Veciz sözler

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlarımız bugünkü yazımızı Ulu Önder Atatürk’ün ağzından çıkan tarihi ve veciz sözleri hatırlatıp yorumu sizlere bırakıyorum.

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, kimseyi üstün görmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın.

Ülke için gerçek idealin ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksin.

Herkes sana karşı çıkacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır; önüne sonsuz engeller yığacaklardır, fakat sen bunlara dayanıklı olacaksın.

Kendini büyük değil, küçük, bir hiç sayarak, kimseden yardım görmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın.

Bütün bunlardan sonra da “büyük” derlerse söylenenlere gülüp geçeceksin.

Toplumların sağlıklı bir geleceğe kavuşması için izlenen yol haritası ile duygu ve düşünceleri ise şöyledir.

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkûmdur.

Milletlerin tarihinde kendi dönemlerine damgalarını vurmuş Liderler zamanla unutulup gittiler. Gün geçtikçe de değeri artan ve unutulmayan liderlerin başında Mustafa Kemal Atatürk geliyor.

Atatürk’ün din üzerine söylediği veciz sözleri yanında bütün dünyanın hem fikir olup takdir ettiği barışla ilgili sözleri hafızalarımızdadır.

Yurtta barış, Cihanda barış;

Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.

Köylü milletin efendisidir.

Bir Türk bir Cihana bedeldir.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

Ulu Önder yalanla, dolanla kendisini dün olduğu gibi bugün de istismara kalkarak yakıştırmalar yapan kendisini dinsiz olmakla suçlayanlara ve din tacirlerine de hak ettikleri cevabı “Türk milleti daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna öyle inanıyorum.” Sözü ile vermiştir.

Tek partili dönemde dahi bugünkü çok partili dönemden daha fazla demokrasiye önem vermiştir. Bugünkü politikacılara ders verecek bir şeffaflaşma söz konusu idi. Verilen sözler mutlaka gerçekleştirilmiştir.

Kadınlara da ayrı bir önem verilmiştir. Kanıtı ise birinci mecliste 18 kadın parlamenter mevcut idi. Bir de bugünkü mecliste kadın sayısına bakılır ise durum daha net gözükür.

Gençlere ve gençliğe inanıp onlara güvenerek geleceği onlara bırakan hitabetini hatırlayalım.


Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR