Kız çocuklarımızı koruyabilmek!..

MAKALEYİ DİNLE

İnsanın en değerli varlığı çocukları olmalı.

İstisnalar elbette var ama “normal koşullarda” her aile, çocuklarını “sağlam karakterli” yetiştirmek, özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında “yaşam deneyimsizliği” nedeniyle başına gelebilecek olumsuzluklardan sakınmak ister.

Ne kadar konuşmak istemesek de, ülkemizde ve dünyanın öteki ülkelerinde de “çocukla cinsel ilişki” kurma saplantısı içinde “ruh hastaları” var! Örneğin; Suudi Arabistan’ın en üst düzey din adamı “8 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği” fetvasını veriyor! Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere pek çok Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkesinde henüz oyuncakla oynama yaşındaki kız çocukları babaları hatta dedeleri yaşındaki “beyni uçkurunda” yaratıkların koynuna sokuluyor!

Ne yazık ki, ülkemizde de “çocuk yaşta evlilikler” hayli ürkütücü boyutlarda!

Geleneksel aile yapımızda erkek çocuklarına “özgürlük” kız çocuklarına ise “baskıcı tutum” egemen.

İlginç olan şu ki; bu sorunun ortadan kaldırılması için de ciddi bir şeyler yapılmıyor. Örneğin, kız çocuklarının iyi bir eğitim sürecinden geçebilmeleri, “üretken birer insan” olmaları yerine, özellikle “dini taassup” içindeki kesimler, kız çocuklarını okutmamak, çalışmalarına engel olmak için çaba gösteriyorlar. Birkaç kez dile getirdim, yine örneklemeliyim; başları türbanlı bir grup genç kız, ellerinde; “Baba beni okula gönderme, ahirette o sorular sorulmayacak” pankartları taşıyorlar!

Eğitimsiz, mesleksiz bir kız çocuğu nasıl yaşar? Bir erkeğe “KÖLE” olarak yaşar! İtilir, kakılır, şiddet görür ve hatta öldürülür. Ülkemizde, “kadını tapulu malı” gibi gören erkeklerin işledikleri cinayetler artarak sürüyor!

Peki, Müslüman olmayan, kimilerimizin “kafir, gavur” diye nitelediği ülkelerde kız çocukları için neler yapılıyor?

Bir örnek verelim; “Youtube” yayıncılarından, sosyal araştırmacı Coby Persin,sahte hesaplar açarak 12, 13, 14 yaşındaki kız çocuklarıyla sosyal medyada iletişim kuruyor. Ama, ailelerine de önceden haber vererek, bunu bir “sosyal araştırma” amaçlı yaptığını belirtiyor.

İlk kız çocuğu ile parkta buluşuyor ve kız çocuğu karşısında babasını buluyor! Baba üzgün ama “şiddet” kullanmadan kızına sarılıyor ve “bak bu sana ders olsun” diyor.

Bizde olsa, büyük olasılıkla o kız herkesin gözü önünde evire çevire dövülür ve anne-babaya düşman edilir!

İkinci kız, “annemle babam yemeğe çıktı, evin önünde buluşalım” diyor! Anne-baba ve Coby Persin, evin kapısında kızın karşısına çıkıyor!

Üçüncü ise, yine anne babasının dışarıda olduğunu belirtiyor ve  buluşma isteğini kabul ediyor.  Persin; “Bir minibüsle kardeşim seni almaya gelecek” diyor. Anne-baba minibüsün arkasında ve kızlarının çıkmaması için dua ediyor ama kız evden çıkıp minibüse biniyor! Ve yine anne baba sahneye çıkıyor.

Anlatmak istediğim şu;

Cinsellik, bütün canlıların “doğal bir güdüsü.”

Maslov’un “İhtiyaçlar Hiyerarşisinde” yemek, içmek ve uyumak  gibi birinci öncelikli ihtiyaç.

Ama, çocuklarımıza örgün eğitimin yanı sıra ciddi bir “cinsel eğitim” verebilirsek, onlara “onurlu bir yaşam için temel kuralları” anlatabilirsek, şiddetle değil sevgi ve şefkatle yaklaşırsak, hem onların hem de kendimizin onuruna sahip çıkmış oluruz.

Kız çocuklarımızı da erkek çocuklarımızı da “cehaletin karanlık ellerine” emanet etmeyelim!

Onlara karşı ilgisiz kalmayalım. “Şiddetle adam etmek” saplantısından kurtulalım.

Unutmayalım ki, “hayattaki en büyük emeğimiz ve eserimiz çocuklarımızdır.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR