Dershane mi, okul mu?

MAKALEYİ DİNLE

Dershaneler bu eğitim öğretim yılında kapanacaktı. Hatta zaten kapanmıştı bile. Durumu olan dershaneler kendilerini özel okula çevirdi. Birçoğu özel okul olmak için gerekli çalışmaları başlattı ön yeterlilik iznini aldı.

Durum ticari yönde dershaneleri etkilemiş olsa da eğitim yönünde de velilerin belini bükmüştü.

Dershaneler kapandığı için çocuğunu özel okula vermek isteyen veliler, özel okulların kapısını aşındırdı.

Dershanelerin 3-4 katı fiyatlar uygulayan özel okullar, dershanesizliğin avantajını kullanıyor.

10 bin, 13 bin hatta 15 bin TL yıllık ücreti olan özel okullar, velilerin kabusu olmuştu.

Nihayet velileri sevindirici haber dün sabah geldi.

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı, oy çokluğuyla iptal etti.

Veliler derin bir oh çekti.

Şimdi ise gözler daha önce dershane olan ancak kapatılma kararı yüzünden özel okula dönüşen eğitim kurumlarına çevrildi.

Eski dershanelerine geri dönmek isteyen veliler, daha uygun şartlarda ders takviyesiyle çocuklarının geleceğini şekillendirmek istiyor. 

Bugün ki tabloya baktığımızda 2015-2016 eğitim öğretim yılında yetirince dershane olmayacağı yönünde.

İleride kapatılma kararına benzer bir karar ile mağdur olmak istemeyen dershane sahipleri de bundan sonra emin adımlarla ilerlemek istiyor. Haliyle talep olsa da arzın karşılanmasında sıkıntı olabilir.

 

Köpeklerle birlikte yaşamayı beceremedik

Dün bir iddia atıldı ortaya “Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Dernek Başkanı Tülay Çetin Erdurmaz, İzmit Belediyesi ekiplerinin köpekleri katlettiğini iddia ederek, “Son olarak 4 köpek bakım evine götürülüyor diye alındı ancak bakım evine götürülmemişler” dedi.”

Ciddi bir ithamdı bu.

Ben hiçbir insanın böyle bir canilik yapabileceğine inanmıyorum. Kastedilen şey cana kıymaktı. Tülay Hanım’ın iddiası da zabıtaların köpekleri öldürmüş olabileceği şeklinde anlaşıldı.

Bir türlü birlikte yaşamayı öğrenemediğimiz bir durum bu.

Ne yardan ne serden geçebiliyoruz.

Sokakta başı boş köpeklerden korktuğumuz için şikayetçi oluyor ancak o köpeklerin kılına zarar geldiğinde de kıyameti kopartıyoruz. 

Birlikte yaşamayı bir türlü öğrenemesek de biz onları çok seviyoruz.

Meselenin çözümünü bulmak boynumuzun borcu oldu artık.

Ben derim ki herkes bir öneride bulunsun. En makul olanı uygulansın ve ne köpekler insanlara, ne insanlar köpeklere zarar vermesin.

Başıboş hayvanların toplanması ve muhafaza edilmesi, köpek barınaklarının işletilmesi ve hayvan otelleri, her ilde bulunan en aktif Hayvan Hakları Derneklerine bir protokol ile verilsin.

Her belediye bu derneğe ödenek sunsun.

Böylelikle iş, ehline verilmiş olsun. .

Her ilçeye bir barınak yapalım. Her barınağın veterineri, çalışanı ve gönüllü koyalım. Hem iş gücü artsın, hem başıboş köpekler itilip kakılmaktan kurtularak güvenilir ellerde yaşasın.

Birlikte yaşamayı öğrenemediğimiz köpekler her mahallenin öncelikli sorunu olmaktan kurtulsun.

 

Bayramda otoban 4 gün bedava

Her bayram olduğu gibi bu bayramda trafik sıkışıklıklarını engellemek amacıyla otoyollar ve köprüler 4 gün süreli bayram tatili boyunca ücretsiz olacak. Vatandaş 16 Temmuz Perşembe saat 00.00'dan, 20 Temmuz Pazartesi saat 07.00'ye kadar otoyollar ve boğaz köprülerinde ücret ödemeyecek.

 

Kent bayramlaşması 1. gün

Kocaeli Kent Konseyi Başkanı bu yıl 23’üncüsü yapacağı Geleneksel Kent Bayramlaşması için 17 Temmuz Cuma günü Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bir araya gelmeyi kararlaştırdı. Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, bayramlaşma etkinliğine tük Kocaelilileri davet etti.

 

Bayramda Kandıra sahillerin full çekecek

Havaların bir türlü deniz havasına geçmemesi ve mübarek Ramazan ayı nedeniyle Kandıra sahilleri dönemin en sakin günlerini geçirmişti.  Bayram sonrası bu sakinlik yerini izdihama bırakacak.

Konuştuğun her 5 kişiden 3’ü bayram tatilini Kandıra sahillerinde geçireceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki ramazan sonrası insanlar kızgın kumlardan serin sulara dalmak için plajda şenzlog kavgası yapacak. Bayram günü denize girmeyi düşünenlere acizane bir önerim var, denize geceden gidin ve plajdaki yerinizi kapın. Aksi taktirde başka bir adreste havuzla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Senan Fakir’in ayakları yere basmıyor

İzmit Belediyesi Basın-Yayın Müdürlüğü çalışanlarından Sinan Fakir’in uzun bir süredir ayakları yere basmıyor.

Profesyonel bir dağcı olan Sinan, her tatil gününü tırmanışla değerlendiriyor. En son hafta sonu Ballı Kayalar’a tırmanan Sinan Bey’in bu sayede ayakları yere değmiyor. En büyük tutkusu olan doğa sayesinde her zaman çevik bir yapıda. Bu güne kadar 15 üzerinde dağa tırmanan Sinan Fakir’in en yüksek tırmanışı 5bin 32 metre yüksekliğinde olan Gürcistan’daki Kazbek Dağına olmuştu. Bu onun tırmandığı en yüksek yerdi.  Ama asıl hedefi 17 Ağustos’ta yaşanan deprem felaketinde yaşamını yitirenler için yapacağı 5 bin 642 metrelik tırmanışı gerçekleştirmek.  Bunun için Ağustos aylında Rusya Elbrus Dağı’na gidecek olan Sinan Fakir’e başarılar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR