Azerbaycan’da gerilim artıyor

MAKALEYİ DİNLE

Değerli okurlar, birkaç gündür basından da takip ettiğiniz gibi Azerbaycanın işgal olunmuş topraklarında son günlerde gerilim sürmekte. Ermeni askerleri Azerbaycan sınırlarını ihlal ederek bölgedeki bazı köylere girmek istemiş ve Azerbaycan Askerlerinin uyanıklığı sayesinde büyük kayıplar vererek geriye çekildiler.

 

İşgal altında olan Dağlık Karabağ ve diğer 7 bölgenin işgalinden sonra imzalanan ateşkes anlaşmasından ardından o bölgede çıkan en büyük çatışma oldu. Çıkan çatışmalarda 15 Azerbaycan Askeri Şehit oldu.

Bölgede zaman-zaman Ermeniler ateşkesi ihlal etmekte. Özellikle sınıra yakın yaşayan köylülere ateş açmaktalar. Önceki gün ise yine snayper silahlarla 4 masum çocuğu hedefe alarak yaraladılar ve bir Azerbaycan Askerini daha şehit ettiler.

Azerbaycan’ın askeriyeye ayırdığı bütçe Ermenistan’ın 1,5 yıllık toplam geliridir. Yani işgal edilmiş o topraklar Savaşla kaybedildi ve savaşla da alınması gerekir. Ama, hala AGİT Minsk Grubu çerçevesinde iki ülke arasında bu toprakların barış yolu ile geriye verilmesi için  müzakereler devam ediyor.

Gerilimin tırmanması ile birlikte hemen bölgeye giden Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev oradaki askerlerle görüşerek durumla ilgili detaylı bilgi de aldı. Bu gün ise Rusya’nın Soçi şehrinde Cumhurbaşkanı Putin ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile görüşecek. Şimdiden toplantı her kesin merak konusu oldu. Nasıl bir kararın alınacağı ve Karabağ işgalinin sona ermesi için nasıl bir yol alınacağını ise bu görüşmeden sonra görmüş olacağız.

 

Tüm Dünyayı sözde soykırım yalanlarıyla ve çığırtkanlıklarıyla kandırmaya çalışan ermeni diasporasının ve Ermenistan cumhuriyetinin Azerbaycan Türklerine karşı yapmış oldukları Katliam ve Soykırımlara Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Örgütleri sessiz kalmaktadır. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ dahil olmak üzere %20 toprakları 22 yıldır ermeniler tarafından işgal edilmiştir. Bu işgali Birleşmiş Milletler 822, 853, 874 ve 884 numaralı kararnamelerle kınamış, ancak Azerbaycan topraklarının işgalinin sona erdirilmesi için hiçbir ülkenin girişimi olmamıştır. İşgal ve devamında Rusya, İran gibi Türk Düşmanı devletler ermenilere her türlü ekonomik ve askeri desteği vermiş ve halen vermektedirler.

 

1994 yılında yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen ermeni birlikleri hiçbir zaman gerçek anlamda bu anlaşmaya saygı duymamış ve işgal olunmuş Karabağ ve diğer bölgelerde sıklıkla Azerbaycan askerlerinin bulundukları mevzilere taciz ateşi açmışlardır.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu(TADEF) olarak ateşkes sürecinde yapılan bu çirkin saldırıyı, saldırıyı yapan Ermenistan’ı, bu saldırıyı destekleyen tüm dış güçleri şiddetle KINIYOR, Şehitlerimize Allah(cc)’tan Rahmet, tüm Türk Dünyasına, Azerbaycan Halkına ve Şehit yakınlarına BAŞSAĞLIĞI diliyoruz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR