“Kullan-at” devri!..

MAKALEYİ DİNLE

“Kullan-at” deyimini ilk kez, ucuz tıraş bıçakları için kullandılar.

Plastik kaplı yarım jiletten oluşan tıraş bıçağını bir ya da iki kez kullanıyor, sonra çöpe atıyorsun. Kimileri bir defa bile zorla tıraş ediyor! İkinci, üçüncü kez kullanmak istersen, hacamat olmuş bir yüzü içine sindirmelisin!

Kapitalist ekonomik düzenin temel kuralı da budur; “kullan-at-yenisini al!” “Eski buzdolabını getir, şu kadara sayalım, yenisini 12 taksitle verelim!”

Çocukluk yıllarımı düşünüyorum; evimizdeki eşyalar son derece sade fakat değerliydiler. Bir bakır mangalımız vardı, hem ısınır hem üzerinde çekirdek kahve kavurur, sonra da değirmende kahveyi öğütür, sonra yine o mangalın ateşinde ağır ağır pişirirdik. Kahve, ciddi bir emek vererek fincana kadar ulaşırdı. Belki de, “bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” deyişi bu emekten çıktı.

Babaannemin çeyizinden kalma çekmeceli Konsolu ve üstündeki sarı yaldızlı antika aynayı, babaannemi yitirdikten sonra da uzun yıllar kullandık. Hatta, o güzelim ayna 1999 depreminde kırıldı ve yok oldu. Hala üzüntüyle anımsarım.

Bizim gençliğimizde, her genç gibi biz de aşık olduk. Hem de birkaç kez! Lise yıllarımızda aşık olduğumuz kızlarla evlenirdik. Aşkta sadakat vardı. “KULLAN-AT” bilmezdik biz.

Buluğ çağına geldiğimizde annemiz-babamız çok ciddi bir “temel ahlak ilkesi” koyardı önümüze; “Kız arkadaşına, bir başka delikanlı senin kız kardeşine nasıl davranmalı ise öyle dürüst davranacaksın!” derlerdi.

Çocukluk yıllarımda, ailemizin “Austin” marka küçük bir otomobili vardı. Uzun yıllar kullanıldı. Sonra, 1956 model bir Dodge otomobilimiz oldu. Daha büyük ve genişti ama aklımız ilk otomobilde kalmıştı!

Siyasette de bugünle kıyaslanmayacak bir ciddiyet, ilkelilik ve “sadakat” vardı. Her siyasi parti içinde belirli isimlerle anılan gruplar vardı. Ve gruptan gruba geçişler, ihanetler pek yaşanmazdı. Büyükbabamın “kardeş” gibi birlikte olduğu, birlikte gezip eğlendiği bir grup arkadaşı vardı; “Ciğerci Sadık Tanaydın, Mustafa Gebeş, Kasap Osman (Alyürük), İbrahim Umurdağ. Farklı siyasi partilerde aktif siyaset  yapan ama özel yaşamlarında “kardeş” olan dostlardı.

Hepsine rahmetler olsun.

Ortak iş yapmayı pek içine sindiremeyen bir toplumsal kültürümüz vardır! Özellikle esnaf kesiminde; “Küçük olsun, benim olsun” ya da; “Azıcık aşım kaygısız başım” ilkeleri yaygındı. Ama esnafın esnafa, zanaatkarın meslektaşına kazık atması gibi olaylar “istisnai” ve unutulmayacak ayıplardı.

Ya günümüzde?

Hayatımızın hemen her alanında “kullan-at” anlayışı egemen!

Cep telefonlarımızı Avrupalı-yüksek gelir sahibi kişilerden daha hızlı değiştiriyoruz!

“Sıfır arabaya sahip olmak” yaygın bir istem!

Kız-erkek ilişkileri “duygulara” değil, “bedensel tatmine” dönüşmüş! Çok çabuk sevgili ya da eş değiştiriyor insanlar. Daha 35-40’ına gelmeden üç beş evlilik yapıyor kimileri!

Kimileri, canına kıyıyor sevgilisinin ya da eşinin. “Neden?” diye soruyorlar; “Çok seviyordum!” diyor çoğu!

Okul arkadaşlıkları çok çabuk unutuluyor.

İş arkadaşları kanlı bıçaklı!

Ama en büyük kıyım Siyaset sahnesinde!

Dün, her haltı birlikte yiyenler, bugün birbirini suçluyor!  Siyaset, “yalanlar, entrikalar, ikiyüzlülük” üzerine kurulmuş!

Çıkarına uyduğu müddetçe lidere kul köle olunuyor! Her türlü “KUMPAS” a göz yumuluyor! Sonra, oyun dışı kalınca “namuslu-dürüst siyasetçi” rolü oynanıyor!

“Kullan-at” kültürü, İNSAN kimliğine yakışmıyor!

Bugün sen birilerini kullanıp atıyorsun, yarın bir başkası seni kullanıp atıyor!

Gitgide “İNSAN” kimliğimizden uzaklaşıyoruz!

Farkında mısınız?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR