyasi kariyerin ardından İzmit ilçesinde başkanlık fikri tabiî ki bulanıklık götürür.
Kimine göre bunun adı “kibir” olabilir. Kimine göre “yerini bilmek”
Bana göre her ikisi de değil. Sefa Sirmen, yaşına hürmet, siyasi hayatına saygı istiyor.
Bence şöyle diyor, “Ben gidip aday adayı olup, diğer aday adaylarını kıracağıma, genel başkan tarafından atanayım, partinin bana ihtiyacı varsa anlamsız bir yarışa girmeyeyim.
***
Bilindiği üzere CHP geçtiğimiz aylarda bir anket yaptı. Bu anket, öyle bir anketti ki adaylık düşüncesi olan ve “Belediyecilik benim sevdam” diyen İlçe Başkanı Selman Yıldırım’ı bile sevdasından etti.
Gönül açıklığıyla çıktı, ankette benden iyiler var dedi ve aday olmayacağını söyledi.
İyi de anketten kim çıktı.
Anketten çıkan isim belli. CHP İzmit İlçe yönetimi, başkan Selman Yıldırım ile birlikte anketin birincisini ziyaret etti. Bu ziyarette, “Abi gel aday ol” dendi. O ağabey de, “Beni genel merkez direkt aday göstermeli. Ben aday adaylığı yarışına girmem. Bu doğru olmaz. Çok net baktığım bir istek değil, İzmit Belediye Başkanlığı. Ama partimin ihtiyacı varsa, 5 yıl birlikte çalıştığım genel başkanım Kemal Bey, elimi kaldırır adayım Sefa Bey’der, ben de elimden geleni yaparım”.
CHP İzmit’te bulanık süreç daha uzun bir süre siz perdesini kaldırmayacağa benziyor.


CHP’de SON DAKİKA adayı çıkabilir
CHP, İzmit Belediye Başkanlığı için bol adayı olan bir parti konumuna geldi. Kimi davul zurnayla adaylığını açıklıyor, kimi sessiz ve derinden çalışarak amacına ulaşmaya çalışıyor. CHP’de adaylık sürecinin erken başlaması da biz gazetecilere bol malzeme veriyor. Biz de bu malzemeleri en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.
Kulağımıza gelen her şeyi yazmıyoruz, aldığımız duyumları hemen kaleme almıyoruz. Siyasetçilerle aramızda bir güven bağı kuruluyor. Hal böyle olunca kim ne düşündüyse bizimle rahatça paylaşıyor. Mesela geçtiğimiz günlerde bir ağabeyimle görüştüm. CHP’de etkin bir isim. Partisini seven doğru biri. Allah yukarda bugüne kadar bir olumsuzluğuna ne tanık oldum ne de duydum.
CHP’nin İzmit adaylarından biri de o.
Ancak o savaşa stratejik yaklaşıyor. Çok yakında olmasa da ilerleyen süreçte, onun adaylığıyla ilgili açıklamasını kendi ağzından sizlerle paylaşacağım. Doğru zamanı kollayan CHP’li bu aday son turda seçim yarışına katılacak.


Esat Muratoğlu’ndan İki bayram ardası adaylık açıklaması
Kimi insanlar vardı ağlarken bile gülüyormuş gibi görünür. Bu insanlara güleç yüzlü deriz. Bunlardan biri de MHP’li Esat Muratoğlu…
Eski bir sendikacı ve sağlam bir MHP’li… Şimdilik il yönetiminde ancak ramazanın ardından, bayramın hemen sonrasında bizlere bir sürpriz yapabilir. Allah’ın bildiğin kuldan saklamayalım, Esat Bey’in gönlünde İzmit Belediye Başkanlığı var. Düşünce aşamasında olan Esat Muratoğlu, bayram sonrası adaylığını açıklaya bilir. Bu adaylık açıklaması onun için çok önemli. Bakalım MHP’de başka kimler aday çıkmak isteyecek.
Kent siyasetinde Bayram sonrası beklenen hareket bizlere daha çık malzeme çıkartacağa benziyor.


Siyasetin duayeninden CHP’ye öneriler
Bu kenttin hatta bu ülkenin en eski siyasetçisi İzmit eski Belediye Başkanı Erol Köse, Süleyman Demirel’den 13 yıl önce politikaya girdi. Deneyimi, birikimi ve kişisel tecrübeleri onu 80 yıl boyunca yoğurdu. 80 yılık yaşamının 61 senesini siyasette geçirdi.
İşte bu engin tecrübesine dayanarak CHP’de bazı önerilerde bulunuyor.
“CHP’de adaylık süreci 31 Temmuz’da sona eriyordu. Şimdi 19 Ağustos’a ertelendi. Müracaat edenler oluyor. İstenilen para da az değil.
Ancak aday belirlenmesine dikkat edilmeli. İki çeşit adaylık belirlemesi vardır. Bunlardan biri Merkez Yoklaması… Merkez yoklamasında Kimseye sorulmaksızın da yapılabilir, eğilim yoklamasıyla da yapılabilir. Kamuoyu yoklamasıyla da…
Diğeri ise önseçim. Önseçimde kendi içinde ikiye ayrılır. Ya üye bazlı ön seçim yapılır ya da delege bazlı ön seçim yapılır. Üye bazlı ön seçim yapıldığında kimse çıkıp halk beni istiyordu diyemez. Halkın istediği sandıktan çıkar. Ben her seçimimi ön seçimle kazandım. İl başkanı olduğum dönemlerde partimi 1. Parti yapmayı başardım.
Ön seçim yapıldığında da açık oy gizli tavsif olmamalı. Bu güvenilir değil. Geçtiğimiz milletvekilliği seçimlerde Sirmen ve Erenkaya’nın ilk 11’e girememesini tahmin eder miydiniz? Yok böyle bir şey. Takdiri halkın kullanacağı oya bırakalım”


Mehmet Erikli’nin kitaplarını okudunuz mu?
Sizlere genç Öykü Yazarı Mehmet Erikli’den bahsetmek istiyorum. Genç yaşına rağmen başarılı bir öykü yazarı kendisi... 1886 doğumlu Mehmet Erikli Yeditepe Üniversitesi Edebiyat bölümü son sınıf öğrencisi. Öyküleriyle okuyucuya genç soluğundan sesleniyor. Bugüne kadar 3 öykü kitabı yazdı. Sonbahar Bitimi, Zaman Kurucusu ve son olarak ta Bohem Apartmanı…
Son yazdığı Bohem Apartmanı kitabıyla beğeni toplayan bu genç yetenek kitabında, bakın bir Röportajı’nda bu kitabıyla ilgili neler söylemiş; “Bohem Apartmanı öykü kitabım. Bu kitaptaki öyküler daha çok iç dünyamın akışıdır diyebilirim. İç monologlar, bilinç akışı, daha yoğun ruh halleri öykülerin omurgasını oluşturdu”. Yazar arkadaşımız Mehmet Erikli Kocaeli Gazetesi olarak başarılar dilerim. Kullandığı dil ve seçtiği konuların başarılı olduğunu bir kez daha hatırlatarak, uzun bir meslek hayatı dileriz.


Cahit Özay, nerelerde
Mobilyacılar ve Marangozlar Odası eski Başkanı Cahit Özay, bu görevinin ardından kayıplara karıştı. Yıllardır sesi soluğu çıkmayan Özey’ın yaklaşan oda seçimlerinde ne tür bir strateji uygulayacağı oda üyeleri tarafından merakla bekleniyor. Bakalım Özay, bu dönem bakalım yeniden aday olacak mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR