Sahipsiz vatandaş

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Tüketicilerin en çok şikayet ettikleri konulardan biri de elektrik faturalarının çok kabarık gelmesidir. Bu konuda basında ve medyada çeşitli haberler yapıldıysa da yetkililer vatandaşın feryadını duymazlıktan gelmektedirler.

Hükümet yetkilileri ve diğer bu konudaki yetkili kurumlar halkı aydınlatıcı, bilgilendirici bir açıklamada bulunmadılar. Elektriğe sürekli yapılan zammın büyük bir nedeni kullanılan kaçak elektriktir. Doğu ve Güneydoğu’da yazın klimalar, kışın elektrik sobaları sürekli çalışmaktadır. Buna rağmen vatandaşların büyük bir bölümü kullandığı elektriğin bedelini ödememektedir. Bu durumu devlet de biliyor, yetkili kurumlar da biliyor. Her nedense kimse ses çıkarmıyor veya çıkaramıyor.

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) bu konuda ne yapıyor? Doğrusu merak ediyorum.Elektrik dağıtım şirketleri kullanıcılardan tahsil edemediği elektriğin parasını diğer vatandaşlardan tahsil etmektedir. Kullandığı elektriğin parasını ödemeyip, kayıp, kaçak bedel adı altında diğer vatandaşlardan para tahsil etmek adil bir yaklaşım değildir. Bunu ne Allah, ne de kıl kabul eder.

Geçenlerde bir gazetede okumuştum. Hakkari’de elektrik kayıp, kaçak bedel tutarı % 95, İzmir’de ise % 5’dir. Bir vatandaş elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp, kaçak bedel adı altında vatandaştan bir aldıkları paraların yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek mahkemeye dava, açtı ve mahkemeyi de kazandı. Mahkeme elektriği kullanıp da parasını ödemeyen vatandaşın borcunun, diğer vatandaşlardan alınamayacağına, dair karar verdi. Mahkemenin bu kararından sonra bazı vatandaşlar mahkemeye başvurarak, daha önce kendilerinden kesilen kayıp kaçakların geri ödenmesini talep ettiler. Bu vatandaşlar da, kendilerinden daha önce alınan paraları faizleri ile geri aldılar. Elektrik dağıtım şirketleri bu kez vatandaşa ikinci bir kazık atmanın peşine düştüler. Dağıtım şirketleri vatandaşların mahkeme yolu ile kendilerinden tahsil ettiği kayıp, kaçak bedelini yine vatandaştan çıkarmaya çalışıyor. Yani vatandaşa ödediği parayı diğer vatandaşlardan çıkarmak istiyor. Örneğin Bay Ali, elektrik dağıtım şirketinden kayıp kaçak bedelini tahsil etmişse, şirket ödediği tutarı Bay Veli'den tahsil edecek. Bay Veli bu parayı almışsa, bu kez Veli'nin aldığı tutar Ali'den alınacak. Sonuçta elektrik dağıtım şirketinin kasasından hiç para çıkmamış oluyor. Bilmiyorum anladınız biraz karışık ama… Bugüne kadar hiçbir hükümet döneminde vatandaş bu kadar sahipsiz kalmadı. Vatandaş kendisine sahip çıkacak birini arıyorrrrr...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR