Ben ve biz

MAKALEYİ DİNLE

Aile, okul ve çevre bilinçli bireylerden oluşursa o toplum mutludur. Bu manada bilinçli olmak, benlikten uzak, biz diyenlerden başkası değildir. Aksine benliği benimseyenler ise ne yazık ki boşa kürek çekmektedirler.

Yaşamları üst düzeyde olanların söylemleri ile eylemleri örtüşmüyorsa kıyafetleri teferruattır, aldatıcıdır, riyadır. İnsanoğlu bencil ve bağnaz olduğu müddetçe hakiki dost bulamayacak, aslında gerçek manada yalnız kaldığı gibi, ahiretini de tehlikeye sokacaktır. O nedenledir ki, geçmişini inkar edenler geleceğe ışık vermeyi bırakın, her gün bir adım daha batmaktadır.

Sporsal, kültürel, ekonomik ve siyasi, hangi manada olursa olsun “Ben” değil, “Biz” diyenlerden olmalıyız. Bu bağlamda tarihsel geçmişimize göz attığımızda söylem ve eylemleriyle örtüşen nesillerin devamı olduğumuzu anlarız, ne mutlu anlayan bireylere. “Biz” demeyi önce rabbim bizlere öğretiyor, benlikten uzak yaşamamızı ve bu dünya ile ahirette zarara uğramamamızı bizlere öğütlüyor.

Öyleyse toplumu meydana getiren bireyler olarak görüşlerimiz ayrı ayrı da olsa, “Biz” diyenlerden olmalıyız. Bu manada geçmişten günümüze öyle söylemler var ki, hepsini buraya yazmak mümkün değil. “En”lerden olduğuna inandığım ve çok sevdiğim dilimizden düşürmediğimiz Yunus’un “Yaratılanı sev yaratandan ötürü” deyişi her şeyi bizlere anlatmıyor mu?

Değerli okurlar özellikle spordu bu söylemlere o kadar ihtiyacımız var ki, eğer bütünüyle hangi spor dalı olursa olsun, orada sağlıklı, mutlu, şiddetten uzak müsabakalar olacağı gibi, yerel ve ulusal başarılarla da dünyaya örnek teşkil edeceğimizden hiç kuşku duymuyorum.

Ancak, spor her fırsatta “Fair-Play” diye lanse edilse de “Biz” demediğimiz müddetçe başarının hayal olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Öyle ise benlikten uzak olarak gerçek manada hayatımızın her evresinde “Biz” diyenlerden ve onu yaşamında uygulayanlardan olmalıyız.

Bencil, maddeci ve materyalist yaşamdan ayrı düşüncelerimize ve aleyhimize olsa da inanın mutlu ve huzurlu oluruz. İşte o zaman, zaman denen olgu lehimize işleyecek ve toplum muasır medeniyet seviyesine ulaşacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle yazıma son verirken yayınlanmış kitabımdan bir şiirle sizlere veda etmek istiyorum. Kalın sağlıcakla.

 

AŞK

Ateşi elle tutamazsın,

Onsuz da yapamazsın.

Sen benim gönlümde,

Dar-ül emansın.

Güneşimsin, ayımsın.

Karanlıkları aydınlatan mehtabımsın.

Nereye baksam orada varsın.

Bu gönül senin için

Yanarsa yansın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR