Pişmaniye krizden fena etkilendi!

MAKALEYİ DİNLE

Pişmaniye, İzmit’in en önemli sembollerinden biridir…

Son yıllarda pişmaniyeyi ihraç ediyoruz…

Pişmaniyeyi ihraç eden firmaların başında Buşah Pişmaniye geliyor…  

Türkiye, Rusya uçağını düşürmeden birkaç gün önce Rusya’ya bir TIR dolusu pişmaniye göndermiş… Uçak düşürülünce TIR, sınır kapısında bekletiliyor…

**

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, önceki gün Rusya-Türkiye arasındaki kriz nedeni ile mağduriyet yaşayan BUŞAH Pişmaniye’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.  Problemlerle ilgili bilgi aldı.

**

BUŞAH Pişmaniye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin, yaşadıkları problemleri şöyle anlattı.

Rusya’da açtığımız depomuzdan pişmaniyelerimizin dağıtımını gerçekleştiriyorduk, 150 000 $ civarında yaptığımız yatırımın daha karşılığını almadan bu kriz patladı. Depomuzu kapatmakla kalmayıp piyasada raflarda bulunan ürünlerimizin de satıştan Putin’in emri ile men edildiğini öğrendik” dedi.

Şahin, aylık 2000 $ maaş ödedikleri müdürlerinin ve personellerinin boşa çıktığını, alacaklarının  büyük bir bölümünü tahsil edemediklerini, sınırda bekleyen TIR’daki ürünlerinin akıbetinin meçhul olduğunu, ayrıca TIR’a da bekleme ve gidiş-dönüş nakliye bedeli ödemek zorunda kalacaklarını, zararlarının çok büyük olduğunu söyleyerek Kocaeli Ticaret Odası’na ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne internet üzerinden durumu bildirdiklerini, ancak kendilerine henüz bir geri dönüş ve sonuç bildirilmediğini ifade etti.

**

MARSİAD Başkanı Odabaş da konuşla ilgili şunları söyledi; “Buradan  başta  Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hamasi nutukları bırakarak bir an önce tansiyonun düşürülerek problemlerin daha da büyümeden çözümüne odaklanmalarını talep ediyorum. Ayrıca ilgili kurumların da en kısa sürede BUŞAH Pişmaniye’ye geri dönüş yaparak somut çözüm bulmalarını bekliyorum” dedi…

**

Rusya ile krizi devam ediyor… Bu krizin ne kadar süreceği bilinmiyor… Rusya istediği malları alıyor, istemediği malları almıyor. Rusya, almadığı malların içinde pişmaniye de var… Buşah Pişmaniye zor durumda… Kriz devam ederse, bu diğer mallara da yansıyacak… Rusya’nın bu krizi nereye kadar devam ettireceği de bilinmiyor. Yani anlayacağınız, durum her geçen gün vahimleşiyor…

 

 

Yetkililer rica etti!

İzmit’te çok sayıda çöp konteynırı, bilinçsiz kullanım yüzünden hurdaya çıkıyor. Belediye yetkilileri, konteynırlarda araba çarpması, yanıcı ve patlayıcı madde atılması, bazı art niyetli kişilerin zarar vermesi ve kullanımından kaynaklı birçok hasar meydana geldiğini, her ay 100’e yakın konteynırın hurtaya atıldığını söylüyorlar. Belediye yetkilileri vatandaşlardan konteynerlere yanıcı veya patlayıcı malzeme atmamalarını, sıcak kül ve ateş dökmemelerini rica ettiler.

 

Doğunun yeni Seka Park’ı!

İzmit Cephanelik Mesire alanında 2. Etap çalışmalarına başlandı. Dere ıslahlarıyla ilgili çalışmalar hızlandı.  Doğanın içerisinde yeni yürüyüş parkurları yapılıyor, yeni piknik alanları açılıyor. Başkan Nevzat Doğan, önceki gün alanda incelemede bulundu. Doğan, “ Cephanelik Mesire alanımız 2. Etabıyla birlikte doğuda ki yeni bir Seka Park diyebileceğimiz bir güzellikte. Halkımıza hayırlı olsun. Güle güle kullansınlar. Baharla birlikte burası cıvıl cıvıl çocuklarımızla, halkımızla canlanacak, neşelenecek” dedi. Cephanelik mesire alınana gittim, gerçekten de güzel olmuştu. Cephanelik, İzmit’in nefes alınacak yerlerden biri.

 

 

Ceyhan’dan bebek açılımı

  

AKP  Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan 1 Kasım Seçimlerinin ardından ertelediği ev ziyaretlerine başladı. Ceyhan, kısa bir süre önce dünyaya gelen il yönetim kurulu üyelerinden, Büşra Özbay, Emre Yıldız ve Salih Çakır’ın bebeklerini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. 7 Haziran seçimlerinde 1 milletvekili kaybeden AKP, 1 Kasım seçimlerinde kaybettiği milletvekilini geri alınca büyük sevinç yaşadı. Bu sevinci en çok yaşayanlardan biri de kuşkusuz il başkanı Şemsettin Ceyhan’dır.

 

 

Gençlerle Başbaşa’nın konuğu; Orhan Kaya

Akça Koca Kültür Platformu Gençlerle Başbaşa Programına Orhan Kaya ile devam ediyor. KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Orhan Kaya, Akça Koca Kültür Platformu Gençlerle Başbaşa Programın ikinci konuşmacısı olacak ve “İzmit Tarihi ve Kültür Varlıkları Tanıtımı” konusunda bilgi verecek. Kocaeli  Emex Otel’deki toplantı yarın saat 19:30’da başlayacak, 21:00’de sona erecek. Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu toplantıya platform üyelerini ve ilgi duyanları bekliyor.

 

Hastanelere kitap konulacak

İzmit Belediyesi ile İzmit Kent Konseyi ortaklığında önemli proje hayata geçiriliyor. İzmit’teki hastanelerin bekleme yerlerine kurulacak kütüphanelerin yakında montajının yapılacağı öğrenildi. Kamuya ait hastanelere konulacak kütüphanelerin İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne ait şantiyede yapılacak. İzmit Kent Konseyi Başkanı Cafer Kozluca, Kent Konseyi Genel Sekreter Bekir Serin ve Kadın Meclisi Başkanı Asuman Sert,  İzmit Belediyesi’nin Tepeköy Şantiyesi ’ne giderek Fen İşleri Müdürü Mehmet Uzun’dan kütüphanelerin son durumu hakkında bilgi aldılar.

 

Şair, ödül aldı

Tiyatro Gazetesi tarafından düzenlenen 2. Anadolu Tiyatro Ödülleri töreninde ‘’Şair’’ oyununa Yılın En iyi Prodüksiyon ödülü verildi. Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Çevik ve Şehir Tiyatroları oyuncuları Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ödüllerini aldı. Çevik, ödülü sahneye çıkan ekibiyle birlikte aldı. Çevik ve oyuncuları kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Artık jeneratörlü konut tercih ediliyor

Elektriksiz birkaç saatin bile büyük sorunlara yol açtığı günümüzde kesintisiz enerji için jeneratör kullanımının önemi giderek artıyor. Elektriğe duyulan ihtiyaç gayrimenkul sektöründe de belirleyici rol oynuyor. Özellikle son yıllarda ev alırken ya da kiralarken jeneratörü olan binalar daha fazla tercih ediliyor. Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, günümüzde jeneratörlerin inşaat sektörünün vazgeçilmez öğelerinden biri haline geldiğini söylüyor. Burak Bey doğru söylüyor. Öyle bir duruma geldik ki, elektriksiz bir saate bile tahammülümüz kalmadı. Köyde iken, elektriksiz günler aklıma geliyor. Gaz lambasıyla idare ederdik.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR