Belediyelerin spor okulları

MAKALEYİ DİNLE

Eminim sevgili okuyucular istisnasız hepimiz geleceğimiz çocuklarımızı çok seviyoruz. Onlar bizim kıymetlilerimiz hele genç anne babalar çocuklarını geleceğe hazırlayabilmek için ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorlar.

Çocuk deyip geçmeyin bizim geleceğimizi oluşturuyorlar, gelecekte bizim yerimizi alarak ülkeyi daha iyi ve güzel yerlere getirecekler. Toplumun huzurlu ve mutlu yaşaması için ellerinden geleni yapacak nesiller olacaklar. Hepimiz bunu umut etmiyor muyuz? “-Bizden geçti artık bu çocuklar bizim umudumuz.” demez miyiz? 

Tabii çocukların yetişmesi için sadece okulla gitmeleri günümüz şartlarında yetmiyor. Onların dinamik, disiplinli ve geliştirici ruha sahip olabilmeleri için hayat boyu spor yapması gerektiğini de öğrenmeleri gerekir. Biz çocukken şanslıydık bağımız, bahçemiz vardı. Evimizin önünde oynayacak alanlarımız vardı. Evlerimiz en fazla iki katlı idi. Ya şimdi! Oynayacak alan yok, evden dışarı adım attıramıyoruz. Tabii çocuklar biriken statik enerjiyi atamadığı içinde dikkati dağınık, kıran döken, söz dinlemez oluyor. Okula gittiği zaman dersi dinlemeyi öğrenemiyor, öğrenemediği içinde algılama yetisi, dikkat toplama yetisi gelişmiyor ve bu durum yaşam tarzı haline geliyor. Dikkat edin toplumda karşılıklı konuşurken sizin gözlerinizin içine bakarak sizi dinleyen veya sizin söylediklerinizi dikkatle dinleyip anlayan insan sayısı çok az. Toplumun bu yetileri kazanamamasının öğretmenle ve okulla hiç alakası yok. Bu tamamen toplumun içindeki enerjiyi atamayan bir nesil haline gelmesi ile ilgili. Ne yapmak gerekir; çocukların içindeki fazla enerjiyi atması, dikkatini tek yöne toplar hale gelmesi gerekir.

Peki! Bizden geçti çocukları kurtarmanın yolu ne?

Tek yolu var; çocuklar ders dışı zamanlarda spora yönlendirilmeli. Basketbol, voleybol, atletizm, jimnastik, yüzme, izcilik, masa tenisi, satranç gibi eğitici, geliştirici ve hoşça vakit geçireceği spor kültürü olan dallara yönlendirilmeleri lazım. Bunun yanında başladığı gibi sonuna kadar devam etmesini sağlamak lazım. Öğretmen yönümle ve her gün yaşadığım tecrübe ile biliyor ve görüyorum ki; Spor yapmalarının faydasını hem çocuklar hem de siz sevgili veliler gözle görecek, değişimi yaşayacaksınız.  İnanın bu konuda tek adres belediyelerimizin açtığı Spor Okullarıdır.

Bu arada çocukları çok seven Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım tüm belediyelere örnek çalışma yürütüyorlar. Büyükşehir Belediyesi ayrı Karamürsel Belediyesi ayrı paralar harcayarak çalışmıyorlar, beş dalda Büyükşehir ve küçük şehir belediyeleri olması gerektiği gibi ortak çalışma yapıyorlar.

Karamürsel Belediyesi Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan kapalı spor salonunda ve spor müdürlüğünün koordinatörlüğünde birlikte çalışma yapıyorlar. Ortamdan hem aileler hem de çocuklar çok memnunlar. Gerçekten iki sene de çocukların hareketlerinde kendilerini toplamada büyük değişimler oluşmaya başladı ve bunun yanında aileler ortamın güvenli olmasından dolayı da belediyenin salonunu tercih ediyorlar. Tabii her yeni başlayan çalışmalarda olduğu gibi bazı aksamalar oluyor, olmaması mümkün değil. Fakat zaman içinde sistem oturdukça aksamalarda gözle görülür şekilde düzeliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na, Karamürsel Belediye Başkanımız İsmail Yıldırım’a,  Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Raşit Fidan’a aileler adına teşekkür ediyorum. Büyükşehir ve Karamürsel belediyesinin ayrı ayrı çalışmaları yerine birlikte çalışmasını sağlayan bir önceki Spor Şube Müdürü Doğa Ergün’e geldikten sonra da çalışmaların devam etmesini gönülden destekleyen Spor Şube Müdürü Ziyaülhak Sarıbey’e ve Şube Müdür Yardımcısı Murat Yavuz’a her iki kurum personeline çocuklar adına samimiyetle ve yürekten çok teşekkür ediyorum.

Unutmamak gerekir ki çalışan, işleyen yerin devam etmesi için herkes elinden geleni yapması gerekir. İş reklama göre adamı değil çalışan adamı ister. Bu iş hayatında önemli bir felsefedir.

Karamürsel Belediyesi Spor Müdürlüğü sadece ve sadece çocukların mutluluğunu ön plana çıkararak onları geleceğe hazırlamak adına sportif faaliyetlerde hizmet vermeye gayret göstermektedir. 

Çocukların mutlu olması bizleri de sizleri de mutlu ediyor. Aileler çocukları spor yapsın diye Karamürsel Belediyesi Spor Müdürlüğü kapalı spor salonuna büyük bir samimiyetle getirmeye devam edeceklerdir ve inanın anneler, babalar, dedeler ve nineler torunları salonlarda spor yaparken bekleme bölümünde kendilerine farklı bir sosyal alan oluşturdular. Kimileri sohbet ediyor yeni kişilerle tanışıyor kimileri de hemen üst katta bulunan Halk kütüphanesinden kitap alarak okumaya başladı. Bu arada birçok kişi de üst katta bulunan kurslara devam ediyor. Yine üst katta bulunan Bilgievine giden çocuklar etütleri biter bitmez koşarak spor salonuna geliyorlar. Yüzlerindeki mutluluğu görmek insana yetiyor.

Bu ancak çocuk sevgisi, iş sevgisi ile oluşan bir tablo. Kursları veren hocalarımızın işini, çocukları sevmeleri ile ulaşılan bir ruh. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve Karamürsel Belediye Başkanımız İsmail Yıldırım bu organizasyonu yapmasalardı çocukların hayatın da olumsuz etkileşim devam edecekti.

Her geçen gün sayısı artan spor okulları ailesine tüm Karamürsel’deki çocuklarımızı yeni dönemde bekliyoruz. Tabii sizleri de ortamı görmeye davet ediyoruz. Gülen yüzleri yerinde görmenizi arzu ediyoruz.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Mehmet Yavuz - Bu konu daha detaylı incelenmelidir.

Spor "meşguliyet" olarak görülmemelidir.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 17:56
01

İSMAİL AKKUŞ - YAHYA KAPTAN BARKIN SPOR SALONUNDA KOCAMANNN ÜCRET ALINAMAZ DİYOR AMA FUTBOL OKULU ALTINDA KULÜPLER AİDAT TOPLAYIP KENDİ CEPLERİNE ATIYORLAR LÜTFEN UYARALIMM.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 17:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR