Ne “Ak” ne de “Kara”, bu ülkede her şey gri!..

MAKALEYİ DİNLE

Hemen her gün her konu üzerinde “kavga” ediyoruz!

“Tartışamıyoruz! Tartışma ve birbirimizi “dinleme” kültürümüz yok. Empati kuramıyoruz! “Kendimizi bir başkasının yerine koyarak, O’nun neler hissettiğini anlamaya çalışmıyoruz!”

Biz, “anamızın kuzusuyuz” ama ötekinin de bir “anası” olduğunu ve doğduğunda her insan yavrusunun bir melek olduğunu unutuyoruz!

Çünkü bu ülkede büyük bir çoğunluk “FANATİK” bir kimliğe bürünmüş!

Kişiyi “özgür aklı” değil, bir şekilde peşine düştüğü “EFENDİLER” yönlendiriyor!

Çok çabuk galeyana ve “gaza” geliyoruz! Her an kavgaya hazırız! Çünkü, cehalet ve önyargıların pençesindeyiz!

“Düşmanımızı çok iyi biliyor ama dostumuzu-kardeşimizi tanımıyoruz!.”

Yazık bize! Yuh olsun bize!

Oysa “BİZ” çok hoşgörülü bir toplumduk. “Paylaşmayı, dostluğu” çok iyi bilirdik! Ne oldu bize?

Ülkemizin Güneydoğu Bölgesi’nde giderek büyüyen bir yangın var! Kardeş kanı akıyor. Güvenlik güçlerimiz ve askerimiz “PKK Terör Örgütü” ile mücadele ederken, bu kirli kavga ile ilişkisi olmayan günahsız insanlar da ölüyor! Çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor, yaşlı insanlar ölüyor. Daha da acısı RUHLAR ÖLÜYOR!

Bu ülkenin hangi köşesinde yaşarsak yaşayalım, işimiz, aşımız, aile düzenimiz, toplumsal statümüz, zenginliğimiz ya da yoksulluğumuz ne olursa olsun, o büyük yangın bir gün bizleri de yakacak!

Yakıyor da zaten. Ankara’da, İstanbul’da “canlı bomba” oluyor, bizi de yakıyor!

Emperyalizm yazdı bu alçakça oyunu!

Etnik köken, din ve mezhep farklılıklarını kullanarak, uzun yıllar eğitimsiz insanları insanlık dışı saplantılarla uyutup uyuşturarak, “kendi insanına DÜŞMAN” kılarak, eline silah tutuşturarak, yeri geldiğinde ülkesini işgal edip terör ve savaş ortamında insanlığından çıkararak, Afganistan’ı, Ortadoğu’yu, Kuzey Afrika’yı kan gölüne çevirdi!  

Tanık olduğum ve yalnızca emperyalizme hizmet eden bu vahşete isyan ediyorum.

Terör ve savaşın günahsız kurbanları ve gelecekte bu ülkede, bu kanlı coğrafyada yaşayacak torunlarım adına;  “YETER BİTSİN BU KİN, ÖFKE, DÜŞMANLIK, TERÖR ve SAVAŞLAR” diyorum.

Her insanın en temel, en doğal hakkı olan “YAŞAMA HAKKI” adına istiyorum barışı.

Ve; son günlerde ülkemizde, yaşadığımız bu acıları unutturmak adına, gündemin baş köşesine oturtulan “Akademisyenler Barış İstiyor” bildirisine yönelik tepkilere gelmek istiyorum;

Bildiriyi altını çizerek okudum.

Bu bildiri içeriğine katılmıyorum!

Çünkü; bugün yaşadığımız acıların temel nedenlerini görmüyor.

Ama, “düşüncelerini açıklama haklarına” da saygılıyım.

O insanlara “LİNÇ KÜLTÜRÜ” ile yaklaşılmasına karşıyım!

Onları  “terör destekçisi” olarak yaftalamanın “HUKUK DEVLETİ” ilkeleri ile bağdaşmadığı inancındayım.

Siz Yargıç mısınız, Savcı mı?

 Ben de, Güneydoğu’daki silahlı çatışmada masum insanların ve özellikle çocukların da yaşam haklarının yok olduğunu görüyor ve isyan ediyorum bu kadere!

O kentlerde onca hendek kazılırken, PKK militanları elini kolunu sallayıp askerlerimizin yanından geçerken, PKK militanları araçları durdurup kimlik kontrolü yaparken, ağır silahlar stoklanırken, görmeyen gözlere, seyirci kalanlara kızgınım!..

Gelin, şu acı gerçeğin altını birlikte çizelim;

Ortadoğu ve Kafkaslar’ın petrol kaynaklarına ve uluslar arası uyuşturucu ticaretine bir “köprü” olan Türkiye’nin ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel açıdan huzur ve refah içinde olmasına emperyalizm geçit vermeyecektir!

 Bu coğrafyada bir arada yaşayan, “akraba olan, Kürt ve Türk insanı bu kirli oyunun farkına varıp, kardeş kavgasına son vermelidir. Yoksa birlikte bedel ödeyeceğiz! Ve ödüyoruz…

Bu ülkede bize “ak” ile “kara” öğretildi.

“Düşünmeyin siz! Bizim söylediklerimize inanın” dedi efendilerimiz! Onlar her gün daha bir zenginleşirken, biz birlikte yoksullaştık!

Kimse ne “ak” ne de “kara.” Bir de “GRİ” renk var!

Yani her şey o çok inandığımız efendilerimizin söylediği gibi değil!

Yeter artık, silahlar değil, akıllarımız egemen olsun!..

BARIŞ olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Aziz Şibga - Sen yazarsın da biz okumaz'mıyız?Yine en güzel yazılarından birisini zevkle okudum,düğüm Emperyalizmin,bu vatana verdiği kötülük de,cahile anlatmak çok zor da olsa,eline,diline sağlık.

Yanıtla . 0Beğen 17 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR