Bayramınız kutlu olsun

MAKALEYİ DİNLE

Bizi birleştiren, kaynaştıran, paylaşımı öğreten bayramlar milletimizin ortak değeridir. Bayramlarda sevgi, saygı, hoşgörü hakim olur. Bayramların özelliği gereği insanlar birbirlerini ziyaret ederler.

Öncelikle mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur, hastalar ziyaret edilerek gönülleri alınır. Büyüklerin eli öpülerek hayır duaları alınır. Herhangi bir nedenle kırgın veya küs olanlar barışır veya barıştırılırlar.
Günler öncesinden bayram temizliği yapılması adettendir. Hanımlar bayramda hummalı bir çalışma içine girerler.
Aileler bütçelerine göre yeni giysiler alırlar. Tabii olarak öncelik çocuklara verilir. Bazen giysinin yanında değişik hediyeler de alınıp verilmektedir.
Eskiden uzaktaki eş, dost ve akrabalara bayram tebriki gönderilirdi. Teknolojisinin gelişmesine paralel olarak şimdi bayram tebriki telefon, mesaj çekme ve internet aracılığı ile yapılmaktadır.
Uzaktaki akrabalarına giderek bayramı bir başka yerde geçirenlerin sayısı da oldukça kabarıktır.
Nitekim, bayram öncesi uçak, otobüs ve trenlerde yer bulmak oldukça zordur. Firmalar ek seferler koymalarına rağmen yoğunluğu karşılayamıyorlar.
Bayramı bir tatil yöresinde dinlenerek geçirenlerin sayısı da oldukça kabarıktır. Bu ziyaretler mevsim özelliklerine göre deniz kenarı olabileceği gibi Kartepe, Uludağ vb. yerler de olmaktadır.
Bayramlarda yollarda yoğun trafik mevcuttur. Her bayramda yoğunluk, dikkatsizlik, uykusuzluk ve acelecilik nedeni ile acılar yaşanıyor. İnşallah bu bayramda benzer acılar yaşamayız diyorum.
Acele giden ecele gider sözünü hiçbir sürücümüzün unutmaması gerekir. Sevinç gününü acıya boğmak kimsenin hakkı değildir.
Bayramların amacı ve özelliği paylaşımdır. Olanın olmayana vermesidir. Bu bayramda da bu dayanışma ve yardımlaşmaya hepimiz elimizden geldiği kadar destek vermeliyiz. Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım atalarımızdan bize kalan büyük mirastır. Yurdumuzun her yerinde bu güzel özellik gittikçe azalmasına rağmen hala yaşanıyor ve yaşatılıyor.
Acıları paylaşarak azaltmak, mutlulukları paylaşarak çoğaltmak bizim genlerimizde mevcuttur. Düğünlerimizde ve cenazelerimizdeki kalabalıklar bunun özel örneğidir.
Bayramlar ekonomimize de büyük canlılık kazandırmaktadır. Kesilen kurbanların değerinin 2 milyar 700 milyon Türk Lirası olduğu açıklandı. Kurbanların dışında yapılan alışverişler de eklenirse çok büyük boyutta olduğu ortaya çıkıyor.
Hepinizin bayramını içtenlikle kutluyor, dostluktan, kardeşlikten, barıştan, birlik ve beraberlikten yana nice mutlu bayramlara diliyorum. Ozan Selahattin Dündar’ın kitabından alınan 1980 tarihinde yazdığı şiirlerini beğeninize sunuyorum.

 

BAYRAM GÜNLERİ
Başka değerlenir başka okunur
Yazılan yazılar bayram günleri
Bir köşede durup boyun bükerler
Kimsesiz kuzular bayram günleri
**
Kapalı kapıyı çeker aralar
Arzu alevlenir canı paralar
Türlü türlü çeşit çeşit yaralar
Bir başka sızlar bayram günleri
**
DÜNDAR hal kıldımı çile çekmeye
Değermi dünyada boyun bükmeye
Oturup köşede derdim dökmeye
Gönül dost arzular bayram günleri

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR