Ortadoğu’daki krizi kim yok eder?

MAKALEYİ DİNLE

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF), önceki gün panel düzenledi…

“Ortadoğu’da ve Türkiye’de, Cumhuriyet ve Laiklik’’ konulu panelde, KOÜ Öğretim Görevlisi Orkun Saip Durmaz ile İleri Portal yazarı Doğan Ergün sunum yaptı.

**

Panel, Eğitim-Sen Lokalinde düzenlendi…

Orkun Saip Durmaz, laikliğin çeşitli türleri ve sınıf mücadelesi ile olan bağlarını, Doğan Ergün ise emperyalizm ve kapitalizmin kriz nedenlerini, mülteciler sorununu ve laiklikle emek eksenli mücadelenin kesişmesinin önemini anlattı.

**

Orkun Saip Durmaz, laikliği kategorize ettiği “Devrimci, statükocu ve Anglo Sakson laiklik’’başlıkları altında tarihsel, siyasi ve gündeme ilişkin örneklemelere yer vererek, şunları söyledi:

**

Cumhuriyet, adım adım laiklikten uzaklaşan bir yol çiziyor.

Kamuyu dönüştüremeden toplumu laik kılamazsınız.

Avrupa, Ortaçağ karanlığını, Rönesans ve Reform gibi ilerici hareketlerle üzerinden attı.

Ortadoğu’nun, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizi nasıl üzerinden atacağı, halkın mücadelesiyle belirlenecek.

Buradan çıkacak siyaset de, tarihin akışında belirleyici bir rol oynayacak.’’

Durmaz’ın görüşleri böyleydi… 

**

Gelelim Doğan Ergün’e…

Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde sermayenin kriz yaşayarak sıkıştığı dönemlerin devrimci dönemler olduğunun altını çizen Doğan Ergün, ‘’Talep-arz arasındaki ilişkiler, emperyalizmin, kapitalizmin krizinin nedenidir’’ dedi.

**

Ergün, mülteci sorununa da değinerek ‘’Bildiğimiz dünya tarihinin en büyük göçüyle karşı karşıyayız. Bu rakamlar, Türkiye’nin sosyolojik ve demografik yapısını değiştirecek düzeydedir” dedi. 

Ergün, laikliğin emek mücadelesiyle birleşmesinin çok değerli olduğunu da sözlerine ekledi.

Durmaz ve Ergün’ün görüşleri böyle…

**

Bulgaristan ile…

Yunanistan ile…

Ermenistan ile… 

Irak ile…

İran ile…

Suriyeli ile… 

Ve son olarak Rusya ile kavgalıyız…

Neden ne olursa olsun, Ortadoğu’daki bataklık, giderek Türkiye’yi de içine almaya başladı.

 

 

Başkan Karabacak saldırıyı kınadı

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Ak Parti Darıca Nenehatun Mahalle Teşkilatına yapılan saldırıyı kınadı. Karabacak,  “ Bu alçak saldırılar ülkeye hizmet sevdasıyla yola çıkan teşkilatlarımızı yolundan döndüremeyecek” dedi. Şiddet kime olursa olsun, hep birlikte karşı gelmeliyiz. AKP Darıca İlçe’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

 

AKP Yılmaz’dan Karamürsel ziyaret

AKP Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AKP Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel, yönetim kurulu, Kadın Kolları Başkanı Nurcan Aydın ile birlikte belediye başkanı İsmail Yıldırım’ı ziyaret etti. Ziyarette, gündeme dair bilgi alışverişinde bulunuldu. AKP’liler ve belediye başkanları çok mutlu. Zira 1 Kasım seçimlerinde ama öyle, ama böyle tulum çıkardılar.

 

 

Ceyhan, ileriyi gösterdi

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, yeni yıl için bir mesaj yayınladı. Ceyhan, “Yeni yılın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, yeni yıl mesajı yayınladı… Ceyhan, yine ileriyi gösterdi. Ceyhan yeni yıl mesajında “Ülkemiz ve milletimiz açısından önemli gelişmelerin yaşandığı 2015 yılını geride bırakıp 2016 yılına giriyoruz, Türkiye, devleti ve milletiyle her zaman olduğu gibi yeni gelişmelere birlikte ortak olacak ve zorlukların üstesinden omuz omuza vererek gelecek, dedi. 2016 yılında büyük projelerin hayata geçeceği yıl olacaktır. Milletimizin desteği ile başarılarının daha da ileriye götürülecek” dedi. şu bir gerçek ki 1 Kasım seçimleri sonrasında Ceyhan’ın yıldızı parladı. 1 Kasım seçimleri sonrasında koltuğuna daha oturmaya başladı.

 

AKP’li Alp’ten teşekkür

AKP Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve yönetim kurulu üyeleri teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. Başkan Alp ve yönetimi önceki gün Saraylı Minibüs Kooperatifini, Şirinköy Minibüs Kooperatifini ve Saray Taksi çalışanlarını ziyaret ederek teşekkür etti. Alp ziyaretlerinde, “Ülkemizin birlik ve bütünü için AK Parti’ye ihtiyacı vardı. Duyarlı halkımız seçimlerde 1 Kasım seçimlerinde partimizi iktidara taşırken istikrara devam dedi. Bu sebeple Gölcük halkına da partimize verdiği destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi. AKP’liler bir yandan toplantılar, bir yandan ziyaretler, bir yandan teşekkür ziyaretlerinde bulunarak il ve ilçe teşkilatlarını sürekli diri tutuyorlar.

 

“Türkülerin Notası Muzaffer Sarısözen”

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Türk Halk Müziği Korosu, şef Yasin Koçman yönetiminde bugün “Türkülerin Notası Muzaffer Sarısözen” konseri verecek. Sabancı Kültür Merkezi’ndeki konser saat 19.30’da başlayacak.

 

Kubilay’ın sınırları çizildi

Uzuntarla Kubilay Okul idaresi, eğitim sisteminin kademelendirilmesi ile aynı alanda kalan ilk ve ortaokul binalarının sınırlarının belirlenmesi konusunda belediyeden talepte bulundu. Kartepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü de okul binasının sınırlarının belirlenmesi ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla panel çit uygulaması yaptı. Özellikle ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerinin teneffüslerde güvenli şekilde sosyalleşmesine imkan sağlayan çalışma velilerinde beğenisini topladı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR