Başımıza gelenler kimin yüzünden?

MAKALEYİ DİNLE

İnsanlık tarihini dikkatle incelersek, şu gerçeği görürüz; “bilimin ve aklın ışığında” yürüyen toplumlar, başlarına gelen felaketler karşısında “bahane aramıyor” özellikle de suçu Allah’a havale etmiyorlar!

“ Cehalet ve bağnazlığın” pençesine düşmüş toplumlar ise, başlarına gelen her felaketin faturasını ya Allah’a ya da Şeytan’a yüklüyorlar!

Tren kazaları, trafik kazaları, deniz kazaları, iş kazaları, fabrikalarda yaşanan büyük patlamalar, ırk ve mezhep çatışmaları, terör ve savaşlar, çoğunlukla halkının büyük kısmı Müslüman olan ülklerde ya da Asya-Afrika ülkelerinde  oluyor!

NEDEN?

Neden, başlarına gelen her olayın “nedenini” araştırmazlar, “insan hatalarını” görmezler?

Kaç kişi anımsar bilemem, 1984 yılında Hindistan’ın Bhopal kentinde, bir kimya fabrikasında patlama oldu ve 2500 kişi öldü!  Fabrika bir ABD şirketine aitti ve ABD’deki fabrikasında her şey otomatik kontrol altındaydı! Şirket, uzun yıllar önce çalıştırdığı eski model fabrikayı söküp Hindistan’a kurmuştu! Teknoloji eski ve büyük olasılıkla fabrikayı işletenler de “mesleki ehliyet” açısından yetersizdi!

Suudi Arabistan’da, Kabe’de meydana gelen “vinç kazası” sonucu 8’i Türk, 107 kişi öldü.

Suudi Ailesi, son yıllarda Kabe çevresinde önemli mimari değişiklikler yapıyor. Kabe’yi, o kutsal mekanı “beton yığını” haline getiriyorlar.

Çevresinde de ultra lüks oteller yapıldı!

“Allah katında her Müslüman’ın eşit olduğu inancıyla” ihrama bürünen  kimi Müslümanlar, “lüks bir mekanda” ve yüksek bir bedel ödeyerek konaklarken, büyük çoğunluk mütevazı otellerde ve belki de çadırlarda konaklıyor!

Neyse, biz konumuza dönelim.

Suudi yönetimi, Kabe’yi çevreleyen vinçlerden birinin düşmesinin nedeni olarak;   önce kuvvetli rüzgarı” gösterdiler! Kimse de sormadı; “Öteki vinçler neden düşmedi?” diye.

Sonra kimileri “Şeytan’ın işi” dedi, kimileri de “Allah’ın takdiri” dedi.

Kuşkunuz olmasın ki, bu faciada yaşamını yitirenler için, “kutsal mekanda, dini bir farzı yerine getirirken ölenler Şehittir” diyecekler!

“İnsandan kaynaklanan yanlışın, kusurun ve günahın üstü örtülecektir!”

Bizde de öyle değil mi?

Dünyada, trafik kazalarında en çok insan canı yitirilen  ülkelerden içindeyiz. Her yıl ortalama 5-6 bin insanımız karayollarında  ölüyor.

Çünkü; insan ve yük taşımacılığımızın yüzde 93’ü karayollarında yapılıyor!

“İş kazası” adı verilen İş Cinayetlerinde de Avrupa birincisi, Dünya ikincisiyiz!

ŞİLİ’de maden kazası oluyor, yaklaşık bir ay sonra tüm işçiler sağ salim çıkarılıyor! Çünkü, “Yaşam Odaları” var. Erken uyarı sistemleri var! Orada “insan hayatı değerli!”

Bizde, yüzlerce insanımız ölüyor; kulları kandırmak için faturayı Allah’a kesenler; “Bu işin fıtratında var” diyor, iş bitiyor!

Madenleri denetlemekle görevli olan ve 301 kişinin öldüğü madene “olumlu rapor veren” ve halen yargılanan iki müfettiş, “terfi ettiriliyor!?” Siyasi iktidar, YARGI’dan önce hükmünü vermiş, bu terfilerle Yargı’ya ayar çekiyor!

Yüce Yaradan, her insana “AKIL” vermiş. “Aklını kullan, İNSAN CA YAŞA” diyor.

Hazreti Muhammed; “DİN AKIL SAHİPLERİNE SESLENİR” diyor.

Aklını, insan kılığındaki Şeytanlara emanet ederek, yalanlarla beslenen, “yularsız köleler” kendilerini “aptal köleler” olarak gören sahte efendilere BİAT ederek, felaketlerin kurbanları oluyorlar!

Ne diyelim?

Allah, akıl fikir versin!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR