Şahin Çavuşoğlu, hem gücünü gösterdi, hem itibarını kurtardı

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar döneminde Fatih Mahallesi’nde bulunan 2.950 metrekarelik arazi kiraya verildi.

Çavuşoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Çavuşoğlu, bu araziyi 20 yıllığına kiraladı ve üzerine akaryakıt istasyonu açtı.

O araziye benzinlik yapılacak dendiği zaman, “buraya da benzinlik mi yapılır?” diyenlerin sayısı çok oldu.

Kimisi ‘5-6 ay işletir, sonra da kapatır’ dedi…

 

BENZİNLİK SAYESİNDE BÖLGE CANLANDI

Benzinlik açıldı… Her geçen gün benzinliğe uğrayan araçların sayısında büyük bir artış oldu. Türkiye Petrolleri adı altında açılan benzinlik, iyi tuttu. Benzinliğin önündeki araçları görenler, “buraya benzinlik mi olur?” sözlerini yutuverdi.

Şahin Çavuşoğlu, ileriyi gördü. Açtığı benzinlik, hem önemli bir ihtiyacı giderdi, hem de bölgedeki arazilerin, evlerin değerini artırdı.

 

DERİNCESPOR A.Ş.’YE SAHA VERİLMEDİ

30 Mart seçimlerinde AKP, Aziz Alemdar’ı Derince Belediye Başkan adayı olarak göstermedi. Yerine Ali Haydar Bulut’u aday gösterdi.

Bulut seçimi kazandı…

Seçimi kazandıktan sonra, seçimlere 10 gün kala Derincespor A.Ş.’nin yüzde 75 hissesini alan Şahin Çavuşoğlu’nu dışladı. Bulut, 3.Lig temsilcisi Derincespor A.Ş.’ye sahayı vermedi. Derincespor A.Ş, Derince’nin takımı olmasına rağmen maçlarını Körfez Alpaslan Türkeş Stadı’nda oynuyor.

 

VALİ TOPACA DEVREYE GİRDİ

Aslında Derincespor A.Ş., maçlarını Gölcük’te oynayacakmış.

Sonra devreye Hatay’a atanan Vali Ercan Topaca girmiş.

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ı aramış, Derincespor A.Ş.’nin maçlarını Körfez’de oynamasını istemiş. Baran da kabul etmiş. Vali Ercan Topaca, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’u arayıp sahayı Derincespor A.Ş.’ye vermesini istedi mi, istemedi mi?, ya da istedi de Bulut mu kabul etmedi? Bu soruların cevabını bulamadım.

 

DERİNCESPOR  A.Ş. MAÇLARI DERİNCE’DE OYNAMALI

Şu bir gerçek ki, Derince Belediyesi’nin dışladığı Derince’nin 3.Lig takımı Derincespor A.Ş, maçlarını Körfez Alpaslan Türkeş Stadı’nda oynuyor. Derinceli sporseverler Derincespor A.Ş.’yi Derince’de izleme imkanı bulamıyor. Bu Derince için büyük bir handikap. Derince halkı yıllardır bir takımlarının 3.Lig’e çıkması için büyük özlem yaşadı. Şimdi takımları 3.Lig’de ama takımlarının maçlarını izleyemiyorlar. Şunu da unutmamak lazım, 2004-2009 yıllarında Derince Belediye Başkanlığı yapan Ali Haydar Bulut da Derince Belediyespor’un 3.Lig’e çıkması için büyük paralar harcamış, ama başarılı olamamıştı…

 

BULUT, ESKİ YÖNETİME GÖNDERME YAPTI

Neyse, konumuza dönelim…

30 Mart seçimlerinde göreve gelen Ali Haydar Bulut, seçildiği günden itibaren belediyenin borç içinde olduğunu söyleyip, eski yönetime gönderme yaptı. Ama Bulut, meclis toplantısında bir önceki dönemi de akladı. Şunda birçok kişi hem fikir ki, eski belediye başkanı Aziz Alemdar, Derince’ye kalıcı eserler bırakmadı. Dernekleri besledi, sivil toplum örgütlerini geziye gönderdi, ilçe teşkilatını besledi, okullara yardım etti… Açıkçası halka yönelik çalışmalar yaptı. Alemdar, bir sohbette… Partimiz 2004 seçimlerinde aday üzerinde durdu, 2009 seçimlerde teşkilatların dediğini yaptı, 2014 seçimlerde de halkın istediği kişiyi aday gösterecek demişti… Bunun için bütün çalışmalarını sivil toplum kuruluşları ve ilçe teşkilatına yaptı. Ama, yetmedi.

 

BAŞKAN BULUT PARA PEŞİNDE

Malum, Haziran 2015’te genel seçimler var. AKP’li belediyeler, seçimlere müthiş derecede iyi hazırlanmaya çalışacak. Zira, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yüksek bir oy oranıyla seçimi kazandırmaya çalışacaklar. Bunun için bütün AKP’li belediyeler Ocak 2015’ten itibaren projeleri devreye sokacak. Bütün yatırım planlarını Ocak 2015’ten sonra olarak belirleyen Ali Haydar Bulut da, bu yatırımları yapmak için para bulması gerekiyordu.

 

Başkan Bulut, ilk iş olarak Fatih Mahallesi’ndeki 2 bin 950 metrekarelik belediyeye ait olan araziyi satışa çıkardı. Arazinin üzerinde Derincespor A.Ş.’nin kulüp başkanı Şahin Çavuşoğlu’nun işlettiği benzinlik vardı.

Çavuşoğlu, aylığı 8 bin liradan bu araziyi 20 yıllığına kiralamıştı.

Bulut, benzinliğin üzerinde bulunduğu araziyi 2 milyon 950 bin lira muhammen bedelle ihaleye çıkardı. İhaleye, üzerinde benzinlik işletme şartı kondu. Benzinliği işleten Şahin Çavuşoğlu, ihalede 50 bin lira artırıp üzerinde benzinlik işlettiği araziyi 3 milyon liraya satın aldı.

**

Bu ihaleden sonra “Ali Haydar Bulut, Aziz Alemdar ve kankası Şahin Çavuçoğlu’nun benzinlik alanı” başlıklı bir yazı yazdım. Yazının çıktığı gün araziyi satın alan Şahin Çavuşoğlu aradı. Çavuşoğlu, yazıma cevap verdi. Yazımın bazı kısımlarına katıldığını, bazı kısımlarına da katılmadığını söyledi.

**

BURASI, KONUT ALANINDAN TİCARİ ALANA ÇEVRİLMEDİ

Sayın Şahin Çavuşoğlu şu açıklamada bulundu;

“Mesut Bey, yazınızı akşam internetten, sabah da gazeteden okudum. Bazı kısımları doğru, bazı kısımları eksik. Öncelikle burası konut alanından ticari alana dönüştürülmedi. Bulvar boyunca burası zaten ticari alan. Burada arsaların dönümünün 600 bin lira olduğunu yazmışsınız. Bu arazilerin bu kadar değerli olduğunu sanmıyorum. Aldığımız arazi ticari. Belediye benzinliğin bulunduğu alanı ihaleye çıkardığında 2 milyon 950 bin liralık muhammen bedel beklemiyorduk. Bu çok yüksek bir rakam. Ben en çok bu arazi için 2 milyon civarında bir değer konacağını düşündüm. Ama belediye böyle uygun gördü. Bu araziyi almam gerekiyordu. Zira, üzerinde bu kadar yatırım yaptım. Burası benzinlik olunca, bu bölgenin değeri de arttı. Araziler değerlendi, evler değerlendi. Buraya büyük bir canlılık getirdik. 

**

AZİZ ALEMDAR İLE KANKA DEĞİLİM

Yazınızda Aziz Alemdar ile kanka olduğunuzu yazmışsınız. Kanka kelimesini bilirsiniz. Kanka iseniz, yetiğiniz içtiğiniz birdir. Aziz Alemdar’ı tanırım. Belediye başkanı iken benden yardım istedi, ben de kendisine yardım ettim. Derince Belediyespor’a yardım et dedi, yardım etti. Derince Belediyespor’a kulüp başkanı olmam istendi, oldum. Bunları Derince’ye bir faydam olsun diye yaptım. Seçim bitti. Aziz Alemdar ile 2.5, 3 aydır görüşmüyoruz. Aziz Alemdar belediye başkanı iken benden istekleri olduğu için, sık sık görüşüyorduk. Ama şimdi o kendi işinde, ben kendi işindeyim. Yani anlayacağınız, Aziz Alemdar ile “kanka” olduğumuz sözü havada kalıyor.

 

AZİZ ALEMDAR BENZİNLİĞE ORTAK DEĞİL

Ayrıca yazınızda Aziz Alemdar’ın benzinliğe ortak olduğunun konuşulduğunu yazmışsınız. Bu doğru değil. Aziz Bey’in benzinlikle hiçbir ortaklığı yoktur. Belediye başkanı iken bazı kereler benzinliğe geldiği, çay içtiği doğrudur. Adamın günahını almayın, benzinlikle hiçbir alakası yoktur.

 

HEM GÜCÜNÜ GÖSTERDİ, HEM İTİBARINI KURTARDI

Yazınızın bir bölümünde, “Şahin Çavuşoğlu, bu araziyi alarak hem gücünü gösterdi, hem de itibarını kurtardı” demişsiniz. Bu cümle çok doğru bir cümle. Çok beğendim. Bilerek mi, yazdınız, bilmeyerek mi yazdınız bilmiyorum, ama evet itibarımızı kurtardığımızı söyleyebilirim.

 

20 YIL ÖNCEKİ BİR MEVZU…

Araya girdim, “Şahin Bey, itibarımızı kurtardım derken, sanki derinlerde bir şeyler var gibi” neden itibarınızı kurtardığınızın altını çiziyorsunuz.

Evet Mesut Bey, derin bir konu, anlatayım...

20 yıl önce…

Derince Belediye Başkanı Nihat Ergün iken, belediyenin harita mühendisi Ali Haydar Bulut (mevcut belediye başkanı) iken, Yörükler semtinde, (Şimdi Fatih mahallesi) 8 dönümlük arazimiz vardı. Arazimizin bir kısmı da satın aldığımız benzinlik arazisinin içine giriyordu. Şuyulandırma yapıldı. Şuyulandırmada 8 dönümlük arazimizi belediye aldı. Yani elimizdeki arazi yok oldu. Kendilerine yalvardık, etmeyin, eylemeyin, topraklarımızı elimizden almayın, dedik ama dinletemedik. Şuyulundırma yapıldı, topraklarımız elimizden alındı. Çok mağdur olduk. Büyük zorluklar yaşadık.

 

ŞUYULANDIRMADA KAYBETTİĞİMİZ ARAZİYİ PARAMLA SATIN ALDIM

Aradan 20 yıl geçti.

20 yıl sonra şuyulandırmadan kaybettiğimiz arazimizin bir bölümünü 3 milyon lira vererek satın aldım. 20 yıl öncesini, belediyenin elimizden aldığı o günleri, o yalvarışlarımızı unutmuyorum. 20 yıl sonra, Allah’a şükür ki, arazimizi satın aldım. Üzerinde benzinlik açtığımız araziyi, yani 20 yıl önceki topraklarımızı ihaleyle satın aldım. Allah bize nasip etti. Aslında bu arazinin değeri bu kadar değildi, ama itibarımızı kurtarma adına araziye değerinin 1 milyon lira üzerinde vererek satın aldım.

 

DEDELERİM 1932 YILINDA DERİNCE’YE GELDİ

Benim dedelerim 1932 yılında Derince’ye geldi. O yıldan bu yana Derince’de yaşıyoruz. Ama 1995’lı yıllarda şuyulandırma sonunda elimizden alınan o toprakların 20 yıl sonra bir kısmını satın alarak acımızı bir nebze olsun hafiflettik. Biz Derince’de yaşıyoruz, Derince’de kazanıyoruz. Derince’de öleceğiz. Ama yaşadığımız süre içinde Derince’ye her zaman hizmet etmeye de devam edeceğiz. Biz Derince’yi de,  Derinceliyi de hiçbir ayrım yapmadan çok seviyoruz. ”

**

Sayın Şahin Çavuşoğlu’nun açıklaması ve görüşleri böyle…

Şahin Bey, yazıda kullandığım “itibar” kelimesini açıklarken, taa 20 yıl öncesinden bahsetti. 20 yıl önce dönemin belediye başkanı Nihat Ergün ve dönemin harita mühendisi Ali Haydar Bulut’un yaptığı şuyulandırmada haksızlığa uğradıklarını, 8 dönümlük arazilerinin yok olduğunu söyledi. 20 yıl önce ellerinden alınan arazinin bir kısmını, 20 yıl sonra parayı bastırıp aldığı söylüyor. Ne kadar ilginç bir olay değil mi? Şahin Çavuşoğlu, 20 yıl sonra o araziyi satın alarak gerçekten de ailesinin itibarını kurtardı, ailesinin itibarını göklere çıkardı. Kendinizi Şahin Çavuşoğlu’nun yerine koyun, sanırım o zaman Çavuşoğlu’nu daha iyi anlarsınız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR