Akit gazetesi Şevket Kazan için ne yazdı?

MAKALEYİ DİNLE

28 Şubat sürecinin 15. Yıldönümü hiç olmadığı kadar tartışmalı geçti.
O yıllarda göz önünde olmayan birçok isim mağduriyet anlatımında bulunup rövanş çağrısı yaparken, 28 Şubat sürecinin asıl tarafı olan kişiler daha itidalliydi.
28 Şubat müdahalesinin etkilediği isimlerin başında herhalde Necmettin Erbakan'ın ardından Şevket Kazan gelir.
Partisi kapatılan, siyasetten yasaklanan Kazan için 28 Şubat bir dönüm noktası oldu.
Bugünlerde 28 Şubat takipçiliği yapan, AKP'nin fanatik destekleyicisi Akit gazetesi, geçen hafta sonu tam sayfa yayınladığı bulmacada Kazan'a ilginç bir yakıştırmada bulundu.
Bulmacaya Kazan'ın fotoğrafını basan Akit'in "28 Şubatçılara mülayim siyasetçi?" sorusunun cevabı Şevket Kazan'dı.
Bulmaca'nın şifresi ise daha ilginçti: "Kafalara Balans Ayarı"

***************************
Akit'in bu ilk bulmaca vukuatı değil...

Daha önce de tam sayfa verdiği bir bulmacada, Güney Doğu’da çıkardığı isyan nedeniyle 1925 yılında idam edilen Şeyh Said’in iki asker arasında çekilmiş fotoğraf kullanıldı. “Asılan bir İslam alimi” sorusuna “Şeyh Said” yanıtı veriliyordu.
Bulmacada numaralandırılmış harflerin birleştirilmesiyle elde edilen “şifre sözcük”te ise Şeyh Said’e atıf yapılarak “Cumhuriyete kurban verdik” denilmişti.
***************************
İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu’na yönelik El Kaide’nin yaptığından şüphelenilen saldırıda şehit olan polislerle ilgili “Gavurlar için değer miydi” ifadesini kullanmıştı.
***************************
Komutanların fotoğrafının yer aldığı çengel bulmacasında ise şifre sözcük “Kral değilsiniz” olurken, ünlü müzisyen Fazıl Say’a yönelik yine aynı bulmacada “Başörtüsü düşmanı müzisyen” sorusu sorulmuştu.
***************************
Ne diyelim, devir Akit, Zaman, Milli gazete ve Milli Görüş’e destek veren gazetelerin devri…
Bakalım nereye kadar?

Tavşancıl’a güzel sahil
Büyükşehir Belediyesi’nin Dilovası-Tavşancıl sahilinde başlattığı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam 35 dönüm alanı kapsayan Tavşancıl Sahil Parkı, yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. D-100 Karayolu’nun hemen yanındaki sahil şeridinde yapılan parkın, İstanbul’dan İzmit’e ve diğer illere yolculuk yapanlar için de bir konaklama alanı olması bekleniyor. D-100’den Tavşancıl sahil parkına ulaşım çok kolay şekilde sağlanabilecek. TEM otoyolunda seyredenler araçlar da, Dilovası ve Hereke’den çıkış yaparak parka ulaşılabilecek.

Işık’tan seçmeli ders açılımı
AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İnsani Değerleri Birleştirme ve Yükseltme Derneği (İDEBİR)’de yeni eğitim sistemiyle ilgili bir konuşma yaptı ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.
Işık verdiği cevaplarda, Kürtçe’nin ve Aleviliğin seçmeli ders olarak okutulabileceğini, SBS ve YGS olarak bilinen sınavların zamanla işlevini kaybedeceğinden kalkabileceğini, ilköğretimde bir öğretmen fazlalığından değil belki de boşluğundan söz edilebileceğini, branş öğretmenlerini tedarik etmenin Milli Eğitim Bakanlığı’nın işi olduğunu da belirtti.

Azeriler’den Özak’a ziyaret
Körfez Azerbaycan Kültür Derneği başkanlığına seçilen Turgut Caferoğlu ile yöneticilerden Mehmet Pamuk, Abdullah Salar, Ali Çınar, Kurban Ali Salar ve Nevzat Salar önceki gün Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı makamında ziyaret etti. Dernek Başkanı Caferoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel zenginliklere önem verdiğini belirtti. Çok büyük yatırımlar sayesinde kentin güzelliklerini geri kazandıklarını anlatan Özak, ise kültürel zenginlikleri de ihmal etmediklerini dile getirdi.


Değirmendere’de mavi ışık çalışması
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesince geçen yaz, Yüzbaşılar sahiline dikilen aydınlatma lambaları, denizdeki mavi ışık yansımasıyla güzel bir görünüm sağlıyordu. Aynı aydınlatma lambalarından Değirmendere vapur iskelesi ile sahil çay bahçeleri arasına yerleştirilmeye başlandı. Gölcük Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen çalışmalar hızla devam etmekte... Yirmi bir metre arayla, dokuz adet aydınlatma direğinin dikilerek aydınlatılacağı Değirmendere sahilinde bu yaz, akşam karanlığında 'mavi ışık' aydınlatmaları ile sahile renk katması bekleniyor.

Hastalara moral dağıtıldı
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hasta yataklarındaki vatandaşlara yaptığı ziyaretlerle moral veriyor. Doğan önceki gün Acıbadem Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı geçiren Remzi Sancak ile Eşref Akın’ı ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Remzi Sancak’ın oğlu Nedim Sancak ve gelini Merve Sancak ile Eşref Akın’ın eşi Ayşe Akın, Başkan Doğan’a ziyareti nedeniyle teşekkür ettiler.

Kızılaycılar, yemekte buluşuyor!
Türk Kızılayı Darıca Şubesi, yardım ve dayanışma gecesi düzenliyor. Şube Başkanı Ali Ünğan, amaçlarının birlik ve beraberliği sağlayarak, hem kendi aralarında dayanışmayı sağlamak, hem de yaşadıkları bölgeye katkı vermek olduğunu belirtti. Kızılay’ın gecesi 31 Mart’ta saat 19.30’da Bayramoğlu Paradise İsland Hotel’de yapılacak.

Kayıp- Kaçak bedeli sabit olacak
TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde elektrik faturalarında yer alan kayıp-kaçak kullanım bedelinin tüketiciye haksız olarak yansıtıldığı yönündeki şikayetler üzerine oluşturulan alt komisyon raporunu tamamladı.
Rapora göre, komisyonun Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’dan istediği düzenlenmeler şöyle:
-Bakım, yatırım ve takip çalışmalarının dağıtım şirketleri tarafından ne kadar etkin şekilde yürütülmekte olduğu denetlenmeli.
-Tüketicinin hak ve menfaatlerine aykırı sözleşme hükümleri kaldırılmalı.
-Dağıtım şirketlerinin, sayaçların kontrol edilmesi ve değiştirilmesi işlemleri esnasında mevzuata uygun hareket edip etmediği titizlikle takip edilmeli.
-Elektrik sayaçlarının sökme-takma bedelinin sayacın kontrolünü talep eden taraf tarafından ödenmesine yönelik değişiklikler yapılmalı.
-Elektrik faturaları üzerinden alınan TRT payı oranının azaltılmasına yönelik düzenleme yapılmalı


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Bir insan yedi dakika içerisinde uykuya dalar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR