Sabancı Kültür Merkezi’ndeki panele herkes davetlidir

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) in ev sahipliğini yaptığı panel bugün saat 14.00’te Sabancı Kültür Merkezi’n de geçirilecektir.
Panel’in konusu Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığı 20. Yıl anısına “Değişen ve Gelişen Dünya da Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” üzerinedir. Panele konuşmacı olarak çok değerli beş kişi katılacak. Konuk konuşmacıların ikisi Azerbaycan, üçü de Türkiye’dendir.

HASAN SULTANOĞLU: Azerbaycan İstanbul Başkonsolosudur. Daha önce Kars da Başkonsolos olan Hasan Bey iddialı ve başarılı bir hariciyecidir. Bu yıl Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev tarafından yılın güvenilir ve başarılı hariciyecisi olarak ilan edildi. Azerbaycan’ın son dönemlerini bire bir yaşamış, Haydar Aliyev dönemini çok iyi bilen ve takdir eden değerli bir isim olarak biliniyor. İddialı, çalışkan ve sözünün eri bir hariciyecinin duygu ve düşüncelerini kendi ağzından dinleyeceğiz.

GANİRE PAŞAYEVA: Azerbaycan Parlamentosunda iki dönemdir milletvekilidir. Gazeteci kimliği ile isim yapmış daha sonra parlamenter olarak çeşitli ülkelerde önemli konferanslar verdi. Irak’ın işgalini saniye saniye en tehlikeli noktalara gözünü kırpmadan gidip görüntüleyen ve konuşan bir hanım.
Ganire Hanım, Ermeni işgali sonrası yaşanan dramları yaşamış, görmüştür. Bu katliamları her platformda konuşmak da ve yazmaktadır. Panelde yazmış olduğu önemli kitabı da tanıtacaktır.

ALİ ÖZGÜNDÜZ: Ali Bey Kocaeli’lerin yakından tanıdığı ve bildiği bir isimdir. Daha önceleri Körfez’de savcıydı. Daha sonra İstanbul’a atandı. Buradan CHP milletvekili olarak parlamentoya girdi. Anayasa komisyonu üyesidir. Konu ile ilgili düşüncelerini Ali Bey’in kendi ağzından dinleyeceğiz.

ŞUAY ALPAY: AK Parti Elazığ Milletvekili olan Şuay Bey hukukçudur. Parlamento da Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanvekilidir. Annesinin babası Gence bölgesinde komutanlık yapmış Azerbaycan hakkında önemli bilgi ve belge sahibi olan Şuay Bey’i de hep beraber dinleyeceğiz.

PROF. YUSUF HALAÇOĞLU: Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak Türkiye’nin yakından tanıdığı bir kişidir. Parlamento da MH P Kayseri Milletvekili olarak bulunan Yusuf Bey yurt içi ve yurt dışında birçok kez konferanslar vermiştir. Azerbaycan, Kafkaslar konusunu inceleyen, bilen bu konularda çok makaleler yazmış ve konferanslar vermiştir. Kocaeli’ne daha önce de konferans için gelen Yusuf Hocamızı beraberce dinleyeceğiz.

Davetli misafirlerimiz konuşmacılarımıza konu ile ilgili güncel sorular da soracaklar.
Son zamanlarda iç de ve dış da tarihi bilmeyen siyasilerin tarihi karar almaları yanlışı yaygın hale geldi. Bilen de, bilmeyen de konuşur hale geldi. Bu durum bilgi kirliliğine sebep oluyor. Asıl ve doğru olan şey herkesin bildiği, birikim sahibi olduğu konularda konuşmasıdır. Tarihi tarihçilerden öğrenmenin amacı ve gayreti içindeyiz.
Hepimizin zevkle izleyip, yararlanacağı önemli bir panel olduğunu düşünüyoruz. Federasyonumuz 2012 yılında da bu tür panel ve konferansları çeşitli illerde uzmanlarını getirerek hayata geçirecektir.
Panele katılanlara şimdiden teşekkür ederek, başarılar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR