Bayan güreşi 20 yaşında

MAKALEYİ DİNLE

Spor her canlının yapması gerekli bir aktivitedir. Eklemlerin hareketi, kasların güçlenmesi, kan deveranının akışının düzenlenmesi ve sıhhat için önemlidir. Spor için yaş tahdidi, cinsiyet ayırımı yapılamaz. Hayvanlar ve insanlar kendi yaşamlarında yaşlarına, fiziksel yapılarına, isteklerine uyan sporu yaparlar. Kadın erkek eşitliği olan ve olması gereken dünyamızda cinsiyet farkı gözetmeksizin spor yapılması doğal olmalıdır. Dünya sadece Erkeklerin egemen olduğu yer değildir. Bugün kadınlar fizik kabiliyetlerine göre her türlü sporu yapabilmektedir. Ancak güreşte geç kalınmıştır. 1996 yılında Federasyon başkanı Ahmet Ayık’ın talimatı ile başlayan Türkiye Bayan Güreşi İlimizde 2001 yılında başlatılabilmiştir. 2002 yılında Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencisi Yıldızlarda Türkiye ikincisi olmuştur. Bayan güreşçilerimiz lise bitiminde spor çalışmalarını da bitirdiklerinden 2002 yılından 2011 yılına kadar geçen sürede yeni gelen sporcularımız başarılı olamamışlardır. Bunun sebebi istikrarlı çalışmamak, kısa süreli antrenmanlar olmuştur. Birkaç antrenmana gelen sporu bırakmış, yeni gelenlerle yeniden çalışmalarla istenilen verime ulaşılamamıştır. 2011 yılında Yine Zübeyde Hanım Lisesi öğrencisi Hilal Yılmaz 70 kilo Yıldızlarda Türkiye Şampiyonu olmuş, aynı yıl uluslar arası Zafer Turnuvasında üçüncü olmuştur. Bu kızımız 2012 yılında bu sefer gençlerde Türkiye üçüncüsü olmuştur. Aynı okulda okuyan Vesile Yeşilyurt 2012 yılında 44 kiloda Türkiye ikincisi, aynı yıl Uluslar Arası Zafer Turnuvası üçüncüsü olmuştur. Bu kızımız 2013 Yılında Ailesi ile gittiği Karadeniz’de Boğularak vefat etmiştir. 2013 yılında Ayşe Malkoç ilimizde yapılan Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonasında 70kiloda üçüncü olmuştur.2014 yılında Dilek Karamolla Minik Bayanlarda 34 kiloda Türkiye üçüncüsü olmuştur. 2015 yılında minik bayanlarda Sudenaz Çetin ikinci, Şilan Pekgüzel ikinci, Gizem Çetin üçüncü, Gamze Kazan üçüncü olmuşlardır.

 

Kızlarımızın Ata sporumuzdaki başarıları övünç vesilesi olmalıdır. Fakat her nedense kızların futbol, boks, Uzakdoğu dövüş sporları ve diğer sporları yapması yadırganmazken güreşe halkımızın uzak kalışı düşündürücüdür. Bir  Bayan güreşçilerimiz bu sene olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecektir  Bu bayan güreşçi Bulgaristan Türklerinden ülkemize gelmiş vatandaşımızdır.. Avrupa, Dünya veya Olimpiyatlara ilimizden erkek veya bayan güreşçi gitmesi orada ülkemizi temsil etmesi hele madalya kazanması ilimiz için onur vesilesi olmaz mı?

 

Yirmi birinci yüzyılda çağın gerisinde kalmayalım. Erkek çocuklarımız gibi kızlarımızı da okutalım. Erkekler gibi kızlar da fizik kabiliyetlerine göre spor yapabilsin. Ata sporumuzu kızlarımız yaparken yadırgamayalım. Kızlar yabancıların Judo, Karate, Boks, Futbol gibi sporlarını yaparken; Ata sporumuzu neden yapmasınlar. Yukarıda başarılarını yazdığım kızlar, bizim kızlarımız. Bunlar ilimizi temsilen Türkiye şampiyonalarına gidiyorlar. Bu sporcularımızın medeni cesareti emsallerine göre fazla. Az sayıda olmaları, ilgi kaynağı olmamaları onlar için önemli değil. Onlar için önemli olan güreşte başarılı olmak.

 

22/24 Ocak 2016 günleri Yıldız Bayanlar Türkiye Şampiyonası Isparta’da yapılacaktır. Bu müsabakaya ilimizden Namık Kemal Lisesinden Aybüke Çalışkan, Derince Anadolu Lisesinden Gizem Çetin Katılacaktır. Her ikisine de başarılar dileriz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR