Taşeron işçiler ne istiyor?

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran’da yapılan seçimlerde tek başına iktidar olamayan AKP, strateji değiştirmişti…

Emeklilere seyyanen 100 lira zam…

Asgari ücretin 1300 lira yapılması…

Taşeron işçilerin kadroya alınması…

***

AKP’nin bu strateji değişikliği işe yaradı ve yine tek başına hükümet oldu…

Emeklilere zam yaptı…

Asgari ücreti artırdı…

Şimdi sıra taşeron işçilerin kadroya alınmasında…

***

AKP hükümeti, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı…

Sürümcede bıraktı…

Kadroya alınacak elemanlarda mülakat sistemi, sınav sistemi getirmeye çalışıyor…

Doğal olarak hükümetin bu anlayışı, sendikaların tepkisine neden oluyor…

Peki taşeron işçiler ne istiyor?

***

Bu sorunun cevabını Genel İş Sendikası verdi…

Sendika 9 maddelik bir istek paketi sundu…

Sendikanın açıklamasını birlikte okuyalım; 

“Önce Başbakan sonra Maliye Bakanı tarafından açıklanan taşeron işçilere ilişkin düzenlemelerin bu işçilerin durumunu şimdikinden daha geriye götüreceği anlaşılmaktadır. Yapılacak düzenlemenin taşerona kadro şeklinde sunulması ise bir aldatmacadır. Sendikamız, sözü edilen açıklamaları değerlendirmiş ve şu sonuçlara varmıştır:

1- Kamuda çalışan taşeron işçilere, işçilerin beklediği şekilde bir kadro verilmeyecektir.

2- Bu işçiler, ne memur statüsüne alınacak ne de kadrolu işçi olarak çalıştırılacaktır. "Özel sözleşmeli personel" olarak ifade edilen ne olduğu henüz belli olmayan, çerçevesi belirsiz bir statü yaratılıp, bu statüde çalıştırılmaları planlanmaktadır.

3- Güvencesiz bir çalışma öngörülmüş, yapılacak sözleşmenin 3 yıllık olacağı ifade edilmiştir. Süre sonunda sözleşmenin yenilenip yenilenmeyeceği belirsizdir.

4- Asıl iş- yardımcı iş ayrımı yapılmadan bütün taşeron işçiler, kamuda kaç yıl çalışmış olurlarsa olsunlar özel sözleşmeli personel olmak için sınava tabi olacaklardır. Sınavın kazanılamaması halinde yıllarca çalışmış olsalar bile mevcut işlerini kaybedecek, haklarını yitireceklerdir.

5- Düzenlemenin 12 ay ve tam zamanlı işçileri kapsadığı belirtilmektedir. Bu, kamu idarelerinin çok defa yaptığı kısa süreli ihalelerle çalıştırdığı işçilerin kapsam dışında tutulması demektir. Kapsam dışı kalacak bütün işçilerin Meclis gündemindeki özel istihdam büroları düzenlemesi çerçevesinde geçici iş ilişkisi ile çalışmaya mahkum edileceği anlaşılmaktadır.

6- Taşeron işçiler bu özel sözleşmeli personel olmak için geçmişe dönük taleplerinden, varsa davalarından vazgeçmek zorunda kalacaklardır. Geriye yönelik kıdem tazminatı haklarının ne olacağı belirsizdir.

7- Bu işçiler, toplu pazarlık ve grev haklarının olmadığı bir statüye sokulmak istenmektedir. Taşeron şirket işçileri bugünkü durumlarını arar hale gelecektir.

8- Taşeron işçiler, bu düzenleme ile kıdem tazminatı alamayacakları bir statüde çalıştırılacaktır. Hükümet bu işçileri, işçi kadrosuna almayarak yılda 52 günlük ikramiye hakkından da tasarruf etmeyi hedeflemiştir.

9- Belediye ve il özel idarelerinde çalıştırılan taşeron işçilerin ise bu idarelerin kuracakları şirketlerde çalıştırılacağı ifade edilmiştir. Bunun anlamı belediye ve il özel idarelerinde taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kadro beklentisinin boşa çıkarılmasıdır. Bu işçilerin kaderi söz konusu yerel yönetimlere bırakılmaktadır. Bu yönetimler isterlerse işçileri kendi şirketlerinde çalıştıracaklar isterlerse taşeron şirket düzenini sürdüreceklerdir. Hükümet açıklaması belediye hizmetlerinde asıl işi yapan taşeron şirket işçilerinin geleceğini karartmıştır.

***

Genel Yönetim Kurulumuz, bütün bu olumsuzluklarına karşın yapılacak düzenlemenin kamuoyuna "taşerona kadro verileceği şeklinde"  sunulmasını aldatmaca ve ucuz bir propaganda olarak nitelemektedir. Bunun ülkemiz siyasetinde çok yakın gelecek için planlanmış siyasi manevralar ile ilgili olduğunu değerlendirmektedir.

Başbakan’ın müjde diye açıkladığı taşeron şirket işçileri ile ilgili düzenleme işçilerin güvenceli iş ve kadro beklentilerini ortadan kaldırmış ve üstelik sendikal hakları da ortadan kaldırarak işçileri iyice güvencesiz ve tedirgin çalışma koşullarına itmiştir.

Sendikamız,   ayrımsız- istisnasız kamudaki bütün taşeron işçilere; şimdiki durumlarından geri, ne olduğu belirsiz statüler yerine  toplu pazarlık ve grev haklarının da sağlandığı sürekli işçi kadrosu talep etmektedir.. Kamuda asıl iş yardımcı iş ayrımı yapılmadan tüm taşeron işçilerine grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve kadro istiyoruz.”

***

Sendikanın açıklaması böyle…

Sendika kısaca iş ayrımı yapılmadan…

Tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasını istiyor…

Sendika çok mu şey istiyor?

Bunu AKP iktidarına sormak lazım…

CHP’li Gençler’den örnek ziyaret

CHP Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Uzuner önceki gün yönetim kurulu ile birlikte partili Kübra Öz’ün Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde tedavi gören babasını hastanede ziyaret etti. Başkan Uzuner, “Kübra kardeşimizin babasının durumu iyi… İnşallah Kübra kardeşimizin babası en kısa sürede şifa bulacaktır. Bizler Kübra kardeşimizin her zaman yanındayız” dedi.  Öz de CHP’li gençlere teşekkür etti. Hastalara her zaman moral vermeliyiz. Hastanın en güzel ilacı moraldir.

Yazıcı hediye verdi

Gölcük İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde önceki gün etkinlik yapıldı. Etkinlikte konuşan Kaymakam Adem Yazıcı, kitap okumanın önemine dikkat çekti. Yazıcı, 2015 yılında ilçede kütüphaneden en çok kitap okuyarak faydalanan Raziye Çakır, Mahzun Sancak, Mustafa Usta, Dilek Yar’a ödül verdi. Kitap okumak güzel bir olgu… Ama maalesef, Türkiye’de kitap okuma alışkanlığı çok az.

Anadolu Ateşi içimizi ısıtacak

15 yıl boyunca bu toprakların kültürünü ve dansını 97 ülkede 4000 canlı performansla 40 milyon izleyiciye aktaran Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, En geniş kadrosu ve 15.Yıl Özel Gösterisi ile Kocaeli seyircisi ile buluşuyor. 15 Nisan’da Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’ndaki gösteri saat 20.30’da başlayacak, Biletler Sabancı Kültür Merkezi gişesi, Karaman Kırtasiye (İzmit Migros yanı), ve etkinlik günü spor salonu girişinde yapılacak. Etkinliği İroni Yapım organize ediyor. 

Biz niye çip üretmiyoruz?

Büyükşehir Akademik Okullar Birimi ve KOÜ İletişim Kulübü’nün birlikte düzenlediği Medya Okulu, Anadolu Ajansı eski yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Kemal Öztürk’ü ağırladı. Öztürk, ilginç saptamalarda bulundu. Türkiye’nin lastik fabrikası, araba fabrikası açmasına gerek olmadığını belirten Öztürk, “ABD ve Avrupa devletleri artık araba fabrikası, lastik fabrikası açmıyor, adamlar yazılım üzerine yatırım yapıyorlar. Biz niye çip üretmiyoruz? Neden yazılım üzerine yatırımlarımız olmuyor? Ben bunları eleştirdiğimde en çok tepki kendi ülkemdeki vatandaştan geliyor” dedi. Türkiye’de aramaza Türk-Kürt, Alevi- Sünni nifak dokumları ektikleri müddetçe, biz bir gram ileri gidemeyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR