Şarköy-Mürefte ve şarapçılık üzerine

MAKALEYİ DİNLE

Bir zamanlar, Heykel Yolu üzerinde, Saraybahçe’ye çıkan merdivenlerin başında, Nabi Kumral Beyin Şaraphanesi yer alırdı. Sonra yıkıldı, yerine çok katlı apartmanlar yapıldı. Saraybahçe’nin o tarihi büyüsü de bundan sonra bozuldu!

Ortaokul yıllarımdı, kamyonumuz vardı. O kamyonun kasasına ahşap fıçılar yüklenir, Şarköy’den şarap nakledilirdi. Nabi Bey, rahmetli dedem Ali Küpçü’nün Selanik’ten çocukluk arkadaşıydı. Çok yakın dostlukları vardı. Sonradan öğreniyorum ki, dedem Nabi Bey’in kızı Merzuka hanımın Öğretmen-Hukukçu Ali Yazıcı ile evliliğinde nikah şahidi olmuş. Lise yıllarımda, İzmit’te ilk özel dershanede öğretmenlik yapan Cevher Kumral’dan ders almıştım.

Mürefte, Nabi Bey ve ailesinin 1926 yılında “iskan edildiği” Şarköy ilçesine bağlı bir bucak konumundaymış. Kumral ailesi 1939’lu yıllara kadar burada üzün bağları kurmuş, ürettikleri üzümlerden de şarap yaparak geçimlerini sağlamışlar. 1939’dan sonra da ailece İzmit’e yerleşmişler.

Bu nedenle, beleğimde hep Şarköy ve Mürefte’yi görme arzusu oldu. Uzun yıllar sonra, yaklaşık bir ay kadar önce, bir akraba ziyareti için eşimle birlikte Şarköy’e gittik. Konuk olduğumuz ev, Şarköy’ün biraz dışında, deniz kıyısında bir yazlık evdi. Sakin, huzur verici bir ortam içindeydik. Marmara Adası hemen karşımızdaydı. Avşa Adası ve Karaburun da görünüyordu. Gemiler, Marmara Adası’nı geçtikten sonra, Şarköy önlerinde duruyor ve Çanakkale Boğaz geçişi için davet bekliyorlardı.

Ertesi gün Şarköy’ü gezdik. Sakin ama ticari hareketliliği olan sıcak bir ilçe Şarköy. Otelleri, Pansiyonları ve hemen her ihtiyaca yanıt verecek olanaklarıyla hem bir tatil beldesi hem de “emekli mekanı” olarak görülüyordu. Ama, bir zamanlar Şarköy’e önemli bir istihdam ve ekonomik kaynak sağlayan “Tekel Şarap Fabrikası” bir virane gibi çıkıverdi karşımıza! Sahilde ve “Rant Değeri” çok yüksek olduğu anlaşılan bu yerde lüks bir otel inşası için hazırlıklar olduğunu söylediler!

Şarköy halkının geçim kaynağı zeytincilik ve balıkçılık.

Ya “bağcılık ve şarapçılık ne oldu?” diyorum; “İkisi de sizlere ömür!” yanıtını alıyorum! Bağlar bozulmuş, “Bağbozumu Şenlikleri” kalkmış! Vatandaş üzüm yerine Şeftali, ve Ceviz yetiştirmeye başlamış. Ayrıca, Ayçiçeği ve Konola bitkisi üretiliyor. Bir de “İğde” üretimi hayli yaygın.

Toprak son derece bereketli ama “Üzümcülük ve Şarapçılık” bir ticari faaliyet ve geçim kaynağı iken, “Türkiye 21. Yüzyılda kendi Ortaçağına sürüklenirken, Şarapçılık üzüm gibi ezilmiş!  Şarköy’ün en büyük ticari faaliyeti böylelikle sona ermiş!

Şarap üretimi, sınırlı ölçüde, Şarköy’e 10 km uzaklıktaki Mürefte’de sürdürülüyor. 1896’da üretime başlayan KUTMAN Şarapları’nın bir de “Şarap Müzesi” var. Yolunuz düşerse mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca birkaç “Butik Şarap İmalathanesi” bulunuyor.

1960’lı yılların başında, Şarköy-İstanbul arasında “Ayvalık” ve “Gemlik” adlı gemilerle yolcu ve yük taşımacılığı başlamış. Ayrıca, İstanbul-Marmara Adası-Avşa-Şarköy-Gelibolu-Çanakkale arasında ring seferleri yapılırmış.  Ancak 1980’lerde bu seferler kaldırılmış! Yük olarak Şarap, İğde, Zeytin ve Zeytinyağı taşınırmış. “Karayolu taşımacılığı lobisi” Türkiye ölçeğinde, üç tarafı denizle çevrili ülkemizi karayolu taşımacılığına tutsak etmiş!..

Tüm hoyratlık ve yıkımlara karşın, Şarköy ve Mürefte, ülkemizin cennet köşelerinden iki örnek. Gürültü, hava kirliliği, trafik kaosu yok. Dinlenmek, bedensel ve ruhsal olarak yenilenmek için ideal mekanlar.

Ben, kendi payıma ilk fırsatta yeniden gideceğim.

Sizlere de tavsiye ederim…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR