Basında FETÖ operasyonları

MAKALEYİ DİNLE

FETÖ/PDY operasyonları her alanda olduğu gibi, basın yayın alanında da süratle devam ediyor. Her gün farklı farklı kurumlardan açığa veya gözaltına alınan kişilerin sayılarını duymaya alışmışken, şimdi de kapatılan gazetelerin, televizyonların haberlerini duymaya başladık.

Şaşırdık mı? Elbette hayır. Operasyonların medyaya sıçraması bekleniyordu. İlimizde de 3 gazetede bu kapsamda kapatıldı. Bunlardan ikisinin cemaatle bağı olduğu zaten konuşuluyordu. Kapatılmaları kimse tarafından yadırganmadı. Esas şaşkınlık yaratan, muhalif kimliğiyle tanınan ve geniş kitlelere haber ulaştıran bir gazetenin de kapatılmasıydı. Bazıları yalnızca muhalif olduğu gerekçesiyle arada onların da kaynadığını düşünse de, ben sırf bu sebepten kapatıldıklarını düşünmüyorum. Yalnızca örgütle direkt bağlantıya bakıldığını sanmıyorum; dolaylı olarak bile yapılan yanlışlar desteklenmişse, bu kapsamda değerlendirilmiş olabilir. O yüzden malum gazetenin kapatılma gerekçesi, eminim süreç içinde bizlerin hakim olamadığı birtakım bilgi ya da belgelere dayandırılmıştır. Elbette tüm bunları zaman gösterecek. Fakat gazetede çalışan emekçilerin durumunun ne olacağını herkes gibi ben de çok merak ediyorum. Umarım suçu günahı olmayan hiçbir vatandaş bu gibi sancılı süreçlerde mağdur edilmez.

Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, malum gazetenin kamuoyundaki algısı hiç de olumlu değil. Çok takip ediliyor, çok okunuyor ama kaç kişi okuduğu habere, yazıya inanıyor ve güveniyor ki? Son günlerde yaptığı uydurma haberleri düşünün... Sürekli birilerini terör örgütü üyesi ilan ederek, insanları karalamaya çalışarak, birtakım ihanet şebekelerinin taşıdığı yalan yanlış bilgileri edebi anlamda süsleyip doğruymuş gibi manşetlerine taşıyarak yapılan habercilik ne kadar ciddiye alınıyor ki? Çamur atmak en kolayı. “Doğru” bir şey söylüyor musun, ona bakalım. Gözü dönmüşçesine herkese meydan okuyarak bildiğini okuyorsun. Kapatılmalarına basın özgürlüğü kapsamında itiraz edenlere de şaşırıyorum. Çünkü muhalif olmak başka şey, tetikçi olmak başka...

 

Gözaltılar neye göre yapılıyor?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası devletin içine sızan örgüt üyeleri temizlenmeye devam ediyor. Tabi bu temizlik öyle kolay yapılmıyor. Darbenin ertesi günü binlerce kişi açığa alındı, kimi de cezaevine gönderildi. Süreç nasıl ilerliyor, kimler neye göre açığa alınıyor tam bilinmiyor. Örneğin birisi bugün size iftira atmak istese ve “FETÖ’cü” dese, siz de gözaltına alınacak mısınız? O kadar bilgi kirliliği var ki, öyle senaryolar duyuyoruz ki, herkes paranoyak olmuş durumda. “Ya bu tutuklamayı yapan da örgüttense?” diyen bile var. Ama maalesef “Yok artık!” diyemiyorsun, çünkü karşında takiyenin en âlâsını yapabilen bir yapı var. Şu süreçte kurunun yanında muhakkak yaş da yanacaktır. Ancak bu konuda olabildiğince hakkaniyetli olunmalı. Fırat’ın kenarında kaybolan koyundan kendini sorumlu tutan Hz. Ömer’in yöneticiliği ve adaleti herkese yol gösterici olmalı.

 

Kent Meydanı, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” olsun

15 Temmuz gecesi hafızalara öyle bir kazındı ki, bir daha asla unutulmaz. Gelecek nesillerin de bu tarihi bilmeleri, o geceyi hiç unutmamaları için bir şeyler yapmak gerektiğinde herkes hemfikir. Bunun için ilk adımı Bakanlar Kurulu attı ve Boğaziçi Köprüsü’nün adı “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirildi. Bunun ardından çeşitli illerin önemli meydanları ve yolları darbe girişimi gecesini ve şehitlerimizi hatırlatan isimler aldı. İzmit Perşembe Pazarı alanının adı da “Demokrasi Meydanı” olarak değiştirildi. Hain kalkışmanın yaşandığı bu gecede, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Kartepe’de de destansı olaylar yaşandı. O gece darbeyi planlayan paşalardan biri Kartepe’de yakalandı. İlçenin farklı bölgelerinde tanklar yürürken vatandaşların direnciyle karşılaştı ve askerler teslim olmak zorunda bırakıldı. Cengiz Topel Havalimanı ve EDOK Muharebe Komutanlığı’nın önü kapatılarak, darbecilere muhtemel bir destek engellenmiş oldu.

İçinden geçtiğimiz zaman diliminde bunun pek farkına varamıyoruz, fakat çok önemli bir olaya ve akabindeki sürece şahit olan insanlarız. Yalnızca şahit olmakla da kalmadık, bizzat yaşadık. Ders çıkarılması, dikkat edilmesi gereken onlarca şey gördük. Dolayısıyla bu yaşananlar, en ince ayrıntılarına kadar gelecek nesillere aktarılmalı. Kartepe’de de, 15 Temmuz gecesinin milletin ihanet şebekelerine karşı kazandığı zaferin gecesi olduğu sürekli hatırlatılmalı. Önerim; Kartepe Kent Meydanı alanının ismi, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilebilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR