Herekeli eski muhtar Demirtaş Baran ve Denli’ye seslendi!

MAKALEYİ DİNLE

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde aday olmayan Hereke Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarı Nazım Demirtaş, tam bir Hereke aşağı. Nazım Bey, Hereke’nin sorunlarıyla ilgili zaman zaman bana mail atar, görüşlerini açıklar. Nazım Bey, önceki gün bir mail daha gönderdi. Gündeminde Hereke’deki mezarlıklar vardı. Nazım Bey, Nuh Çimento’nun karşısındaki mezarlıkların ilerde TIR parkı yapılmasından endişe duyuyor.

**

Mezarlıkların düzenlenmesi için Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve başkan yardımcısı Herekeli Faruk Denli’den yardım istiyor. Nazım Bey’in mezarlıkla ilgili düşünceleri şöyle;

Yaşam bittiğinde insan oğlunun istese de istemese de yerleşmesi gereken en son yer, tek odalı boş bir mezarlıktır. 1952 senesine kadar Hereke mezarlığı şimdiki Nuh Çimento fabrikası elektrik santrali önünden deniz kıyısına kadar olan alandır. 1952 senesinden sonra ise mezarlığımız Nuh Çimento fabrikasının karşısındaki tren tünelinin üzerindeki alana taşınmıştır.

**

1843 yılından bugüne kadar bahsini yaptığımız Hereke nin mezarlığı, hayatımızın son istirahatgahımızın korunmasına, bakımına, sahip çıkmak adına 1948 yılında Hereke, belediye oldu. Hereke belediye olduktan sonra 1952 yılında mezarlığının eski yeri olan bugünkü Nuh Çimento fabrikasının elektrik santralının olduğu yer veya Hereke Otoban tüneli İstanbul çıkışından denize kadar olan eski mezarlık.

**

1952 senesi ilk belediye başkanımız aldığı kararla mezarlığımız Nuh Çimento karşısına olan yere taşınmıştır. Bugüne kadar 62 sene geçti, bakımsız kalsa da yeri olan defin yapabiliyor. Antalya’da yaşayan Cavit Öner abimizin akrabası olan Gebze’nin ilk Belediye Başkanı ve nice Sümerbank’a hizmet etmiş üstatlar merkez mezarlığımızda yatıyor. Geçtiğimiz yıllarda D/100 çift yönlü olması çalışmaların da 37 mezarımızı bir nevi fidye verdik. Yıllar önce 1952’de karayolu geçerken, genişletilmesin de nice evler yıkıldı ve büyük bir nüfus göç etti. Yine yıllar önce Hereke Belediyesi, Nuh Çimento karşısındaki mezarlığın yanını TIR parkı olan yeri 40 veya 50 seneliğine kiraya vermişti.

Bugün kiralık süresi bittiğini zannediyorum. Yeni bir kiralık dönemi olurda mezarlığımızla birlikte tekrar kiralanırsa diye korkum ondandır. Bu konuyu ondan gündeme aldım. Çünkü bu mekanın sağlam bir güvencesi yok,  geleceği garanti değil. Tekrar başka bir yere taşırlarsa diye

kaygılanıyorum.

**

2010 senesi Belediye başkanıma mezarlıkla ilgili teklifim oldu, “sayın başkanım

çoğumuzun kabri olan mezarlığımız var peyzajını yaptırsanız, her mezara numara versek ve isim listesi bulabildiğimiz kadar yapılsa sahip çıkmış

olmaz mıyız mezarlığımıza” diye istekte bulunmuştum.

**

Maksadım ebedi istiratgahımızın sahip çıkılarak yukarıda dediğim gibi önümüzdeki yıllarda TIR parkı olmaktan kurtarmaktı. Körfez Belediye Başkanım Sayın İsmail Baran Bey’e, Başkan yardımcısı Sayın Faruk Denli Bey’e bu konuda destek vermelerini Herekeliler olarak beklemekteyiz.

 

İzmit Topçular’da kapalı yol açıldı

Önceki gün bu köşede “Topçular’da yapılan bina yolu kapattı” başlıklı bir yazı yazmıştım. Yazımın bir paragrafı şöyleydi; “İzmit Topçular Mahallesi’nde Yavuz İlkokulu’nun yanından yukarı giden yolda müteahhit bir bina yapıyor. Bu bina yüzünden de yol kapatılmış. Vatandaş büyük sıkıntı yaşıyormuş. Yol kapalı olunca da halk otobüsleri güzergah değiştirmek zorunda kalıyormuş. Yaklaşık 15 gündür bu yol çilesi devam ediyormuş. Mahalle sakinleri tepkili.” Yazımı ihbar kabul eden İzmit Belediyesi yetkilileri, hemen yolu açtırmış. Vatandaş da rahat bir nefes almış. Bu duyarlı davranışından dolayı belediye yetkililerini kutluyoruz.

 

Özhan, Kızılöz ile görüştü

TMMOB  İnşaat Mühendisleri Odası  Temsilcilik Başkanı Ziya Özhan, Yönetim Kurulu Üyeleri, Vehap Limonci, Ahmet Kadı, Nuran Zor, Adem Çiftci Darıca İSU Müdürlüğü’ne yeni göreve gelen Dr.İnşaat Mühendisi Burak Kızılöz’ü  makamında ziyaret ettiler. TMMOB bünyesinde faaliyet gösteren İnşaat Mühendisleri Odasının aktif bir Kamu Kurumu niteliğinde bir Meslek Kuruluşu olduğunu ve Kamu adına yapılacak hizmetlerde İnşaat Mühendislerinin katkı sunacaklarını ifade ettiler.

 

Özel Cihan Hastanesi İshakçılar Köyü’nde idi

Özel Cihan Hastanesi, Derince İshakçılar Köyünde düzenlenen 13. Taşköprü Hasat sonu Festivali’ne katıldı. Keyifli ve eğlenceli bir hafta sonu geçiren Taşköprülüler Özel Cihan Hastanesi ekibine bu tür festivallerin insanlara faydalı  ve birleştirici olduğunu ilettiler.

 

Güvenilir eğitim ve analiz için Yankı

2006 yılında Elektrik Öğretmeni Alparslan Yılmaz ve Endüstri Mühendisi, A Sınıfı İSG Uzmanı Alper Bergen tarafından kurulan Yankı Eğitim Danışmanlık ve Bilişim Hizmetleri bünyesindeki Yankı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi çalışmalarını bu doğrultuda, “Yaşam sürsün” sloganı ile sürdürüyor. Firma kurucuları aynı zamanda MESS Eğitim Vakfı’nın kadrolu eğiticileri. Merkezi İstanbul Ataşehir’de olan Yankı, Ankara ve Manisa ile Kocaeli’nin Gebze ilçelerindeki yapılanmaları ile de işletmelerin çözüm ortağı.

 

Uluçınar Vergi Dairesi Müdiresi emekli oldu

Gebze Uluçınar Vergi Dairesi Müdiresi Selda Şimşek Baydere emekli oldu. Aynı zamanda İlyasbey Vergi Dairesi Müdürü Adem Baydere’in eşi olan Selda Şimşek Baydere daha önce İstanbul Zeytinburnu vergi dairesi müdürlüğü görevini yapmıştı.

 

CHP Gebze’de yeni başkan aranıyor! 

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Kıymet Ayan, geçtiğimiz hafta istifa etmişti. Ayan’ın son altı ay içinde İzmir’in Çeşme ilçesinde olduğu öğrenildi. CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, kadın kollarının yeniden yapılanma sürecinde güçlü ve etkin bir yönetim oluşturulacağını söyledi. CHP Gebze’de kadın kolları için daha genç ve parti çalışmalarında etkin olarak katılacak isimler üzerinde durulduğu bildirildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR