Akar, engelliler adına AKP’ye ulaşımı sordu!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 2005 yılında çıkan  Engelliler Kanuna dikkat çekerek geçen 11 yılda sorunların çözülmediğini belireterek toplu taşımada rampa uygulamasının sürecine değindi. Akar konuya ilişkin,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

2005 yılından itibaren yaşanan sürece değinen Akar, toplu taşıma araçlarının engellilere göre yeniden düzenlemesi konusunda 8 yıl şartının konulduğunu belirtti. Bu süre 2013 yılında doldu, ancak araç sahipleri değil, Devlet olarak uygulamaya ilişkin hiçbir plan ve program yapılmadı. Bu sürenin önce 2015 yılına kadar uzatılması ve  daha sonra Meclis de torba yasalar içerisinde tekrar süre uzatılması ile anlaşılıyor. 

 

Akar, “2005 yılında bir düzenleme yapıyoruz yerinde doğru ancak geçen 8 yılda bu konuda bir adım atılmıyor ve 2013 yılında bu süre 2015 yılına kadar uzatılıyor 2015 yılında da 3 yıl daha uzatılarak 2018 yılına çıkarılıyor, peki 2018 de ne olacak belli değil” dedi.

**

Akar’ın soru önergesini birlikte okuyalım;

1. İlgili Kanun hazırlanırken herhangi bir altyapı çalışması yapılmış mıdır? Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen neden hala süre uzatmalar devam etmektedir?

2. 2005 yılından bu yana devam eden ve uygulamaya geçirilemeyen sistem beceriksizliğini nasıl açıklıyorsunuz?

3. Ülkemizde rampa sistemi yapılması gereken kaç toplu taşıma aracı vardır? Şu ana kadar kaç araç sahibi bu sistemi yaptırmıştır?

4. 7 Temmuz 2018’den sonra yine süre uzatımı yapılacak mıdır? Bu keyfi uygulamalarla engelli vatandaşlarımıza bir de devlet engeli çıkarıldığını düşünüyor musunuz?

5. Toplu taşıma araçlarında kanunen bulunması gereken rampa uygulamasında hangi firmalara yetki verilmiştir? Araç sahipleri firmalara rampa sistemi için ne kadar ödeme yapmaktadır? Bu sistem için araç sahiplerine herhangi bir destek verilmekte midir?

**

Akar’ın engellilerle ilgili verdiği soru önergesi böyle…

Bakalım Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, önergeye nasıl bir cevap verecek?

 

 

Dernek, İzmit-Kandıra arasına köprüsü olacak

17 yıl önce kurulan Kandıra ve Çevre Köyleri Derneği (KANÇEV-DER) geçtiğimiz ay isim değişikliği yaparak adını İzmit Kandıra Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (İZKANDER) olarak değiştirdi. Dernek Başkanı Hüseyin Öz, İzmit ve Kandıra arasında köprü olacaklarını söyledi. Öz, “siyasetin, ticaretin, sosyal aktivitenin, bürokrasinin kalbi İzmit’te atar. Kocaeli’nin tüm erkleri, siyasi baronları, büyükleri orada yaşar. Bu yüzden biz Kandıra’mızın reklamını daha iyi yapmak adına bu kararı verdik” dedi. Şu bir gerçek ki, İzmit’te binlerce Kandıralı var. Derneğin ismine İzmit eklemek oldukça mantıklı.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR