“AKP’liler sözde değil, gerçek dindar olduklarını göstersin”

MAKALEYİ DİNLE

 

 

İzmit Turgut Mahallesi’nde oturan duyarlı bir vatandaş, mail göndererek  Mübeccel Bulut Cami’deki sıkıntıları anlattı. Çektiği fotoğrafları da gönderdi. Duyarlı vatandaşın düşünceleri şöyle;   

“Turgut Mahallesi Bağçeşme’ de Yuvam Turgut Konutları bölgesinde 2008 yılında hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan ve ibadete açılan  Mübeccel Bulut Camii yaklaşık 1 yıldır alt yapısından kaynaklanan, ama henüz cami yaptıran kişi tarafından tamir ettirilmesine rağmen su sızıntısından dolayı caminin içi harabeye dönmüş durumda. Duvarlar rutubet ve sudan dolayı dökülmüş ve camiinin içinin yarısı kullanılmaz halde.

Halılar kalkmış ve pis görüntü ve rutubet kokusu içinde vatandaş ibadetini yerine getirmeye çalışıyor.

Ne yazık ki bölgede yaşayan yerel yönetimlerde yetkili kişilerinde oturduğu bölgede caminin burumda olmasına seyirci kalınması hiç Müslümanlığa ve sözde dindar geçinen yetkililere yakışmıyor.

Önceki zamanlarda özellikle cuma vakitlerinde gerek AKP’li il ve ilçe başkanlarının da, belediye başkanları ve belediye yetkililerinde burada namaz kıldıklarına vatandaşlar olarak şahit olduk. Ama nedense cami bu duruma geldikten sonra uğramaz oldular.

Bu durum bize çok manidar gelmekte.

Çimleri biçilmemiş, tuvaletleri pislik içinde, temizlik yok.

Tarafınızdan bu konuyu gündeme getirerek yetkililerden biran önce camiye el atmasını ve sözde değil gerçek dindar olduklarını göstermelerini rica eder. Saygılar sunarım.”

**

Duyarlı vatandaşın düşünceleri böyle…

Müftülük, AKP’liler ve belediye yetkilileri bu soruna bir çözüm bulsun.

“Temizlik imandan gelir” diyoruz, ama temizliği de önem göstermiyoruz. 

 

Başiskele’de tarihi eser!

 

Önceki gün gazetemize mail gönderen bir vatandaş Başiskele’deki tarihi eserlere dikkat çekti; 

“Geçtiğimiz hafta bir inşaat çalışması nedeniyle yapılan sondaj kazısında Astakos bölgesine ait yapılar ortaya çıktı. M.Ö. 12.Y.Y. ait olduğu belirtilen kalıntılar Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alındı. İzmit Körfezi'nin karşı sahili olan Başiskele sahillerinde M.Ö. 12.Y.Y. da Astakos isminde bir yerleşim yerinin bulunduğuna dair veriler yer alıyordu. Müze Müdürlüğünün önerisi ve Anıtlar Kurulu’nun da aldığı kararla Başiskele sahil bölgesi 3. Derece sit alanı olarak belirlendi. İnşaat çalışmalarında 4 metreye kadar sondaj kazısı yapıldıktan sonra herhangi bir yapıya rastlanmaması durumunda inşaat izni veriliyordu. Arkeologlar gözetiminde gerçekleştirilen sondaj kazısı sırasında tarihi yapı ortaya çıkınca ise çalışmalar hemen durduruldu. Müze Müdürlüğü ekiplerinin çıkan yapılar sonrasında bölgenin 1. derece sit alanına çevrilmesi için talepte bulunması bekleniyor. Diğer taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nden özel bir ekibinde bölgeye çağırılması bekleniyor. Otel karşısında bulunan yeni inşaat alanında yapılacak olan arkeolojik çalışmalar neticesinde çevredeki bina ve arsalarında kamulaştırması gündeme gelebilir.”

**

Şu bir gerçek ki, birçok yerde tarihi yok ettik. Umarım Başiskele’de sondaj çalışması sırasında çıkan tarihi eserler koruma altına alınır ve yeni bir proje üretilir.

 

 

 

AK Gençler en ilginç

Selfie’yi seçecek

 

AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’nca sanal ortamda düzenlenen #enilginçselfiem adlı yarışmada dereceye girenleri birbirinden güzel çok farklı hediyeler bekliyor. Dünyayı kasıp kavuran ‘selfie’ çılgınlığını yarışmaya dönüştüren AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları yarışmada dereceye giren isimlere sürpriz hediyeler sunacak. Oscar ödül töreninde Ellen Degeneres'in ödül töreni devam ederken elindeki cep telefonuyla ünlüleri bir araya toplayıp ‘Selfie’ çekmesi ve bunu sosyal medyada paylaşmasıyla dünyada bir ‘Selfie’ çılgınlığı başladı. İzmitli gençler de selfie modasını yarışmaya dönüştürdü.

 

Parti çalışmalarının yanı sıra sosyal faaliyetlerine de devam eden AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları tarafından sanal ortamda  #enilginçselfiem hashtag’iyle duyurusu yapılan yarışma, önceki gün başladı, 14 Mayıs Çarşamba akşamı saat 19:00’da sona erecek. Sosyal paylaşım sitesi 'Facebook'ta başlatılan  #enilginçselfiem adlı yarışmaya şimdiden katılım bir hayli fazla.

 

Kocaeli sesini arıyor!

Her yıl Kocaeli müzik evi tarafından kültür sanat ve eğlence festivali kapsamında düzenlenen Kocaeli Sesini Arıyor ses yarışması sürpriz jürileri ve birbirinden yetenekli yarışmacıları ile bu yılda 2 Haziran 2014 tarihinde fuar güneş sahnesinde yerini alacak. Yarışmanın birincisine 1 hafta tatil ödül olarak verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 25 Mayıs 2014 olarak belirlendi.

 

 

Yavru tilki, Darıca’da

Sakarya’nın Adapazarı İlçesinde bulunan Rüstemler Mahallesi’nde vatandaşlar tarafından bulunan yavru tilki Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından alınarak Darıca Hayvanat Bahçesine teslim edildi. Darıca Hayvanat Bahçesi yetkilileri yavru tilkiyi en uygun ortamda ve sağlıklı bir şekilde bakacaklarını belirtti.

 

Emin Karaboğa

madalyaya doymuyor

Gölcük Belediye Spor Kulübü Atletizm sporcusu Emin Karaboğa, katıldığı yarışlarda elde ettiği dereceleriyle sadece Gölcük’ün değil, Kocaeli’nin gururu olmaya devam ediyor. Madalya avcısı 80 yaşındaki Emin Karaboğa, 10. Fıratpen Atatürk Koşusunda Masterler dalında ikinci oldu. İstanbul’da Belgrad Ormanında 6200 m’lik Fıratpen Parkuru’nda gerçekleştirilirken, yarışmalara toplam 700 atlet katıldı. Karaboğa, verdiği destekten dolayı Başkan Mehmet Ellibeş’e teşekkür etti. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR